Heavy metalin efsane grubu Manowar 3 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta konser vermek üzere bir kez daha ülkemize geliyor. Konsere az bir vakit kalmışken grup hakkında bir yazı yazarak ısınma antrenmanı gibi kendimizi konsere hazırlayalım dedim.

Manowar | Fotoğraf: Wikipedia

Amerikalı grup 1980 yılında basçı Joey DeMaio ve punk grubu The Dictators’un gitaristi  Ross Friedman (Ross The Boss) tarafından kuruldu. Bu ikiliye davulda Donnie Hamzik, vokalde ise gerçek ismi Louis Marullo olan, sahne ismi olarak çocuklarının ismini kullanan Eric Adams katıldı. Man-Of-War ayrıca eski yüzyıllarda kraliyet donanmasında kullanılan bir gemi tipidir. Grubun şarkı sözleri genelde İskandinav Mitolojisinden gelir. Fire, blood, steel, war, sword, metal, king gibi belli kelimeleri bir çok şarkısında kullanan grubun ilk albümü Battle Hymns 1982 yılında yayınlandı. Albümün son parçası “Battle Hymn” Manowar klasiklerinden biridir. 

youtube play youtube play

İkinci albüm Into Glory Ride ise 1983 tarihinde çıktı. Bu albümde davulda Scott Columbus’u görüyoruz. Bu albüm ile ilgili enteresan bir olayda, grubun plak şirketiyle olan albüm sözleşmesini kendi kanlarıyla imzalamaları. Ayrıca albümün kapak fotosu çok eleştiri almıştır. Bu albümde Battle Hymns’e göre grubun power metal’e biraz daha kaydığını görebiliriz. Benim albümdeki en sevdiğim parça ise “Revelation (Death’s Angel)”. 

youtube play youtube play

Grubun üçüncü albümü Hail To England, 1984 senesinde yayınlandı. Bu albüm altı günde kaydedildi. Manowar’ın sevilen albümlerinden biri olarak kabul görse de kendi fikrim olarak sevdiğim bir albüm değildir. Grup, aynı yıl en gürültülü canlı performans dalında rekor kırdı. Sonraki yıllarda bu rekorları yeniledi. Rekor demişken grup, 2008 yılında Bulgaristan’ın Kavarna Rock Festivali’nde beş saat bir dakika çalarak, dünyanın en uzun heavy metal konserini gerçekleştirdi. Bir sonraki albüm olan Sign Of The Hammer’in çıkış tarihi ise 1984. Albümdeki “Thor (The Powerhead)” favori parçam. Ayrıca albümde bulunan “Guyana (Cult Of The Damned)” adlı parça, Jim Jones’ın kurduğu Halkın Tapınağı tarikatında, müritlerini intihar etmeye ikna etmesi sonucu dokuz yüzden fazla kişinin ölümü hakkındadır.

youtube play youtube play

Favori Manowar albümlerimden Fighting The World 1987 yılında yayınlandı. “Fighting The World”, “Blow Your Speakers”, “Carry On”, “Defender”, “Holy War” gibi güzel parçaların yanında muhteşem bir kapanış parçası vardır. “Black Wind, Fire And Steel” hem Joey DeMaio’nun basıyla, hem de Eric Adams’ın çığlıklarıyla dinleyende ıspanak yemiş Temel Reis etkisi yapar.

youtube play youtube play

1988 yılında grup, Kings Of Metal albümünü yayınladı. Bence Manowar’ın en güzel albümlerinden biridir. Açılış parçası “Wheels Of Fire” gelmiş geçmiş en gaz parçalardan biridir. Gerek başındaki motor sesleri, gerekse temposu ile özellikle motor sporlarına, arabalara ilgili kişilerin pistte falan değillerse araba kullanırken dinlememeleri gereken bir parçadır. “Heart Of Steel” harika bir metal balladıdır. “The Crown And The Ring (Lament Of The Kings)” ise St. Paul Cathedral korusunun da katkıda bulunduğu bir marştır adeta. Eric Adams’ın mükemmel vokaliyle gözünüzde Orta Dünya’dan epik bir sahne canlanabilir. Benim için albümünü diğer öne çıkan parçaları, “Kings of Metal”, “Hail And Kill”, “Blood Of The Kings” ve “Sting Of The Bumblebee”dir.

youtube play youtube play

Gitarda David Shankle, davulda Kenny Earl Edwards (Rhino)’nun olduğu The Triumph Of Steel albümü 1992 senesinde çıktı. Bu albümde de “Metal Warriors”, “The Power Of Thy Sword”, “Master Of The Wind” gibi güzel parçalar bulunur. Albümün açılış parçası olan, yirmi sekiz buçuk dakikalık Manowar’ın en uzun parçası  “Achilles Agony And Ecstasy In Eight Parts”, konusunu Homeros’un İlyada Destanından alır. Bir sonraki albüm olan Louder Than Hell’de gitarda Karlo Logan’ı görürken, davulda da Scott Columbus’un dönüşüne şahit oluruz. “Brothers Of Metal Pt. 1” ve “The Power” parçaları bu albümdeki sevdiğim şarkılardır. 

youtube play youtube play

2002 yılında çıkan Warriors Of The World albümü “The Fight For Freedom”, “Warriors Of The World United”, “House Of Death” ve “Fight Until We Die” gibi güzel parçaların olduğu ve bence Manowar’ın en son güzel albümüdür. 2007’de Gods Of War, 2012’de ise The Lord Of Steel adında iki albüm daha yayınlayan grup, bu dönemde ayrıca Battle Hymns ve Kings Of Metal albümlerinin yeni kayıtlarını yayınladı. 

youtube play youtube play

Son olarak hazır konsere az zaman kalmışken, grubun Türkiye’de verdiği ilk konser olan 6 Ağustos 2005 tarihli Yedikule Zindanları’nda gerçekleşen konseri anmamak olmaz. Hem mekanın büyülü atmosferi hem de konser boyu durmadan çakan şimşekler ve yağmur tam gruba uygun bir atmosfer yaratmıştı. Sonuç olarak, şarkı sözleri hep aynı formülden ve komik de olsa, Manowar metal müziğin gelmiş geçmiş en büyük gruplarından biri olmaya devam edecek.

Kapak Fotoğrafı: redbull.com

İlginizi çekebilir: Ayça Yenigün’den Thurisaz