İstanbul sınırları içinde izleyip de beğenmediğiniz özel tiyatro var mı? Benim yok. Bu durum belki benim yeterli teknik bilgiye sahip olmayışımdandır ama estetik algıya sahibim neyse ki. Her sahnede adeta oyunculuk, dekor üzerine deneyler yapılıyor, sağlam içeriğe sahip oyunlar yazılıyor, çevriliyor. Krek ve Dot ise bence İstanbul’da, modern tiyatronun en güçlü sahnelerinden. Çünkü onların da yaptığı gibi tiyatro aksini iddia etmek için var, içimizdeki binlerce kişiliği hayata geçirmek için.

MAKAS OYUNLARI 1

Evet esasında Dot’un en yenisi Makas Oyunları’ndan bahsedeceğim ama hazır etki altındayken tiyatroya bakış açımla ilgili kısa bir giriş yapmak istedim, çünkü tadını aldıkça bırakamadığımız oyunlar havada kalmasın istiyorum, neden bir “Post-it: Oyun İncelemesi” serisi olmasın ki?

Prömiyeri geçtiğimiz hafta yapılan Makas Oyunları-1 , aslında 2011’de Britanya’da başlayan Theatre Uncut adında kısa oyun yazım ve okuma projesinde yer alan kısa oyunların arasından yapılan seçkilerin ilk bölümü. Yani ne mutlu ki sezon süresince devamı gelecek. Tümüyle güncel ve politik konuların yer aldığı kısa oyunlar dünyada tam 17 ülkede sahnelenmiş. 2011-2012-2013 yıllarında Avrupalı yazarların hazırladığı oyunlar izleyenlerin dikkatlerini etraflarında olan bitenlere, toplumsal özgürlüklere ve sahip olduklarına çekiyor, olayları sorgulamaya ve tartışmaya çağırıyor. Yazılan oyunlar bir süreliğine istenen herkesin kullanımına sunuluyor.

MAKAS OYUNLARI 1

Sanat yönetmenliğini Murat Daltaban’ın yaptığı bu proje ise kendi tabiri ile Theatre Uncut İstanbul’u başlatıyor. Bugüne kadar yazılmış oyunlar sahnelenirken İstanbul ayağı aktif hale gelecek ve yazılan yeni oyunlarla sahnelerin devam edeceğini söylüyor.

Şişman Adam, Bazı Şeyler Çok Saçma, Pankart ve Hassas isimli dört kısa oyundan oluşan Makas Oyunları-1 sahnesinde; kapitalizmi temsil eden “Şişman Adam”a karşı durmanın hikayesi anlatılıyor İbrahim Selim tarafından, ve bir bakıyorsunuz o “Şişman Adam” aslında sıvazlaya sıvazlaya sizin sırtınızdan beslenmeye alışmış, elinizde kalıp kalacak son kazanç sizin tümüyle alın teriniz diyor ve ekliyor, “Bunu nerede kullanacağınıza çok ama çok dikkat edin.”

MAKAS OYUNLARI 1

Pentagon’u hackleyen yaşlı bir teyzenin, 20 yıl hapisle yargılanan henüz doğmamış bir çocuğun, cinayetten tutuklanmış ve olay sırasında ülke sınırlarında dahi olmayan bir kadının olduğu saçmalıklar dünyasında ise düzene alışılmışlık gösteriliyor “Bazı Şeyler Çok Saçma”da. “Yanlış evet, ama böyle işte. Ne yapalım? Böyle işte.”

60 yıl sonra hala aynı hayali savunan iki ayrı çiftin hikayesi var “Pankart”ta ise. Geleceğin geçmişe söylediği yalan, ve gerçekten farklı bir şeyler yapmanın gerekliliği.

MAKAS OYUNLARI 1

Son oyun “Hassas”ta bir oyunda olabilecek o en heyecanlı iş seyircinin oyuna dahil oluşu var. Karakterlerden birinin repliklerini seyirciler hep bir ağızdan seslendiriyor, çünkü “Birlikten kuvvet doğar.” fikri benimseniyor daha Tuğrul Tülek ile tanışma faslında. Bir gece, akıl sağlığı yerinde olmayan Jack, terapisti Caroline’ın penceresine tırmanıyor. “Artık…” diyor, “…insanların yataklarının altından çıkıp bir şeyler yapma zamanıdır.”

Makas Oyunları-1, Aralık ayının tüm Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri Maçka G-mall, Dot’ta.

Fotoğraflar: go-dot.org

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN