Yemek denilince benim için akan sular durur, bunu önceki yazılarımda mutlaka dile getirmişimdir. Bu sefer kalabalık bir grup keşif meraklısı olarak kendimizi, yalnızca güzel bir yemekle ödüllendirmekle kalmayıp, yöresel lezzetlerle modernin harmanlandığı deneysel bir lezzet seremonisinin içinde bulduk.

mikla_004gaja_x_mob

Türkiye’nin hem en ünlü ve başarılı aşçılarından hem de yemek sektörünün önemli girişimcilerinden olan Mehmet Gürs tarafından kurulan ve Marmara Pera Otel’in en üst katında yer alan Mikla hem restoran hem de bar kısmıyla bol ödüllü bir mekan. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu sene, bu ödüllerin içine en büyüğünü de ekleyerek yoluna devam eden bir işletme, Mikla bu sene Dünyanın en iyi 100 restoranı arasına girmeyi başararak Türkiye için bir ilki yaşattı. Londra’da düzenlenen ödül töreninde Dünyadaki en iyi 96’ıncı restoran seçilerek bu sektörün en prestijli sıfatlarından biriyle ödülü kucakladı diyebiliriz.

mikla (1)

İşte tüm bu yukarıda saydıklarımdan fazlasıyla sebeplenerek Mikla’nın yolunu tuttuk. Önce bar kısmına geçerek bir şeyler içelim ve manzaranın keyfini çıkaralım dedik. İtiraf etmeliyim ki, manzara insanın nefesini kesecek cinsten! ve kanımca açık ara İstanbul’un teras konseptli mekanları arasında en iyisi. Ayasofya, Sultanahmet, Galata, Boğaziçi gibi İstanbul’un en göze çarpan simgeleri terasa çıktığınızda sizi bekliyor. İstanbul’un hem tarihi hem de modern yüzünü ortak bir paydada buluşturan restoran, lezzetler konusunda da aynı felsefeyi izlemekte.

mikla4

Gelellim asıl konuya, restoranda 3 aşamalı à la carte menü ve 7 aşamalı tadım menüsü servis edilmekte, üç aşamalı menüyü tercih ettiğinizde; başlangıç, ana yemek ve tatlı seçeneklerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bizim tercihimiz ise, 7 aşamada servis edilen tadım menüsünden yanaydı. Menüde başlangıçlardan, ana yemeklere, tatlılara ve tüm bunların yanı sıra şefin ikramlarına kadar geniş bir lezzet yelpazesi mevcuttu. Biz tercihimizden oldukça memnun kaldık ve çok kıvamında bir doyum noktasına ulaştık. Bu noktada önemli ve ilginç bir not, eğer tadım menüsünü seçecekseniz, hem sizin hem de mutfak ile servis ekiplerinin sağlıklı ritmi dikkate alınarak tadım menüsünü ancak masadaki tüm müşterilerin tercih etmesi gerekmekte.

DSC00622-300×199

Ben özellikle başlangıçlardan kuru bonfileyi ana yemeklerden lagos’u favorilerim olarak belirledim ve oy birliğiyle tüm masanın favorisi, çilekli sorbeyle servis edilen ve görmeye alışkın olmadığımız şekliyle gelen sütlaç oldu.

DSC00637-300×213

Anlayacağınız, hem son derece doyurucu ve bir o kadar enteresan lezzetlerin bir arada olduğu Mikla’ya gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Restoranın şık olduğu kadar bir o kadar samimi ortamı, bilgili ve son derece kibar servis ekibi ile sizi deneysel bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Eğer merak ettiyseniz ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak, menü içeriklerini ve Mikla’ya ait diğer bilgileri bulabilirsiniz. Eğer gitmedyiseniz en kısa zamanda rezervasyon yaptırıp bu harika lezzetleri tatmanız dileğiyle!

Mikla Restaurant Adres: The Marmara Pera, Meşrutiyet Cad. No:15 Beyoğlu / İstanbul – 0212 293 5656