İspanya muhakkak ki en nadide tabloların, en yaratıcı ve özgün eserlerin Akdenizli mabedi. Barselona’ya gittiğinizde algılarınızın olabildiğince açık olması gerekiyor. Çünkü gerek modern sanat müzeleri gerek sokak sanatçılarının graffitileri kentin dört bir yanını süsleyen heykeller ve sanat çalışmaları adeta başka bir dünyaya götürüyor.

Konum

SONY DSC
MACBA: Barselona’da Mistik ve Gotik Bir Müze Ortamı

Gerçeklikten uzaklaşıyor, adeta zamanda salınım yaşıyorsunuz. Özellikle modern sanatlar müzesi olan ve Güzel Sanatlar Fakültesi olarak da işlev yapan Museu d’Art Contemporani de Barcelona, yani MACBA’da…

Museu Nacional d’Art de Catalunya, Museu Picasso de Barcelona, Poble Espanyol, Fundació Joan Miró gibi belli başlı sanat mabetlerinin yanı sıra MACBA mutlaka görülmesi ve hatta oldukça uzun zaman dilimi ayrılması gereken şahane bir yer.

SONY DSC
MACBA: Barselona’da Mistik ve Gotik Bir Müze Ortamı

MACBA’ya gittiğimizde özellikle stop motion video tekniklerinin temelini atan bu alanın birçok milletten önde gelen sanatçılarının eserlerinin bulunduğu sergiyi gezme fırsatımız oldu. O kadar büyülü, mistik, karanlık, gotik bir ortamda bulduk ki kendimizi, adeta devasa bir film setindeydik.

Farklı malzemeler (taş, saman, kağıt, oluklu mukavva, cam, çivi, tahta…) kullanarak yapılan irili ufaklı fantastik canlılar… Kısa filmlerin, stop motion’ların ana karakterleri. Belki klişe bir cümle olacak ancak burada insanın yapabileceklerinin sınırının yalnızca hayal gücünün derinliğiyle çizildiği kesinlikle çok doğru. Jan Swankmajer’ın ürkütücü bebek figürü, Ladislas Starevich’in insan aklının sınırlarını zorlayan fantastik karakterleriyle kurguladığı müthiş filmler var.

SONY DSC
MACBA: Barselona’da Mistik ve Gotik Bir Müze Ortamı

Kısacası Barselona’ya seyahat etmek isteyenler bence kesinlikle MACBA’yı es geçmemeliler. Tüm bunların yanı sıra çevresindeki renkli kalabalık – ki bunlar çoğunlukla kaykaycı gençler, r&b’cilerden oluşuyor – şehrin dinamik görüntüsüne karışıyor.

Amerika’lı bir mimar tarafından tasarlanan müzenin görüntüsü de oldukça davetkar. Yalnız çevrede soluklanmak için oturduğunuz mekanlarda çantalarınıza dikkat etmekte fayda var.

Bir dahaki Barcelona seyahatimde yeniden görüşmek dileğiyle, Adios MACBA!

DSC03620
MACBA: Barselona’da Mistik ve Gotik Bir Müze Ortamı

MACBA Adres: Plaça dels Àngels, 1, 08001 Barcelona

Barselona müzelerini gezmeye doyamadıysanız, Emre Eminoğlu’nun “Fundació Joan Miró” yazısını okuyabilirsiniz…