Bulutlar dağılıyor, kazaklar raflara kalkıyor. Burgazada’ya gidip müzede sarhoş olmanın, kitapevinin en alt rafından çekiştirip çıkardığınız kitabın sayfalarını hala yeşil kalmış üç beş dönüm İstanbul’a uzanarak karıştırmanın zamanıdır. Saatli maarif takvimlerimiz Mayıs’ı gösterdiğine göre ve henüz maaş günü gelmemişse şayet buyurun bu ayın edebiyat olaylarına.

sait faik abasıyanık

Ayın Edebiyat Olayı : Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin Açılışı ve 59. Sait Faik Hikaye Armağanı 

Günümüz öykücülüğüne yön veren, kalıplara ve kurallara sığmayan yazını ile modern Türk öyküsünün başlangıcı ve Türk edebiyatının dönüm noktası olan büyük öykücü Sait Faik Abasıyanık anısına verilen Sait Faik Hikaye Armağını’nın bu yıl 59.’su sahibini bulacak. Yazarın kitaplarının telif haklarını ve malvarlığını bağışladığı Darüşşafaka Cemiyeti’nin düzenlediği ödül töreni yazarın ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs günü gerçekleşecek.

sait faik abasıyanık müzesi

Bu yılki ödül töreninin diğerlerinden ayrılan bir yanı var şüphesiz. O da 2009 yılından beri yenileme çalışması nedeniyle kapalı olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin yeniden açılacak olması. Yazarın yaşamının uzun bir dönemini geçirdiği ve birçok öyküsünü kaleme aldığı Burgazada’daki evi 1959 yılından beri müze olarak kullanılıyordu. 2009′dan beri kapalı kalan müze bu yıl 11 Mayıs’tan itibaren tekrar ziyarete açılıyor. Müzede yazarın yaşam öyküsüne tanık olabilir, el yazmalarını ve şahsi eşyalarını görebilirsiniz.

Ayın Satışı : D&R’ın İdefix’i Satın Alması

d&r

Geçtiğimiz ay Doğan Holding’in bağlı ortaklığı Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. (D&R)’ ın aralarında idefix, prefix ve sabitfikir‘in de bulunduğu Elektronik Bilgi İletişim Hizmetleri Reklamcılık ve Ticaret A.Ş. (EBİ)’yi 11.5 milyon TL’ye bünyesine kattığını Kamu Aydınlatma Platformu‘nda duyurdu. D&R böylelikle internet üzerinden parakende kitap satışı konusunda rakip tanımaz bir büyüklüğe erişmiş oldu .

Ayın Transferi : Ayşe Kulin’ in Remzi Kitabevi ‘ne Dönüşü

ayşe kulin

Türkiye’nin en çok kazanan ve 100.000 baskı eşiğini geçebilen ender yazarlardan biri olan Ayşe Kulin’in yeni kitabı “Dönüş” Mayıs ayı içerisinde Remzi Kitabevi etiketi ile yayımlanacak. Kitap ilk baskıda  150.000 gibi -Türk piyasası için- iddialı bir rakam belirleyen Kulin’e, çok satanlar listesindeki sarsılmaz yerinde bir müddet de Remzi eşlik edecek.

great expectations

Ayın Uyarlamaları : Great Expectations ve Great Gatsby 

Mayıs ayı, edebiyat uyarlamaları konusunda sizlere iki seçenek sunuyor. İlki 32. İstanbul Film Festivali’nde de izlediğimiz ve 26 Nisan Cuma günü itibariyle vizyona girmiş olan Great Expectations (Büyük Umutlar). Charles Dickens‘ın 1861 tarihinde yayımladığı ünlü kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mike Newell üstleniyor. Filmde fakir ve yetim Pip’in hayatına ve nereden geldiğini bilmediği bir yardım ve bu yardımın hayatını ne denli değiştirdiğine tanık oluyoruz. Bu yardım ile birlikte yetim Pip’in artık bir beyefendiye dönüşmesi, sınıf atlaması ve dönemin sosyo-kültürel yapısı, 19. yüzyıl İngiltere’sindeki hayata ve sınıflaşmaya dair izlenesi bir öykü vaat eediyor.

