theMagger’ın kurucusunu daha yakından tanımanız için Lisya Kalma Patir’ı KİM köşemizde ağırladık!

Lisya Kalma
theMagger’ın Kurucusu Lisya Kalma ile theMagger ve Seyahat Etmek Üzerine

Lisya, seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Herkese merhaba! Ben themagger.com’un kurucusuyum. Koç Üniversitesi’nden mezun olduktan 6 ay sonra kurduğum theMagger, hala benim bebeğim gibi. Bu Ocak’ta 6 yaşına basıyor. Zamanın bu kadar hızlı geçmesi bazen beni korkutuyor. 🙂

Sık seyahat eden biri olarak, son zamanlardaki seyahatlerinde seni en çok etkileyen, şaşırtan 3 şeyi söyleyebilir misin?

Tabi ki! Kopenhag’ı bu kadar seveceğim hiç aklıma gelmezdi. Sık sık kullandığımız “cool” kelimesinin anlamını tam olarak Kopengah’ın insanlarında anladım diyebilirim. Hepsinin hiçbir şehirde görmediğim “uğraşılmamış şıklık” dediğimiz bir tarzı var. Herkes bisiklete biniyor veya şehirde “koşuşturmadan” yürüyorlar. Gerçekten çok imrendim bu insanlara.

Tel Aviv, beni her gittiğimde daha çok şaşırtıyor. İnanılmaz canlı ve eğlenceli bir şehir! Beni her seferinde daha çok etkiliyor bu eğlenceli duruşları. Kimseyi takmadan hayatlarına devam etmenin ne demek olduğunu Tel Aviv sokaklarında daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Son destinasyonlarımdan biri olan Toskana’yı çok seveceğimi biliyordum. Cortona adlı bölgesi beni inanılmaz etkiledi. Sokakları, restoranları, insanları, şehrin yemyeşil manzarasından dolayı kaldığımız otele dönmek istemiyordum. Bir tablo gibi Cortona’yı seyretmek istedim tüm seyahatim boyunca.

Bu aralar çok merak ettiğin, hakkında daha fazla şey bilmek istediğin, biri theMagger’da yazsa da okusak dediğin bir konu, bir destinasyon var mı?

Goa’yı çok merak ediyorum; theMagger’a da yazılmıştı. O yazıyı heralde 10 kez okudum 🙂

Kuzey Işıklarını deneyimlemek çok istiyorum. Bu konuda birçok araştırma yapıyorum. Keşke biri theMagger’a bu deneyimini yazsa!

Bir de Mars’ta hayat konu bu aralar aramızda konuştuklarımızdan. Bilgisi ve ilgisi olanı theMagger’a bekleriz 🙂

lisya kalma saints and gems
theMagger’ın Kurucusu Lisya Kalma ile theMagger ve Seyahat Etmek Üzerine

theMagger dışında hayatında bir de Saints+Gems var. Bu markanın nasıl doğduğundan ve bu sürecin sana neler kattığından bahsedebilir misin?

theMagger tam gaz devam ederken, kendimi üretim sürecinde de denemek istedim. Daha somut bir şeyin bana iyi geleceğini düşündüm. Renkli takıları oldum olası çok seviyordum ve takmak istediklerimi hiçbir yerde bulamıyordum. Ürünleri kendim için yapmaya başlamışken, ortağım ve en yakın arkadaşlarımdan Selin ile işi daha profesyonel hale getirmeye karar verdik. Cumartesi günlerimi artık Kapalıçarşı’daki atölyemizde geçiriyorum. Tasarım, üretim ve satış sürecinden çok keyif alıyorum. Sizin tasarladığınız bir şeyin birinin üzerinde görmek muhteşem bir duygu! Saints+Gems’i etraftaki tasarım eksikliğinden kurdum diyebilirim; theMagger’ı da o zamanlar aynı sebepten kurmuştum. İnsanların kendi bloglarını açmayıp, ilgilendikleri konularda bir platform oluşturma fikri çok heyecan verici gelmişti. İyi ki de gelmiş!

Bu aralar seni sabırsızlandıran, merakla beklediğin etkinlik nedir?

> Önümüzdeki hafta Madrid-Toledo’ya gidiyorum. Toledo’daki bir sergi için çok heyecanlıyım. Gabriel Dawe’nin gökkuşaklarını göreceğim. Buraya anlamanız için bir fotoğraf da ekliyorum!

