Türkiye’de çağdaş sanatı ve kültür-sanat yaşamını takip edenler için, bir süredir heyecan uyandıran bir proje var: Eskişehir’e Türkiye’nin en iyi modern sanat müzelerinden birini kazandıracak olan Odunpazarı Modern Müze. Ama müzeyi ilgi çekici kılan sadece zengin koleksiyonu ve lokasyonu değil; müze binasının tasarımı, dünyaca ünlü mimar Kengo Kuma’nın ve ofisi Kengo Kuma & Associates’in imzasını taşıyor!

Konum

kengo kuma – odunpazarı modern müze
Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir

Merakla beklediğimiz Odunpazarı Modern Müze, ya da kısa adıyla OMM, 7 Eylül 2019‘da kapılarını açacak. Eskişehir’in, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma evleriyle dikkat çeken Odunpazarı bölgesinde hazırlıkları süren bu müzede, Polimeks yönetim kurulu başkanı Erol Tabanca‘nın sanat koleksiyonunun sergilenecek. Erol Tabanca ve ortağı Cem Siyahi‘nin girişimiyle kurulan müzede sergi alanlarının yanı sıra etkinlik ve atölyeler için alanlar, kafe ve müze mağazası yer alacak. Müzenin dikkat çekici projesi, ilhamını bölgenin alametifarikası olan Osmanlı evlerinden alıyor.

kengo kuma – odunpazarı modern müze
Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir
odunpazarı evleri

1954 doğumlu Kengo Kuma, Japonya’nın ve dünyanın en tanınmış mimarlarından biri. Eğitimini tamamladığı Tokyo Üniversitesi‘nde mimarlık eğitimi vermeyi de sürdüren mimar, kendi ofisi Kengo Kuma & Associates ile yıllardır dünyanın dört bir yanında etkileyici konut, ofis, park, müze ve kültür merkezleri tasarlamış. Adı ve işleri, çağdaşları Shigeru Ban ve Kazuyo Sejima ile karşılaştırılıyor ve onlarla birlikte dünyaca ünlü mimarlar arasında sayılıyor.

kengo kuma – odunpazari modern müze
Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir

Kengo Kuma’nın önemli prensiplerinden biri Japon mimari geleneğini yeniden yorumlamak ve yirmi birinci yüzyıla uyarlamak. Doğal malzemeye büyük önem veren, özellikle cephelerde ahşap ve camı tercih eden Kuma, her seferinde mimari boşluk, doğa ve insan arasında özel bir bağ kurmayı başarıyor. Japon mimarisinde ve Japon geleneklerinde büyük önem taşıyan boşluk ve sadeliğin Kengo Kuma’nın projelerine yansıdığını görmek mümkün oluyor.

kengo kuma – dundee
V&A Dundee, İskoçya | Fotoğraf: balmuirfieldhouse.com

Kengo Kuma’nın Japonya ve Avrupa’daki projelerine, özellikle de tasarladığı müze ve kültür merkezlerine bakıldığında, Odunpazarı Modern Müze için çok doğru bir seçim yapıldığı anlaşılıyor. Çünkü mimarın en önemli, en göz kamaştırı eserleri arasında Tokyo‘daki Suntory Sanat Müzesi, Nagasaki’deki Nagasaki Sanat Müzesi, İskoçya’nın Dundee kentindeki, Victoria and Albert Museum’a bağlı V&A Dundee ve Doğu Fransa’daki Besançon‘da bulunan Cité des Arts et de la Culture gibi müze ve kültür-sanat merkezleri sayılıyor.

kengo kuma – tokyo
Suntory Sanat Müzesi, Tokyo | Fotoğraf: archi.ru

Dünyanın neresinde olursa olsun projelerini bulundukları bölgenin tarihi, kültürel ve doğal özelliklerine göre ahşap, cam ve taşla şekillendiren Kengo Kuma, Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze projesi için de Odunpazarı’nın ahşap Osmanlı evlerinin yapısını, duruşunu, cumbalarını, ahşap malzemesini, boşluklarını örnek almış ve bunları sergi alanlarını bir arada tutacak modern bir müzeye dönüştürmüş. Henüz kapılarını açmadan Türkiye’nin en önemli modern sanat müzeleri arasında saymaya başladığım bu müzeyi ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum. Sadece zengin bir koleksiyonu yakından inceleme fırsatı bulacağım için değil, dünya gözüyle bir Kengo Kuma eserini göreceğim için de…