great gatsby

Diğer bir uyarlama ise 17 Mayıs’ta vizyona girecek olan The Great Gatsby. Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından Baz Luhrmann tarafından beyazperdeye aktarılan filmin başrollerini Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan ve Joey Edgerton paylaşıyor. Filmde, yazar olma yolunda emek sarf eden Nick Carraway  1920’lerde dönemin eğlence başkenti New York’ a gelir ve burada Jay Gatsby ile tanışır. Bu andan itibaren Carraway Gatsby ile  Amerikan rüyasını keşfe çıkacak aynı zamanda çöküşüne de tanık olacaktır.

Ayın Yenidoğanı : Granta Türkiye

granta türkiye

1889 yılından beri İngiltere’ de yayın hayatına devam eden Granta edebiyat dergisi artık Türkçe edisyonu ile raflarda. Everest yayınları çatısı altında yılda iki kez yayınlanacak olan derginin ilk sayısının konusu: Kimlik. Dergi, Türkiye için yeni olsa da İngiltere’de yüz yılı aşkın bir süredir yayın hayatına devam ediyor. İlk sayısı çıkıyor gibi görünse de aslında 124 yıllık arşiv ile geliyor Türkiye’ye. Dünyadan, özellikle İngiltere’den birçok yeni ve tanınmış yazarın yazılarının olacağı dergide ayrıca Türk yazarlar ve yeni yeteneklerin de işleri bulunacak. Yeni edisyonlar yayımlama kararı alarak uluslararası piyasayda Finlandiya ve Portekiz ile birlikte ülkemizi de seçen Granta’ya hoşgeldiniz diyor, yazın hayatımızda kalıcı bir renk olmasını ümid ediyorum.

Ayın Etkinliği: Sessiz Kayıt – Arap Baharı ve Edebiyat (İstanbul Modern)

enard

Can Yayınları ve İstanbul Modern Fransız yazar Mathias Enard ve haberci Ahu Özyurt’u bir araya getirerek Arap Baharı ve Edebiyat ilişkisi masaya yatırılıyor.  Can Yayınları’ndan dilimize kazandırılan “Savaşları Kralları ve Filleri Anlat Onlara” ile tanıyoruz Enard’ı. Ahu Özyurt’un moderatörlük edip, Mathias Enard’ın da konuşacağı etkinlik  7 Mayıs Salı günü saat 19:00’da İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek. Konuşma dili ingilizce olacak ancak simultane tercüme yapılacak. Unutmadan eklemek gerekir ki söyleşiden önce [email protected] adresine bir e-posta atarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Ayın Popisi : E.L. James ve Erotik Roman Furyası

E.L.James

Öncelikle E.L. James’in meşhur elli tonu üçlemesi çıktı.Ardından Slyvia Day, Vina J. Jackson, Indigo Bloome derken yalnızca bu ayın değil, yalnızca Türkiye’nin değil, bir yıla yakın bir süredir tüm dünyanın popisi oldu. Yayıncıları şaşırtan bu hızlı başarı karşısında çok-satar-sever çevreler vakit kaybetmeden benzerlerini yazdı. Benzer siyah kapaklar, erotizmi çağrıştıran nesneler, hep aynı kelimelerle yazılan kışkırtıcı arka kapak yazıları ile birlikte erotik romanlar kendilerine has bir tarz yarattı. Ezelden beri bu içerikte romanların yazılmasına karşın E.L. James ile bu türün beklenmedik yükselişinin nedenleri konuşuldu uzun süre. Sonuç olarak Amerika, İngiltere, Avustralya, Almanya, Fransa, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye … hangi ülkenin çok satanlar listesini açaranız açın E.L.James üçlemesinin herhangi bir kitabını ya da benzeri yazarların benzeri kitaplarınından birini mutlaka ama mutlaka bulacaksınız.

