Festivalin ikinci gününde programımda, Pedro Almodóvar’ın bir anne-kız arasındaki ilişkiyi yoğun bir şekilde ele alan filmi Julieta ve Dardenne kardeşlerin yazıp yönettiği La fille inconnue / Meçhul Kız vardı. Bu iki film, bu seneki Filmekimi’nin de programında yer alıyor!

Julieta

Julieta
Julieta

Benim için festival Julieta filmini izledikten sonra başladı! Merakla beklediğim bir film olmasının yanı sıra filmin Türkiye prömiyeri de 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleşti.

Julieta
Julieta

Julieta, dokunaklı hikayesi ile birlikte bir annenin yaşamını konu ediniyor.Yıllardır görmediği kızı Antía’nın çocukluk arkadaşına sokakta rastlaması ile geçmişine tekrardan yolculuk yapan Julieta, anne-kız ilişkisini her ayrıntısıyla ele alıyor. Bir yandan da anne-kız arasındaki iletişimi dengede tutmanın ne denli zor olduğunu gösteriyor. Geçmişiyle tekrardan yüzleşmek zorunda kalan Julieta, zamanın hiçbir acıyı hafifletmediğini hissediyor. Arkasında kara bir kutu olarak bıraktığı anılarını sorgulamaya başlıyor.

Julieta’nın gençliğini oynayan Adriana Ugarte bana Penélope Cruz’u hatırlattı. Orta yaşlı halinde karşımıza çıkan Emma Suarez ise tam anlamıyla muhteşem bir oyuncu! Filme ödül getiren isim bence Emma Suarez’in performansı olacak.

Julieta
Julieta

Duyguların sürekli değiştiği, yoğun bir durgunluk içinde devam ediyor film. Seyirciyi izlerken yormuyor. Filmin soundtrack’i de bir o kadar güzel.

La fille inconnue (Meçhul Kız)

Meçhul Kız
Meçhul Kız

Jenny, yanındaki asistanı ile küçük bir klinikte çalışan genç bir doktordur. Bir gün geç saatlerde kliniğin kapısı çalınır. Ancak klinikte yetişmesi gereken işler olduğu için kapıyı açmaktan vazgeçer. Ertesi sabah müfettişten nehrin kenarında bir kadın cesedi bulunduğu haberini alır. Müfettiş olay yerine yakın olduğu için kamera kayıtlarını incelemek ister.

Meçhul Kız
Meçhul Kız

Jenny, pişmalık duygusunu üzerinden atamaz ve ölen kadının kimliğini bulmak için müfettişten habersiz araştırma yapmaya başlar. Kliniğe gelen herkese ölen kadının fotoğrafını gösterir. Bir yandan suçlu bulduğu insanları sorgular. Diğer yandan doktorluğu bırakma kararı alan asistanı ile uğraşır.

Meçhul Kız
Meçhul Kız

Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne’nin yazıp yönettiği film, kendi içinde çözümlenen akışıyla seyircide soru işaretleri bırakmıyor. Zaten yönetmenlerin daha önceki birçok filmi (Deux jours, une nuit (İki Gün, Bir Gece), Le gamin au vélo (Bisikletli Çocuk)…) pek çok festivalde başarılar elde etmişti.

Jenny rolünü oynayan Adele Haenel’ın izlediğim ilk filmiydi. Aklıma ilk olarak Woody Allen’ın filmlerinde Adele Haenel’i izlesek nasıl bir film olurdu fikri geldi…

Meçhul Kız
Meçhul Kız