“The Shining”, 1980’de vizyona girmiş olsa da bugüne kadar hala birçok tartışmaya yol açan bir klasik; Stanley Kubrick’in birçok filmi gibi…Bu yazının konusu ise “The Shining”de saklı olan semboller ve mesajlarla ilgili teorilerden oluşan 2012 yapımı bir belgesel: “Room 237”

room_two_thirty_seven

Ben bayram tatilini Londra’da geçirenlerdenim ve “Room 237″ filmini Londra, Soho’daki Curzon sinemasında izleme şansı yakaladım. Film için yönetmen Rodney Ascher birçok farklı kişi ile röportaj yapmış ancak biz bu kişilerin sadece isimlerini biliyoruz. Bütün film boyunca hiç kimsenin yüzünü göstermiyor yönetmen. Sadece geçmiş Kubrick filmlerinden ve başka filmlerden görüntülerle, anlatılan teorilerin içine alıyor seyirciyi. Hem tanıdık sahneleri görmek ve ait oldukları filmleri hatırlamak, hem de sonrasında konuşulan konu ile arasındaki bağı kurmak belgeselin derinlerine girmenizi sağlıyor.

Belgeselde anlatılan bazı teoriler çok ilginç… Örneğin bazı detayların hata mı yoksa 200 IQ’ya sahip olan Kubrick’in izleyiciye karşı bir oyunu mu olduğunu, eğer öyle ise bu dehanın izleyicisine ne anlatmak istediğine dair.. Ancak bazı teoriler tüm sinema salonunun kahkahalara bürünmesine sebep oluyor. Örneğin 1969 yılında Apollo 11′in Ay’a iniş görüntülerini Kubrick’in tasarlayıp, bu görevin kendisine Amerikan Devleti tarafında verildiğine dair olan teori… “The Shining”in tamamen Apollo 11 ile ilgili bir yansıma olduğunu, Kubrick’in aslında seyircisine ve Amerikan devletine bir mesaj vermeye çalıştığını savunuyor.

jack nicholson in the shining

Bunun yanı sıra bazı teoriler ise sizi şoka sokuyor. Bütün bunlar gerçekten düşünülmüş olabilir mi diye soruyorsunuz. Bazı sahnelerde var olan cisimlerin bir sonraki sahnede olmaması, desenlerin bir anda yer değiştirmesi gibi… Bir teori ise filmin hem normal akışı hem de ters akışının üstüste izlendiği zaman ne anlamlar çıkarılabileceği üzerineydi. Beni en çök etkileyen de bu oldu çünkü kimsenin bu şekilde bir filmi izleyeceği aklıma gelmemişti.

room237

Kubrick kesinlikle filmlerinde elementleri bilerek yerleştirecek bir zekaya sahip, dolayısıyla film teorisi üzerine yoğunlaşan herkesin ilgisini çeken bir yönetmen. Film teorisi dediğiniz zaman her sahneye bir anlam yüklemek mümkün ancak konu Kubrick olunca işin boyutu değişiyor. Ben bu akşam “The Shining”i tekrar izleyeceğim, bakalım ben bu sefer ne anlamlar çıkaracağım.