Ayın Yenisi : Son Oyun (Ahmet Altan)

son oyun

Yeni yayınevi Everest yayınlarından çıkardığı ilk kitabı Son Oyun kitapçılara tam bir tanıtım bombardımanı ile geldi. Sekiz yıl önce bıraktığı “kadınları anlayan yazar” unvanını kaldığı yerden devralıp promosyonunun ana malzemesi yapmayı  gayet iyi başaran Altan, yine bu lakabının hakkını verircesine yeni kitabının merkezine kadın-erkek ilişkilerini koyuyor. Katilin romanın en başından beri belli olduğu, ancak okuyucunun (ve dolayısı ile romanın) makdülün peşine düştüğü bir kurgu var romanda. Bir kasabada sonu belli bir cinayet var ve elbette Ahmet Altan’ın olmazsa olmazı kadın-erkek ilişkileri üzerine kadınları anladığını kanıtlayabileceği, aforizmalar döktürebileceği bir kadın-erkek ilişkisi.

Tüm kitap eki bültenlerinde, kitapevi vitrinlerinde, billboardlarda görebilirsiniz Son Oyun’un reklamlarını. Birçok gazete ve köşe yazarının övgü dolu yazılarını görmemek için okur yazar olmamak gerekir. Everest yayınları da bu çabanın meyvesini ilk baskıdan 100.000 gibi bir rakamın hepsinin kitapevlerine dağıtarak almış çoktan. Ahmet Altan ve son kitabı “Son Oyun” bu ayın yenisi ve önümüzdeki yaz sezonunun da popisi .

Ayın Berisi : Heba (Hasan Ali Toptaş)

heba

Hasan Ali Toptaş yedi yıl aradan sonra yeni kitabı Heba ile İletişim Yayınları etiketi ile kitapevlerindeki yerini aldı. Tanıtım bülteninde “sadık okurları için yeni keşifler sunacak, yeni tanışanları sadık okurlara dönüştürecek” bir roman olduğundan bahsediliyor.Sadık okurlarına yeni keşifler sunacağı doğrudur. Çünkü bu romanda Toptaş alışılmış tarzının biraz dışına çıkıyor, başta kelimeler olmak üzere edebiyatın kendisine sunduğu araçları bir başka kullanıyor. Sadık okuyucuları bu nedenle Toptaş’ı yeniden okuyacaklar bu romanla. Bu alışılmış dışılık çok başarılı bir yöne kök saldığı için de yeni okurlarını kalbinden vuracak bir roman. Bu yüzden kitap bittiğinde diğer romanlarını da okumak isteyecek yeni okurları.

Mayıs Ayı Yayınevi Jüri özel Ödülü : Everest Yayınları

hüseyin rahmi gürpınar

Türk okurların kendi klasikleri ile olan ilişkisinin gitgide lisedeki edebiyat derslerinde ezberletilen yazar-eser listelerinden ibaret hale gelen, bir klasik eserin varlığından dizisi çekilene dek haberdar olmadığımız, dilimizin yolunmuş tavuk misali ne kadar yozlaştığını görmezden gelip klasikleri dilleri ağır ve eski olduğu için bir kenara attığımız günümüzde Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın tüm eserlerini çok özenli ve titiz bir çalışma ile bir araya getirip  yeniden basan; orijinal metinde sadeleştirme yerine bilinmeyen kelimelerin anlamlarını dipnotlarla açıklayan Everest Yayınları, tarafımdan Mayıs ayının Yayınevi Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.  Daha fazla gencin kendi klasiklerini yeniden tanıması ve okuması dileği ile…

Mayıs Ayı Altın Ayraç Ödülü : Beşpeşe (Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker, Pınar Kür)

beşpeşe

Bu kitap; yazın dünyasında eşi az bulunur bir birlikteliğe imza atarak beş farklı edebi bakış açısını Zehra’nın dolambaçlı hikayesinde birleştirdiği,  yazarların okuyuculara hikaye değişmeden hayal dünyalarının nasıl değiştiğini gösterdiği,  aslolanın hikaye değil onun işleniş şekli olduğunu en açık şekilde okuyucuya öğrettiği ve bu anlamda da bir ders öğretmen-kitap olabildiği için tarafımdan Mayıs Ayı Altın Ayraç Ödülü’ ne layık görülmüştür.