Sabah ne yesek? Karnımız da oldukça aç, akşamdan kalma. Şöyle ekmeği bana bana, tabağın içinde döndüre döndüre bir şeyler mi yesek. Hatta öyle bir tat olsun ki tabağın sonu gelmeden yenisini söylesek. O zaman doğru Taksim’e!

lades_menemen03

Mekanımız Lades, Taksim’den Galatasaray’a inerken soldan 4. arada yirmi otuz metre içeride solda (sağda da Lades var, ama biz soldakine gidiyoruz). Salaş, kendi halinde bir mekan, gerçi eski haline göre bayağı gelişmiş durumda ama ben eski-püskü halini daha çok seviyordum. Menü kısıtlı, ya kahvaltı alırsınız ya menemen ya da yağda tavuk (bakmayın adına salçalı soslu nefis bir tavuk yemeği, oldukça da lezzetli).

menemen

Ben çift katlı mekanın giriş katında oturmayı seviyorum. Mavi önlüklü garson ve aşçılar kendine has bir hava katıyor mekana. Gözünün önünde cereyan ediyor her şey bu küçük mekanda. Hemen sipariş kısmına geçiyorum ve karışık menemen söylerek sabırsızlıkla beklemeye geçiyorum. Çaylar büyük su bardağında tavsiye olunur. Menemenimi bekleyene kadar masada pul biber, karabiber ve yeterli ölçüde ekmek var mı diye kontrol ediyorum. Yarım ekmekten aşağı kurtarmaz, bence yarım ekmek bile az gelecektir. Sipariş, beyaz melamin tabak üzerinde alimünyum kulaklı bir tavada geldiğinde; pul biber, karabiber faslından sonra; sabırsızlık, acelecilik ve ağız sulanması eşliğinde ilk lokmayı bir tören havasında banıyoruz, çeviriyoruz ve o an… Arada nefes almayı unutmayın.

Fiyat, potansiyelinize göre değişir ama onbeş liraya çok sıkı bir öğün olur.

Keyfinizi kaçıracak bir şey yok artık, karnınız tok, sırtınız pek. Hesap zaten komik gelecek. Bu tadın ve keyfin uzun süre sizinle kalmasını istiyorsanız bir süre üzerine tatlı veya kahve tüketmeyin. Yapmanız gereken Tünel’e doğru bir yürüyüş.

Şimdiden afiyet olsun!

Lades Muhallebi Menemen Adres: Sadri Alışık Sok. No:14 Beyoğlu / İstanbul – 0212 2513203