Hiç pazar tezgahlarında, çeşitli ürünlere bilinen markaların sembollerinin yanlış basıldığını görüp güldüğünüz oldu mu? Bu sezon yüksek moda markalarıyla spor ve ‘casual’ markaların iş birlikleri sonucu ortaya çıkan ürünler, benzer bir kafa karışıklığı yaratabilir. Çünkü Gucci Adidas’la, Balenciaga Crocs’la, Manolo Blahnik ise Birkenstock’la iş birliğine gidiyor.

Ters Köşe İş Birlikleri

Crocs ve Balenciaga

“Çirkin moda” iş birliklerinin ilk durağı olan ve stokları hızla tükenen ilk proje Balenciaga ve Crocs’tan gelmişti. Uzun süre rahatlığı yüzünden ev dışında da giyebilmek için bahane aradığımız ama alay konusu da olan Crocs’lar Balenciaga iş birliğiyle sınıf atlamıştı. Sosyal medyada bolca gördüğümüz yeşil ve topuklu crocs’lar 2021 yılında ortaya çıksa da aslında Balenciaga’nın Crocs’a göz kırpışı 2017 yılındaki SS2018 defilesine dayanıyordu.

Adidas ve Gucci

Adidas’ın yüksek modayla flörtü bir süredir devam ediyordu. Gucci Sonbahar/Kış 22 defilesindeyse söylentiler doğrulandı. GG monogramı ve üç şeritli logoları içeren parçalar podyumda yerini alırken sportif estetik de haute couture dünyasıyla buluşmuş oldu. Gucci iş birliğini Instagram hesabında duyururken: “Alessandro Michele’in vizyonu altında, Adidas’ın üç çizgisi metamorfoz geçiriyor ve kendini Viktoryen tarzda bir elbisenin üzerinde buluyor.” ifadelerini kullandı.

Birkenstock ve Manolo Blahnik

Ters köşe iş birliklerinin en güzeliyse Carrie Bradshaw’un favori markası olarak tanıdığımız Manolo Blahnik ile ‘casual’ terlik markası Birkenstock’dan geldi. Estetik açıdan taban tabana zıt bu iki dünyanın buluşması için Birkenstock’lara kadife ve kristaller eklendi. Blahnik iş birliğini: “Estetik olarak farklı gibi görünebiliriz ama temelde aynı değerlere sahibiz; mükemmel uyum, işçilik ve rahatlık, hem ayakkabı tasarımımızın hem de üretimimizin en önemli parçaları.” şeklinde açıkladı.

Kapak Fotoğrafı: harpersbazaar

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Bilinçli Tasarımlar