Doğayı, çevreyi ve yaşamı yeniden düşündüren, üzerlerinde yemyeşil çimlerin yer aldığı salıncaklarla oyun kavramına göz kırpan bir enstalasyon. Evet, Canan Tolon’un Fişekhane’deki Cocoon’a özel olarak ürettiği büyük ölçekli enstalasyonu “Limbo”dan bahsediyoruz. “Limbo” sergisini 31 Mayıs’a kadar Contemporary Istanbul Vakfı’nın Fişekhane’deki kalıcı sergi alanı Cocoon’da ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bu etkileyici serginin detaylarını hep birlikte inceleyelim.

“Limbo”, Canan Tolon

“Limbo”: Cocoon’a Özel Üretilen Bir Enstalasyon

Canan Tolon’un 1997’de yayımladığı kitabıyla aynı adı taşıyan enstalasyonu “Limbo, yaşamın döngüsünü, zıtlık ve belirsizlik hisleriyle vurguluyor ve zamanın izlerini gözler önüne seriyor. Sanatçının 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminde sıklıkla kullandığı tekrarın yarattığı ritim, mücadele ve doğal süreçler Limbo ile yeniden karşımıza çıkıyor ve bizi oyun kavramı dahilinde sorgulamaya itiyor.

“Limbo”, Canan Tolon

Canan Tolon’un sıraladığı salıncaklar, çim ve su gibi doğal malzemeler ve Cocoon’un fiziksel ortamıyla etkileşime girerek sanatın zamanla nasıl dönüşebildiğini biz izleyicilere gösteriyor. Tolon, sergide suyun metal salıncaklara yaptığı korozyon ve aşınma hali üzerinden doğayı, çevreyi ve yaşamı yeniden düşünmemize olanak sağlıyor. 

“Limbo”, Canan Tolon

Küratörlüğünü Ayça Okay’ın üstlendiği Limbo, Fişekhane’nin 170 yıllık tarihinde mühimmat, fişek ve ordunun ihtiyacı olan metal aksanların üretim yeri olma özelliğine de gönderme yaparak, yaşam-ölüm ve inşa etme-yıkım gibi zıtlıkların hayatımızın her daim bir parçası olduğu gerçeğine vurgu yapıyor. Metalin giderek paslanmasına, çimlerin büyümesine ve zaman içerisinde sararıp kurumasına tanıklık eden biz izleyiciler, doğanın, zamanın ve hayatın döngüsünün birer parçası olduğumuzu “Limbo” ile hatırlıyoruz.

Canan Tolon Kimdir?

Canan Tolon

Canan Tolon İstanbul’da doğdu, çocukluk yıllarını Fransa’da geçirdi. Fransız Bakaloryasını tamamladıktan sonra Edinburgh’da Napier Üniversitesi, Trier’de Fachhochschule ve Londra’da Architectural Association’da mimarlık ve tasarım eğitimi aldı. Lisans eğitimini 1980’de Londra’daki Middlesex Üniversitesi’nde en yüksek derece ile, sonrasında mimarlık yüksek lisansını 1983 yılında University of California, Berkeley’de tamamladı. İlk kişisel sergisini 1983 yılında University of California Architectural Gallery’de gerçekleştirdi. Yurt dışında, özellikle ABD’de, birçok sergiye katıldı. Tolon eserlerinde mekânı doğaya ait öğelerle çatışma içinde olan gelişigüzel ve önceden tasarlanmış yaratıcı süreçler için kullanmasıyla da tanınıyor. Resim tekniği, problemli bir dünyanın, çokça görmezden gelinen görüntüsünü berraklaştırıyor. Resimleri ve yerleştirmeleri birçok uluslararası müze ve özel koleksiyonda yer alan Tolon çalışmalarına İstanbul ve San Francisco’da devam ediyor.

18 Mart’te başlayan “Limbo” sergisini 31 Mayıs’a dek, Pazartesi hariç her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında Contemporary Istanbul Vakfı’nın Fişekhane’deki kalıcı sergi alanı Cocoon’da ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz.