Dijital platformların sayısı her geçen gün artıyor ve farklı dönemlerden, farklı türlerden binlerce film artık sadece bir internet bağlantısıyla elimizin altında. Tüm bu platformlar arasında MUBI, “her gün bir film” mantığıyla zenginleşen içeriği ve dünya festivallerinin ya da sinema tarihinin hazine değerindeki, keşif niteliğindeki ya da merak uyandıran filmlerinden oluşan kataloğuyla birçok sinema severin favorisi oldu. Geçtiğimiz aylarda MUBI’ye eklenen birbirinden güzel ve değerli filmler bir yana, bu ayın her günü de yeniliklerle dolu. Kasım 2022 programından MUBI film önerileri ve MUBI seçkileri hakkında detayları bu yazıda bulacaksınız.

MUBI’de Bu Ay Neler Var?

MUBI Kasım 2022 Favorimiz

youtube play youtube play

MUBI’de bu ay yalnızca tek bir film izlemeye vaktiniz varsa, bizce o film bu film olmalı: Türkiye sinemamızın en özel filmlerinden Sevmek Zamanı, yönetmeni Metin Erksan’ın ölümünün onuncu yılında restore edilerek yepyeni bir sunuma kavuştu. Mubi’nin global çaptaki ilk restorasyon projesi olan bu proje, yenilenen kopyasıyla ilk gösterimini klasik sinemaya adanmış, Lyon’daki Lumière Film Festivali’nde yaptı. Bir yandan birinin suretine aşık olma fikrini felsefi ve tasavvufi bir düzlemde sorgulayan, bir yandan da aşkın perdedeki karşılığını arayan yenilikçi sinemasal üslubuyla dikkat çeken 1965 tarihli klasik, 3 Kasım’da Mubi kataloğuna eklendi.

MUBI Kasım 2022 Film Önerileri

Ayın takviminde kaçırmamanızı gereken bazı filmler şunlar;

youtube play youtube play
  • Taliban rejiminin ardından Afganistan’ın değişen çehresini anlatırken aileye ve aşka dair evrensel bir öykü yakalayan animasyon My Sunny Maad (5 Kasım),
  • Lorenzo Vigas’ın Latin Amerika kültüründeki baba figürü üzerine tasarladığı üçlemesinin son filmi The Box (11 Kasım),
  • Cannes Film Festivali’nde geçen yıl Belirli Bir Bakış ödülüne layık görülen ve ailesinin boğucu hakimiyetinden kaçmak için mücadele eden bir genç kadını merkezine alan Unclenching the Fists (25 Kasım),
  • Fransız sinemasının yıldızlarından Mathieu Amalric’in yönetmen koltuğuna geçtiği edebiyat uyarlaması Hold Me Tight (30 Kasım),
  • Pek çok eleştirmene göre tüm zamanların en önemli belgesellerinden biri olan ve bir katliamın faillerini başrole taşıyarak soykırım ve travma üzerine düşündüren Look of Silence (26 Kasım),
  • Britanya bağımsız sinemasının son yıllarda öne çıkan filmlerinden, küçük bir kentte yaşama tutunmaya çalışan iki çocuğun dostluğunu konu alan Selfish Giant (14 Kasım).

Muhteşem Takıntılar: Pedro Almodóvar Filmleri

youtube play youtube play

MUBI’nin her ay o seçkiler, ünlü yönetmenlerin ve yıldız oyuncuların filmografilerinden değerli kesitler ya da belli birer kavramsal çerçeveye oturtulmuş film koleksiyonları sunuyor. Geçtiğimiz ay başlayan ve önümüzdeki aylarda eklenen filmlerle devam edecek “Muhteşem Takıntılar” başlıklı seçki de Pedro Almodóvar‘ın kariyerine odaklanıyor. Seçki kapsamında bu ay izleyebilecekleriniz arasında, Almodóvar’ın kariyerinin 90’lar döneminden yapımlar var: Gösterişli yaşamların ve moda dünyasının ortasında geçen Kika (4 Kasım), hayatını baştan aşağı değiştirmek isteyen bir kadının portesini çizerken trajedi ve komediyi ancak Almodóvar’ın başarabileceği bir şekilde birleştiren The Flower of My Secret (8 Kasım) ve kara film geleneğine rengarenk dokunuşlar getiren cinsel gerilim Live Flesh (19 Kasım).

Lars von Trier’in Krallık’ı

youtube play youtube play

Avrupa sinemasının kışkırtıcı dehası Lars von Trier’in 90’larda yayınlandığında ortalığı kasıp kavuran kült dizisi Riget / Kingdom, yaklaşık 30 yıl sonra çok özel bir mini-sezonla geri dönüyor: Kingdom: Exodus. 27 Kasım’dan itibaren her hafta yeni bir bölüme yayına girecek bu yeni sezonunun öncesinde ise Mubi, Kingdom I‘in tüm bölümlerini 13 Kasım’da, Kingdom II‘nin tüm bölümlerini ise 20 Kasım’da kataloğuna ekliyor.

Türkiye Sineması ve Klasikler

youtube play youtube play

MUBI, çağdaş Türkiye sinemasından, izleyiciyle buluşmakta sınırlı imkanlar elde etmiş, kısa ya da uzun metrajlı, kurmaca ya da belgesel birçok filmi de çok daha geniş kitlelere ulaştırıyor. Ayın yerli yapımları arasında öne çıkan, kuşkusuz Kasım 2022 favorimiz olarak da yer verdiğimiz, Metin Erksan klasiği Sevmek Zamanı. Bu ay ayrıca Mubi’de sizi yönetmenleri arasında Ana Yurdu ile tanıdığımız Senem Tüzen’in de yer aldığı, kırılma noktasındaki bir ailenin son derece mahrem portresini çizen, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen Eat Your Catfish (18 Kasım), gurbetin bıraktığı acı tadı, yurt dışına gitme hayellerine karşılık pusuda bekleyen hakikatleri anlatan kısa film İklim Değişimi (2 Kasım) ve Çiğdem Vitrinel’in aldatıldığını öğrenen bir kadının öteki kadının peşine düştüğü aile dramı Geriye Kalan (12 Kasım) da bekliyor.

youtube play youtube play

MUBI kataloğu, sinema tarihinin olmazsa olmazlarıyla da zenginleşmeye devam ediyor. Almodóvar seçkisinin yanı sıra, sinema tarihinin en büyük sihirbazlarından Georges Méliès’in hayal gücünü tetikleyen 1902 tarihli unutulmaz öyküsü A Trip to the Moon (1 Kasım), Kathryn Bigelow’un 90’larda sinema salonlarını sallayan vampir filmi Near Dark (17 Kasım) ve Mike Nichols’un Jack Nicholson’lı erotik gençlik ve büyüme hikayesi Carnal Knowledge (29 Kasım) da bu ayın programında.

MUBI’ye buradan üye olabilir, ilk bir hafta platformu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.