GabrielDaweRainbow
theMagger’ın Kurucusu Lisya Kalma ile theMagger ve Seyahat Etmek Üzerine

> 7-8 Aralık’ta Saints+Gems olarak katılacağımız Zubizu Yılbaşı Alışveriş Şenliği var. Alışverişe uzun vakitler harcamayı seven biri değilim, genelde Zara’ya girip günlük ihtiyaçlarımı alıyorum. Ancak bu tarz etkinlikler keyifli oluyor. Hepinizi beklerim!

> Önümüzdeki aylarda Ferzan Özpetek’in kitabından uyarlanan İstanbul Kırmızısı filmi vizyona girecek; onun için heyecanlıyım. Ferzan Özpetek’i izlemek benim için büyük bir keyif!

 En son hangi

…filmi izledin? Daha dün “Blackfish” adlı balina belgeselini seyrettim. Orlando’da bulunan SeaWorld’deki sırları açıklıyor. İlgilenenlere tavsiye ederim.

…albümü dinledin? Bergüzer Korel’in caz albümünü dinledim. Bence gayet başarılı olmuş.

…kitabı okudun? Little Prince’in animasyonunu seyrettikten sonra kitabını da yıllar sonra tekrar okudum. Bu yaşta okumak bana çok iyi geldi. Herkese tavsiye ederim.

…konsere gittin? Geçen hafta Las Vegas’ta Britney Spears konserine gittim. Ve Britney beni tek kelimeyle şoka uğrattı; eski haline dönmüş. Aşırı dinamik, konser resmen show gibiydi. Gençlik yıllarımın şarkıları dinlemek çok eğlenceliydi.

…sergiyi gezdin? Birkaç gün önce İstanbul Tasarım Bienali’ni gezdim.

…şehri keşfettin? En son Los Angeles’ı keşfettim. Önceden de gitmiştim ama bu sefer daha lokal gezdim.

Aşağıdaki durumlar için İstanbul’daki mekan önerilerin/tercihlerin neler olur?

İlk Date: Of, çok eskide kaldı ilk date 🙂 İlk date’te insanlar çok şık yerlere gitmemeliler diye düşünüyorum. Daha cosy bir yer tercih edenlerdenim o yüzden All Sports’u seçiyorum. Veya rahat bir sushi yemek isteyenler çiftler için Miyabi’yi öneririm.

Pazar Kahvaltısı: Ortaköy’de oturduğumuz için Ortaköy’de Eskibahçe sokak’taki Müsesse’ye gidiyoruz genelde. Bebek’teki Pastel de daha gurme bir kahvaltı için birebir.

Rakı-Balık: Veranda Pera. Rakı balık değil de rakı-meze için en güzel yer.

İtalyan Mutfağı: Kesinlikle Arnavutköy’deki Antica Locanda.

Arkadaşlarla Kahve: Teşvikiye’deki MOC veya Bebeköy’deki Backyard sık gittiğim mekanlardan.

İş Toplantısı: Zorlu’daki Plus Kitchen. Ortam çok rahat. Chia Puding’ine de bayılıyorum!

Sokak Lezzeti: Nişantaşı ve Acıbadem’deki Döner Plus. Mutlaka deneyin.

Dans: Uzun zamandır dans edecek bir yer bulamıyorum, güzel müzik için hafta içleri Lucca’yı tercih ediyorum.

Lisya Kalma-

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyler misin?

> İnanılmaz kolektif bir insanım. Aileme, arkadaşlarıma, eşime, evime gösterdiğimden çok daha fazla bağlıyım.

> Ben tam anlamıyla bir İstanbul aşığıydım. Ama son bir buçuk senede yaşadığımız olaylardan dolayı, şehrime çok yabancılaştım. Bu konuda çok üzülüyorum. Ama bir yandan da herkes “şansım olsa başka ülkeye taşınırım” derken, ben kolektifliğimden dolayı hiçbir yere gidemiyorum.

> Elimde olsa köpekler için kocaman bir yaşama alanı kurardım. Duyarsız halkımızın sokağa attıkları köpeklere orada bakmak, onların hepsini iyi bir hayat sunmak isterdim.

> Bonus: Yaş almayı hiç sevmiyorum. Hatta korkuyorum!

Sanal ortamda seni nerelerden takip edebiliriz, dışarıda seninle nerelerde karşılaşabiliriz?

En aktif kullandığım sosyal mecram instagram: @lisyakalma. Onun dışında seyahatlerimi her zaman theMagger’a yazıyorum: themagger.com/lisyakalma.

Benimle hafta içleri Nişantaşı’nda Döner Plus’ta veya Zorlu’da Plus Kitchen’da, Ortaköy’de gezerken veya hafta sonları Kapalıçarşı’da karşılaşmanız çok mümkün.