Datça… Gidenlerin her seferinde tekrardan gitmek için gün sayacağı, bir tarafına Ege’yi, diğer tarafına ise Akdeniz’i alan muazzam bir rota. Senelerdir Datça’ya giden biri olarak sakinliğin, dinginliğin ve bitmek bilmeyen turkuaz koyların yanı sıra; hoşuma giden çok baskın başka bir özellik var: yepyeni deneyimler yaşamak. Buraya her geldiğimde yepyeni bir rota keşfediyorum, hiç tatmadığım tatları deneyimleme fırsatı buluyorum ve birçok şey öğreniyorum. Bu deneyimlerden sanırım en güzeli de bu sene yeni açılan Mayan Cocktail & Food oldu.

Mayan Cocktail & Food Konum

Mayan Cocktail & Food, Datça Kairos Marina’da bu yazın başında açılmış. İsmi Meksika’nın Maya kültüründen geliyor. Mekan; Meksika yemekleri, kokteylleri, müziği ve atmosferi ile kendinizi bulduğunuz bir ortamın dışında, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir yer olarak da tasarlanmış. Meksika’nın ruhunu Datça’ya taşımış. 

Mayan, Datça’nın sakin ve dinlendirici havasına uyan, insanı gerçekten kendine çeken bir yapıya sahip. İsterseniz akşamüstü marinadan gün batımını izlerken Meksika mutfağı aperatifleri eşliğinde özel kokteylleri yudumlayabilir, akşam ise DJ performansı ile eğlenceli bir ortamda sevdiklerinizle buluşabilirsiniz. Sizi Meksika’da hissettiren farklı atmosferi dışında, gerçekten memnun edecek dört şey daha var: yemekler, kokteyller, müzikler ve güleryüz.

Mayan’ın en ünlü ve sevilen kokteyli Kunta Kinte. Mayan ekibi tarafından özel hazırlanan, acı ve tatlı aromanın birleşmesi ile mükemmel bir denge oluşturan lezzet şöleni de diyebiliriz. Bunun yanında yine birçok şahsına münhasır kokteyl de var. Los Besos, Canela, Cordero, Skinoski, Almendro ve Paloma bunlardan bazıları… Kokteyllerinizi yudumlarken ortamın ambiyansı da ayrıca etkileyici bir hal alıyor. Denizden esen rüzgar, arka fonda Meksika ezgilerinin de hakim olduğu müzikler, gün batımı ve leziz bir kokteyl bir araya gelince kendinizi dünyanın başka bir yerinde bulabiliyorsunuz.

Sizi Meksika’da hissettirecek lezzetli aperatifler arasında ise deniz ürünlü tacolar, quesadillalar, nacholar, patates kızartmaları ve çeşitli tatlar yer alıyor. Hepsi Mayan’ın kendi mutfağında özel olarak hazırlanıyor ve mutfaktan her gün farklı lezzetler çıkıyor. Yemeklerin lezzetleri, porsiyonları ve görselleri de oldukça tatmin edici. Menüde yer alan balıklı taco ve mantarlı quesadillayı tattığımızda uzun süredir bu kadar lezzetli bir yemek yemediğimizi fark ettik.  

Gideceklere mekan hakkında bazı ayrıntılar vermek gerekirse; Mayan kesinlikle rezervasyon almıyor. DJ performanslarının gerçekleşeceği günler Instagram üzerinden duyurular paylaşılıyor. Sabit bir yemek menüleri yok, her gün Meksika mutfağına ait farklı aperatifler çıkıyor. Mutfak 21.30’da kapanıyor, kokteyl servisi ise saat 01.00’e kadar devam ediyor. Size tavsiyem, Datça’ya geldiğinizde mutlaka Mayan’a da uğrayın!

Kapak fotoğrafı: Instagram@/mayandatca

İlginizi çekebilir: Ecem Özden’den Datça Rehberi