Jane Birkin, Marilyn Monroe, Sarah Jessica Parker, Gigi Hadid, Hailey Bieber… Farklı dönemlerin stil ikonları olarak anılan bu isimlerin gardıroplarının ortak noktası ne olabilir? Evet, yanıt Levi’s® 501® jean. İşlevsel, rahat, kullanışlı ve estetik bir seçenek olarak jean-severler için altın standardı oluşturan Levi’s® 501®’in, moda tarihinde onlarca kez şahit olduğumuz gibi ihtiyaçlardan doğduğunu biliyor muydunuz?

Jean’lerinizin üzerindeki ufak metalik detayların ne işe yaradığını hiç merak ettiğiniz oldu mu? Yanıt için zaman makinemize atlayıp 1873’e gidiyoruz. Amerika’daki işçilerin uzun süre dayanacak pantolon arayışına Levi Strauss ve Jacob Davis cevap veriyor. Dayanıklılığı arttırmak için jean tasarımlarına perçinler (bahsettiğimiz ufak metalik detaylar) ekleniyor ve böylece Levi’s® 501® doğmuş oluyor. Verdiği ilk söz “Denemenin faydası yok. Yırtılmazlar” olan Levi’s® 501®, yıllar içinde bu sözü yaşatırken aynı zamanda tasarım olarak değişiyor, yenileniyor ve moda tarihinde kendine ikonik bir parça olarak yer bulmayı başarıyor.

Marlon Brando’nun 1947 yapımı “A Streetcar Named Desire” filmi için yaratılan ikonik görünümünün bir parçası. Andy Warhol’un üstünden çıkaramadığı o jean… Levi’s® 501®’in yıllar içerisinde vazgeçilmezliğini korumasını sağlayan şey, cinsiyetlerle sınırlanmayan ve kural tanımayan duruşu. Kadınlar, erkekler, asi rock yıldızları ve Hollywood oyuncuları… Her zaman ve herkes tarafından giyilen; Steve Jobs ve Sarah Jessica Parker gibi aynı cümlede kullandığımıza şaşırdığımız isimlerin stillerinin ortak noktası olabilen bir parçadan söz ediyoruz. 2020 yılının “tüm zamanların en ikonik parçaları” anketinde ilk sırayı almayı başarmasında şüphesiz bu tarihi mirasın etkisi var.

Her sene köklerine bağlı kalarak yeniden yorumlanan ve heyecanla önümüzdeki sene dünya çapında 150. yılını kutlamaya hazırlanan efsanevi jean modeli bu kez de Boran Kuzum’un dokunuşuyla karşımıza çıkıyor. Boran Kuzum’un ikonik Levi’s® duruşundan ilhamla kendi stilini yansıttığı 501® özel seçkisinde sonbaharın göz alıcı geçiş tonlarında bordo Sunset One Pocket Gömlek, Gold Tab Practice Jersey Sweatshirt, bacak ve kalçaya rahat oturan farklı renk alternatiflerinde 501® Levi’s® Original Jean’ler ve kış stillerinin vazgeçilmez parçası Fit Sherpa Trucker’ler var. O zaman sizi bir moda mirasının cool ve dinamik alternatifler sunan en yeni yaratımlarına daha yakından bakmak üzere buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: Levi’s® 501®