Moskova denince eminim aklınıza ilk gelen soğuk ve kar ikilisidir! Bir de buna yılbaşını ekleyin!

Moskova’ya kışın gidecekseniz yılbaşı en ideal zaman! Yılbaşında nereye gitsem diyorsanız ise Moskova en güzel seçeneklerden!

moskova gökyüzü kış

Yılbaşı Öncesi:

Öncelikle iyi dileklerimi belirteyim; umarım karlı olur hava ve Moskova. Ki gerçekten kışın tadını çıkarabilin ve filmlerden, masallardan içselleştirdiğimiz yılbaşında yağan kar klişesinin dibine vurabilin.

Moskova kar park

Moskova’da kardan hiç korkmayın, nasıl temizlendiğini görseniz, nasıl organize ve düzenli çalışmalar yaptıklarını bilseniz inanamazsınız. 6 şeritli yolda 6 tane yan yana giden kar aracının tüm karı bir anda yol kenarına atmasından, her hafta düzenli yapılan çatı temizleme çalışmalarına kadar. Yolda yürümek vs. çok rahat, kaldırımlar temiz oluyor.

moskova kar pushkin

Moskova ile ilgili tüm şehirsel ve turistik aktivitelerinizi çekinmeden gerçekleştirin. Yılbaşı alışverişinizi yapın, yapmasanız bile görsel şölen için Kızıl Meydan’daki Gum’a gidin. Kendisine AVM demeye dilim varmıyor, eskiden devlet mağazasıymış, sonradan sağolsun bizim inşaatçı Türkler restore etmiş ve her sene her mevsim, her olay ayrı güzel süslenen bugünkü GUM halini almış.

Moskova alışveriş

Yılbaşı Gecesi:

Yeni yıla bir turist olarak Moskova’da girmeyi seçtiyseniz saatler 00:00’ı vurduğunda tabii ki Kızıl Meydan dışında bir yerde olmanız düşünülemez ve racona kesinlikle aykırıdır. Yılbaşı’na Moskova’da girenler kulubünün ilk kuralı bu. Çanlar yeni sene için çaldığında mutlaka Kızıl Meydan’da elinizde bir pet şişeye transfer edilmiş Rus Şampanyası eşliğinde olmanız gerekiyor.

dsc00634

Sizi neler bekliyor peki? Açıkçası Kızıl Meydan’a yılbaşı gecesi girmek pek de kolay bir iş değil. Rusya’nın ezelden beri dış görünümüne çok özen gösteren politikaları olmuştur. Bunun halka yansıması dini olarak bıyıklarını almamamayı tercih etmelerine rağmen pembe rujları olmadan sokağa çıkmayan teyzeler olsa da, Rus hukümeti bu konuda çok ciddi. Yılbaşı gecesi Kızıl Meydan görüntüleri uluslararası medyada çok popüler olduğu için meydana girişte çok sıkı bir face control var. Yılbaşı’ndan itibaren yaklaşık 10 gün tatil var tüm Rusya’da, bu nedenle eski Sovyet Cumhuriyetlerinden Moskova’yı ziyarete 31 Aralık günü ile birlikte çok fazla akın eden oluyor. Haliyle Ruslar da Kızıl Meydan’da çekik gözlü bir ırkmış gibi arz-ı endam etmek istemiyorlar. Sarışınsanız girişiniz çok kolay, akıcı İngilizce’niz varsa polislerin aval aval suratınıza bakmasına aldırış etmeyin sırıtarak İngilizce konuşmaya devam edin yine kolay. Şık giyinmeye özen gösterin. Birkaç güvenlik kontrolünden sonra kendinizi bence dünyanın en güzel meydanlarından birinde ve mütevazi olmayalım, iddialı olalım Yılbaşı ruhunu en çok yansıtan meydanında bulacaksınız.

Yılbaşı Rusya

Son birkaç senedir Kızıl Meydan’a kurulan bir buz pisti de bu kutlamalara eşlik ediyor. Bir de sadece pist değil, sürpriz bir isim de size kutlamalar için eşlik edecek! Kim mi? Tabii ki Putin 🙂 Sevgili Putin’in olmadığı yer yok, 23:55 gibi kutlamalar için kurulmuş olan dev ekranda konuşmaya başlıyor, yeni yıl mesajını veriyor halkına ve saatler 23:59’dan 00:00’a dönerken “C Novim Godom!” yani “İyi Seneler!” diyor ve ekran son saniyeleri saymaya başlıyor… Sonrası Kızıl Meydan’da ya da şehrin en ücra köşesinde; sabaha kadar havai fişek gösterileri.

Moskova Yeni yıl kutlama

Yılbaşı Ertesi:

Sanırım yılın en sevmediğim gününü 1 Ocak olarak ilan edebilirim. Bütün o ışıkların, süslenmiş ağaçların işi bitmiş, hediye paketleri açılmış, her şey tüketilmiş, beklediğimiz bir şey kalmamışçasına boşluğa düşülerek uyanılmış bir sabahtır 1 Ocak. Moskova’da ise durum biraz daha farklı, 1 Ocak da çok eğlenceli olabilir! Bir Moskova yılbaşı ertesi ritüeli için 1 Ocak öğleden sonrayı gösterdiğinde saatler, soluğu Gorky Park dışında bir yerde almayın. Gorky Park Moskova’nın kalbinde, şehrin en güzel parklarından biri. Ama en güzel kısmını daha söylemedim. Bu park kışın devasa bir açıkhava buz pisti! Yani parktaki belirli yürüme yolları soğuk havadan da yararlanılarak donduruluyor ve sizin gönlünüzce önünüze duvarlar çıkmadan, sınırlar olmadan kaymanız için hizmet vermeye başlıyor. 1 Ocak’ta ise Ruslar için adeta bir gelenek orada olmak. Patenini kapan gidiyor. Kaymasanız bile kayanları izlemek ayrı bir keyif, her yer cıvıl cıvıl. Kafelerinde oturup sıcak çikolatanızı yudumlayarak dinlenebilir, Rus’ların çok başarılı kreplerinden (blini) yiyebilirsiniz. Patenim yok diyenlere, paten kiralamanın mümkün olduğunu bildirmek boynumun borcudur.

moskova kar

Moskova donmuş göl kış

Ayrıca isterseniz aşağıdaki beyefendi gibi minik donmuş göletlerin üzerinde kayıp biraz heyecan da yaşamayı tercih edenlerden olursunuz. Ben sırf deneyimlemek adına dizlerim titreye titreye yürüdüm. 🙂

Moskova gorki park buz

Tüyolar:

_Mümkünse yılbaşından önce gidin ve 1 Ocak Gorky Park buzpateni şenlikleriyle sonlandırın gezinizi. Zira 2-10 Ocak arası Moskova yılın hiçbir döneminde olmadığı kadar sakin. Ortodoks Christmas’ı tam olarak bu tarih aralığına geldiği için her yer kapalı, şehrin yerlileri şehir dışında ve şehir yerli turist (Kazak, Kırgız, vb.) istilası altında.

_Kızıl Meydan’a girişte güvenlik yanınızda cam şişe varsa onları da topluyor, bu nedenle şampanyayı pet şişeye koymanızı önermeye çalıştım yazıda. 🙂

moskova kar yol kış