Moda Sahnesi’nde gülmeye doyamayacağınız bir tiyatro oyunu! Evlilikler, ilişkiler, dostluklar ve sadakat üzerine pek çok konuya değinen, tek perdede izleyici ile buluşan oyunu tekrar tekrar izleyebilirim.

bütün çılgınlar sever beni

Mert Fırat’ın bütün filmlerini izledikten sonra Moda Sahnesi’nde tiyatro oyunlarından bir tanesine gitmeye karar verdim. Aslında uzun zamandır erteliyordum. Bütün Çılgınlar Sever Beni oyununu seçtim. Mert Fırat, filmlerinde rol aldığı karakterlere o kadar bürünüyordu ki, sinemada izlemekten keyif aldığım ve başarılı oyunculardan bir tanesi. Durum böyle olunca tiyatro oyunundaki performansını izlemek için de sabırsızlanıyordum.

23.11.2013.17.06.12.1

Yosif (Mert Fırat), arkadaşı Angel (Volkan Yosunlu) ve Yosif’in karısı Maria (Öznur Serçeler) olmak üzere 3 karakter arasında geçiyor oyun. Angel ve Yosif yakın iki arkadaştır, Angel mimarlık yapmaktadır. Uzun süredir görüşmeyen bu arkadaşlar bir gün buluşurlar, Yosif bu süre zarfında mutlu bir evliliğe sahip olmuştur. Ancak Angel hala bekardır ve evliliğin aralarındaki dostluğu öldürdüğünü düşünür. Yosif de bir yandan karısıyla kusursuz giden ilişkisini sorgulamaya başlamıştır. Maria karakterine baktığımız zaman ise orkestrada yan flüt çalan başarılı bir müzisyeni görmekteyiz. Onun için hayatında sadece müzik ve bir de Yosif var.

Yosif, kafasında oluşturduğu plana Angel’ı da dahil eder. Maria’nın kendisine olan sadakatini sorgulamaya başlamasıyla olaylar karışık bir boyut almaya başlar.

23.11.2013.17.22.51.1

Oyunun büyük bir kısmında tüm bir salon kahkahalara boğuldu. Hatta hiç bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum bir oyuna. Mizahi unsurlar ilişkiye ustaca yerleştirilmiş. Kadının ilişkide rolü üzerinde önemle durulmuş. Bir o kadar da evlilik ve beraberinde getirdiği değişim gözler önüne seriliyor.

En çok hoşuma giden sahnelerden birini anlatmak istiyorum size: Angel’a neden ev değil de açık alanlarda çeşme yaptığını sorarlar. Angel’ın cevabı nettir: “Ev yaparak insanları duvarlara ve tavana hapsetmek istemiyorum.”

17 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde tekrar gösterimde olacağını hatırlatmak isterim. Ancak elinizi çabuk tutun, oyunun biletleri hemen tükeniyor!