Gün geçmesin ki İstanbul’da mekanlara bir yenisi daha eklenmesin. Bu kadar çeşitliliğin güzel yanlarıyla beraber seçim yapmanın yarattığı bir zorluk da peşinden geliyor. İşte tatlısından tuzlusuna, içeceğinden yiyeceğine enfes lezzetlerin tadına bakarken keyifli vakitler geçirebileceğiniz birbirinden güzel favori mekan önerileri: Zula İstanbul , Marcel Pattiserie ve The End…

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

IMG_4527

Marcel Pattiserie, Reşitpaşa Konum

Reşitpaşa’nın özellikle son 2 yıldaki değişimi gerçekten akıl alacak boyutta değil. Geçmiş yıllarda trafiği atlatmak için kullandığımız bu mahallede bir tek Dükkan Burger vardı. Şimdi ise her yokuşta cafeler, çiçekçiler, terziler yer alıyor. Bu değişimden gerçekten çok memnunum biz. Misk, Amanda Bravo, BEE’den sonra Reşitpaşa’daki favorilerimize yeni bir mekan daha eklendi. İçeri girdiğinizde sizi adeta Paris’in “patisserie”lerinde hissettiren özel bir yer burası. Lezzetlerin ve sunumların hepsi birbirinden harika. Ekşi mayalı ekmeklerini kendileri yapıyorlar; gittiğinizde yalnızca tatlı yemek istemiyorsanız ekşi mayalı Dana Bacon Tostlarını öneririz. Avokado, sote mantar, tulum peynirli tartinleri de leziz! Tatlılara gelecek olursak, seçeneğimiz çok fazla Limonlu Kek, Çikolatalı BabkaMuzlu & Kakaolu Rulo ve her yerde güzelini bulamadığımız kremasının gerçekten Fransız usülüne %100 uygun yapıldığı Millefeuille’lerini tatmanızı öneriyoruz. Adını Fransız yazar Marcel Proust’tan alan bu mekan Reşitpaşa’ya çok yakıştı. Ortamı daha da şıklaştırdı. Burayı en kısa zamanda deneyin.

Marcel Patisserie: Instagram – Konum

Marcel Pattiserie Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Kongre Cd. No:1/A, 34467 Sarıyer/İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Marcel Patisserie

IMG_4526

Zula İstanbul, Harbiye. Konum

Şimdi gelelim burger hayranlarının bayılacağı bir mekana. Harbiye’nin ara sokaklarında aniden karşınıza çıkacak, içeride çalan müthiş playlist’lerine tav olacağınız Zula’nın hamburgeri İstanbul’da yediğimiz en iyilerden. Son zamanlarda Elbet favorilerimizdendi, ama Zula trüflü mayonezi sayesinde Elbet’i geçti! Dana bacon, cheddar, karamelize soğan, relish ve trüf mayonezin birleşiminden oluşan Edizione‘yi denediğiniz anda ikincisini sipariş edeceğinizin garantisini veriyoruz. O kadar müthiş! Hot Dog sevenler için Hermosillo “dogo”yu da öneriyoruz. İçerisinde jalapeno, bacon, cheddar, avokodo aioli, relish olan hot dog da Zula’nın vazgeçilmezleri arasında. Buranın lezzetleriyle beraber ortamına da bayılacaksınız. Zula sizi Avrupa şehirlerinin ara sokaklarında hissettirecek. Mutlaka uğrayın!

Zula İstanbul: InstagramKonum

Zula İstanbul:İnönü Mahallesi, Harbiye Çayırı Sk. 101a, 34373 Şişli/İstanbul

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan House of B

IMG_4454 (1)

The End, Teşvikiye Konum

Burası müdavimi olabileceğiniz, iki adımda Teşvikiye’nin cafe yoğunluğundan biraz olsun çıkabileceğiniz, küçücük bir mahalle cafesi. Sempatik dekorasyonu, kruvasanları, baget sandviçleri, leziz kahve ve bitki çaylarıyla evinizde gibi hissettiriyor. Dışarıdaki küçük masalarında oturup, kendinizi uzun sohbetler için içerisinde bulmak için birebir! The End gibi tatlı bir mekana Teşvikiye’nin ihtiyacı vardı. En son gittiğimizde Yanık Cheesecake’lerini de denedik. Şu zamana kadar İstanbul’da yanık cheesecake’i en iyi yapan yer kesinlikle Akaretler’deki B.Blok; ancak o bu cheesecake türünün çok da akışkan olmasını sevmiyorsanız The End’dekini de beğeneceksiniz. The End’e en kısa zamanda arkadaşlarınızla veya kitabınızla gidin, bitki çayınızı sipariş edin ve huzurlu bir şekilde baharın tadını çıkarın.

The End: InstagramKonum

The End Adres: Muradiye Mahallesi, Ömer Rüştü Paşa Cd. No:14 Beşiktaş/İstanbul