Dijital platformların sayısı her geçen gün artıyor ve farklı dönemlerden, farklı türlerden binlerce film artık sadece bir internet bağlantısıyla elimizin altında. Tüm bu platformlar arasında MUBI, “her gün bir film” mantığıyla zenginleşen içeriği ve dünya festivallerinin ya da sinema tarihinin hazine değerindeki, keşif niteliğindeki ya da merak uyandıran filmlerinden oluşan kataloğuyla birçok sinema severin favorisi olmuştu. MUBI geçtiğimiz aylarda yaptığı bir duyuruyla, yıllardır benimsediği bu “her gün bir film” stratejisini geride bıraktığını fakat bunun asla zengin bir katalogdan taviz vermek anlamına gelmediğini duyurdu. Bugüne de MUBI’ye eklenen birbirinden güzel ve değerli filmler bir yana, bu ay da MUBI kataloğunda birbirinden heyecan verici yapımlar var. Nisan 2024 programından MUBI film önerileri ve MUBI seçkileri hakkında detayları bu yazıda bulacaksınız.

MUBI’de Bu Ay Neler Var?

MUBI Nisan 2024 Favorimiz

youtube play youtube play

MUBI’de bu ay yalnızca tek bir film izlemeye vaktiniz varsa, bizce o film bu film olmalı: Sinema tarihinin büyük ustalarından Wim Wenders’in övgüyle karşılanan yeni filmi, başrolünde Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Kôji Yakusho’nun yer aldığı Perfect Days. Film, alçakgönüllü ve dingin bir hayat yaşayan, Tokyo’da umumi tuvalet temizliği işinde çalışan, rutinlerine sıkı sıkıya bağlı orta yaşlı bir adam olan Hirayama’yı merkezine alıyor. Müzik, edebiyat ve fotoğrafçılığa olan tutkusunun peşinden giden Hirayama’nın huzurlu ve mutlu günlük yaşantısı artık görüşmediği kız kardeşi Keiko’nun ergenlik çağındaki kızı Niko’nun ansızın kapısına dayanmasıyla aksamaya başlıyor. Beklenmedik karşılaşmaların ve güzel şarkıların filmi Perfect Days‘i, yönetmen Wim Wenders ve oyuncu Koji Yakusho‘nun konuk olacağı 43. İstanbul Film Festivali kapsamında perdede de izleyebileceğinizi hatırlatalım. (12 Nisan)

MUBI Nisan 2024 Film Önerileri

Ayın takviminde kaçırmamanızı gereken bazı filmler şunlar;

  • Yeni Zelanda sinemasının kendine has üslubuyla tanınan ve Hollywood’un da aranılan isimlerinden birine dönüşen yönetmeni Taika Waititi’nin ilk filmi Boy (1 Nisan),
  • Absürt mizahı ve sürreal hikayeleriyle tanınan Quentin Dupieux’nün yeni komedisi Yannick (5 Nisan),
  • Vicky Krieps’in Avusturyalı ünlü şair ve yazar Ingeborg Bachmann’ı canlandırdığı Ingeborg Bachmann: Journey Into the Desert (6 Nisan),
  • Lüks bir oteldeki cinayeti konu alan Tarik Saleh imzalı polisiye The Nile Hilton Incident (21 Nisan),
  • Baltık Denizi kıyısındaki yazlık bir evde tesadüfen bir araya gelen dört kişi üzerinden insan ilişkilerini inceleyen ve Alman sinemasının sevilen yönetmeni Christian Petzold’un imzasını taşıyan Afire (27 Nisan).

Bay Tati’nin Tatili

youtube play youtube play

Hiç diyaloğa başvurmadan kendine has bir mizah anlayışı yaratan Fransız usta Jacques Tati, bizzat kendi canlandırdığı Bay Hulot karakteri aracılığıyla, modern çağın açmazlarını hicvediyor. Görsel diliyle çığır açmış bu komedi ustasının “Tativille” adı verilen sette geçen, sadece Paris’in içine düştüğü çıkmazı değil tüm dünyanın tektipleşmesini ve yabancılaşmasını gözler önüne seren başyapıtı Playtime dahil dört filmini içeren “Bay Tati’nin Tatili” başlıklı özel seçki bu ay MUBI kataloğuna ekleniyor. Seçkideki diğer Tati filmleri ise M. Hulot’s Holiday, Mon oncle ve Traffic. (1 Nisan)

Türkiye Sineması ve Klasikler

youtube play youtube play

Bu ay MUBI’de öne çıkan yerli yapım ise Fikret Reyhan’ın ödüllü filmi Cam Perde. Daha önce Çatlak ve Sarı Sıcak filmleriyle günümüz Türkiye’sine dair güçlü gözlemleriyle dikkat çeken yönetmenin bu yeni filmi, hayatı etrafındaki erkekler tarafından ablukaya alınmış Nesrin’in her gün yaşadığı psikolojik savaşı resmediyor. (19 Nisan) Ayrıca Barış Demirdelen’in beklenmedik bir misafir, kopmuş aile bağları ve sona ermek üzere olan dostluklara dair dramı Aynı İpte Asılı (13 Nisan), Ahmet Karanfil ve Yusuf Anavatan’ın futbolu merkezine alan ödüllü kısa belgeseli Dinamo Mesken (3 Nisan) ve Özkan Yılmaz’ın başrollere Uğur Polat ve Aslı İnadık’ı yerleştiren draması Soluk (28 Nisan)MUBI’de ayın yerli yapımları arasında.

youtube play youtube play

Öte yandan MUBI kataloğu, sinema tarihinin olmazsa olmazlarıyla da zenginleşmeye devam ediyor. Jacques Tati filmlerinin yanı sıra, Wim Wenders başyapıtları Wings of Desire (1987) ve Alice in the Cities (1974) (26 Nisan), Francis Ford Coppola’nın Vietnam savaşı filmi Apocalpyse Now (7 Nisan), Alain Resnais’den Night and Fog (1956) ve Muriel or the Time of Return (1963) (18 Nisan) ile Jean-Luc Godard’dan Masculin Féminin (1966) ve 2 or 3 Things I Know About Her (1967) (18 Nisan) MUBI’de ayın filmlerinden…

MUBI’ye buradan üye olabilir, ilk bir hafta platformu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.