Arnavutköy akıllarımızda balıkçılarıyla yer etmişti hep. Ancak son zamanlarda açılan kokteyl mekanları, dünya mutfağından esintileri yakalayacağımız restoranları ve tatlıcılarıyla yönünü biraz değiştirdi. Şimdi bir adım da sokak lezzetleriyle Arnavutköy’ü buluşturan Madre’den geldi!

Konum

Madre Street Food & Bar Arnavutköy’de kapılarını birkaç ay önce açan, İstanbul’un sokak lezzetleri mekanlarından en yenisi. Sokak lezzetlerini olduğu gibi bizimle buluşturmuyor, kendi yorumunu da katıyor. Üstelik en farklı noktalarından biri de sokak lezzetlerini kokteyllere de taşıyor olması. Bu Madre’nin vazgeçilmezler arasına girmesi için bir neden olacak gibi duruyor! 🙂

Madre İspanyolca ve İtalyanca’da “anne” demek. Anne ve sokak lezzetleri yan yana çok iyi durmasa da aslında altında farklı bir anlam yatıyor. Burası yediklerimiz için annelerimizin kızmayacağı sokak lezzetlerinin adresi. Peki burada neler var?

Öncelikle sokakta ne seviyorsanız buranın menüsünde bulabilirsiniz. Ben sokağın vazgeçilmezi kokoreçle başladım. Kokereci İzmir’den geliyor ve sunumu da İzmir’dekini aratmıyor. Baharatları yanında servis ediliyor, damağınıza uygun tadı siz yaratıyorsunuz.

31a58682-1d87-4a5e-b772-4c1baf5d0fb7
Madre Arnavuköy: Annelerin Kızmayacağı Sokak Lezzetleri

Hot dog sevenlere iyi haber: Arnavutköy’deki sosisli adresiniz bulundu. İçindeki sosu muhteşem. Hafif acılı kendi yapımları olan mayonezli bu sos kırmızı soğan turşusuyla birleşince sosisliye çok yakışmış. Sosislinin yanında gelen tempura soğanlar da çok iyi düşünülmüş. Menüde tek başına bile yer alsa tercih sebebi olacak cinsten.

Tercihiniz etli bir şeyler yemeğe devam etmek olursa önereceğim iki seçenek var. Boe burger ya da kavurmalı pilav. Ekmeği Uzak Doğu’dan esinlenilmiş kavurmalı ya da klasik hamburger köfteli olarak tercih edebileceğiniz Boe burger oldukça lezzetli. Kavurmalı pilavın ise tadı alıştığınızın biraz dışında olabilir. Pilavı yaparken basmati pirincini kullanıyorlar. Sokak lezzetlerine kendi yorumlarını kattıklarını söylemiştim. 🙂

fe6ff2da-3a88-4788-a797-dbe64d5f1a5b
Madre Arnavuköy: Annelerin Kızmayacağı Sokak Lezzetleri

Hamburger ya da pilav yemek istiyor ancak et tüketmek istemiyorsanız farklı seçeneler de var. Tam bir kış lezzeti olan narlı pancarlı ve kestaneli hellim hamburgerini deneyebilir, pilavın ise nohutlu halini tercih edebilirsiniz. Yine benzer bir tercihte olursanız falafelini öneririm. Bol otla hazırlanmış falafeller yanında tai sos ve limon turşusuyla servis ediliyor. Tüm turşular gibi bu da el yapımı.

e18997f2-af26-43fb-ab88-a248e56f9e4d
Madre Arnavuköy: Annelerin Kızmayacağı Sokak Lezzetleri

Gelelim bence Madre’nin yıldızına, Churros! Sıcacık, mis kokulu ve şehirde yediklerinizden farklı. Kokusunu duysanız, önünden geçip giderken sizi yoldan döndürecek kadar güzel. Buraya geldiğinizde tatmadan gitmeyin derim. Meksika’dan esinlenilmiş ve mısır unuyla yapılmış. Onu bu kadar farklı kılan da belki bu.

Sokak konseptli kokteylleri ise çok heyecan verici. Henüz sürpriz olarak saklıyorlar ancak benden bir ipucu; buzlu bademli, pamuk şekerli kim bilir belki de kestaneli kokteyller yoldadır! 🙂 Yazın ise farklı konseptlerde sarı ve turuncu meyvelerin ön planda olduğu lezzetlerle de menüde yerini alacakmış.

Arnavutköy mekanları arasında yerini alan Madre Arnavutköy’e şimdiden gidip bu lezzetleri deneyimleyecek olanlara, keyifli anlar dilerim 🙂

Instagram

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Melina Kantina