theMagger olarak hikayesi olan lezzetleri her zaman çok seviyoruz. Çünkü onları tattığımızda yalnızca aromalarını değil, arkalarında bıraktıkları tüm süreçleri de hissediyoruz. Hikayesiyle bizlere dokunan ve çok yakında belirli noktalarda görmeye başlayacağımız kraft bir biradan söz edeceğiz bugün sizlere: Meşeli. Kendisi İrlanda’dan Muğla’ya uzanan bir hikayenin ürünü. Bir Gara Guzu x Jameson üretimi. Türkiye’nin daha önce viski yıllandırılan meşe fıçılarda olgunlaştırılan ilk “Stout” birası. Bir #fıçıkardeşliği’nin nefis sonucu… Biz, ne mutlu ki, Meşeli’yi hem henüz şişelenmeden önce koklama, yani olgunlaşma aşamasında, hem de şişelendikten sonra ilk tadanlardan olma imkânı bulduk. Çok etkilendiğimiz hikayesini ve damağımızda bıraktığı özel lezzet notalarına dair düşüncelerimizi sizlerle paylaşmadan olmazdı.

jam-55
Meşeli Tadımı

Önce Caskmates!

Jameson Fıçıları

Meşeli’ye geçmeden önce, bilmeyenler için kısaca Caskmates’ten bahsedelim size. Hikayemiz 6 sene önceye dayanıyor. İrlanda’da Kraft bira markası Fransiscan Well’in kurucusu Shane Long ve Jameson Viski Bilimi Başkanı David Quinn’in bir pub sohbeti sırasında birbirlerinin fıçılarını kullanmaya karar veriyorlar. Quinn bu deney niteliğindeki projeyi hızlıca başlatıyor ve bazı Jameson fıçılarını Franssiscan Well’in imalathanesine gönderiyor. Fıçıların içerisinde Stout bira bekletiliyor ve ortaya nefis bir sonuç çıkıyor! Daha sonra içerisinde bira olgunlaşmış Jameson fıçıları evlerine geri dönüyor; bu sefer bu fıçıların içerisinde Jameson Original koyuluyor. Original’in karakter profilinde olumlu değişimler olduğu gözlemleniyor. Ve 2016’da dünya bu güzel bira-viski kardeşliği projesinin ürünü olan Caskmates’e kavuşuyor. Meşeli de, pek sevdiğimiz Caskmates’ten ilham alınarak ortaya çıkan harika bir işbirliği aslında.

youtube play youtube play

Meşeli’nin Hikayesi

gg_76
Jameson Fıçılarında Meşeli

Gelelim, Türkiye’nin ilk meşe fıçılarında olgunlaştırılan Stout birası olan Meşeli’nin hikayesine. Ta İrlanda’dan binbir zorlukla ve aylarca süren çabalar sonunda gelen 20 Jameson fıçısı, Gara Guzu’nun Muğla’daki bira tesisine geliyor. Jameson ve Gara Guzu ekipleri için heyecan burada başlıyor… İçerisinde yaklaşık 15 yıldır viski bekleyen Jameson fıçılarında 4 ay boyunca olgunlaştırılan Meşeli, %9’luk bir alkol oranına sahip.

jam-33
Meşeli

Meşeli’nin tadı ise çok başka. Uzun yıllar boyunca kullanılmış olmalarından dolayı, fıçıların adeta içine gömülmüş viski notaları her yudumda kendini hissettiriyor. Bir yandan yapım aşamasında içine eklenen Muğla çam balı, vanilya çubukları, bir yandan da karamel ve pekmez dokunuşlarının eşsiz uyumunu deneyimlerken, aniden ortaya koyu kahve ve bitter çikolata aromaları çıkıyor. Hemen sonrasında ise damağınızı bir şerbetçiotu acılığı yakalıyor…Stout biralara özgü ağızda kremamsı bir dokuya sahip olan Meşeli; viski fıçılarından gelen kavruk, hafif balzamik ve tanenli tadıyla oldukça farklılaşıyor. Dengeli, tatlı ve sıcak yapısı sizi kendine tek kelimeyle hayran bırakıyor!

jam-10
Meşeli

İrlanda dokunuşlu bir Türkiye birası olan Meşeli, Türk biracılığı adına atılan bizce çok değerli bir adım. Jameson’ı Gara Guzu’yu böyle bir işbirliği yaptığı için tebrik ediyoruz. Umarız siz de tüm ülkede yalnızca 7.000 adet satılacak olan Meşeli’yi deneme, viski ve fıçı dokunuşlarını deneyimleme şansına sahip olursunuz. Herkese #Meşeligünler diliyoruz!