Bugünlerde en çok konuşulan o dizileri henüz izlemeye başlamamış olabilirsiniz ama hiçbir şey için geç değil! Bağımlısı olacağınız bir dizi arayışındaysanız, bu 10 diziyi listenize mutlaka ekleyin.

Daha güncel öneriler için Yeni Dizi Arayanlara Öneriler yazımıza göz atın. 

Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler

Narcos (2015 – …)

diziler – narcos

Başta namı ülke sınırlarını aşmış olan Pablo Escobar olmak üzere Kolombiya’nın uyuşturucu trafiğine ve uyuşturucu imparatorlarının yaşamlarına yoğunlaşan Narcos, Netflix’te devam ediyor.

Masum (2017)

diziler – masum

İnternet televizyonculuğunun Türkiye’de yaygınlaşacağının habercilerinden ilki bu yılın bahar aylarında tanıştığımız, Berkun Oya’nın yazıp Seren Yüce’nin yönettiği, Haluk Bilginer’den Serkan Keskin’e birçok ünlü ismin rol aldığı Masum’du. Bir çiftlikte inzivaya çekilmiş emekli bir çiftin ve tüm ailenin küçük oğullarından aldıkları korkunç haberle sarsılmasını anlatan dizi, BluTV’den izlenebiliyor.

Masum’um merak ettiyseniz, Beste Çebi’nin diziyle ilgili “Türkiye’nin İlk İnternet Dizisi: Masum” başlıklı yazısından daha fazlasına ulaşın.

Fi (2017-…)

diziler – fi

Bir diğer Türkiye yapımı internet dizisi olan Fi, Azra Kohen’in çok satan üçlemesinin ilk romanı Fi’nin uyarlamasıydı. Ünlü bir psikiyatrist ve genç bir dansçının, bedeller ödemeyi zorunlu kılan aşkını konu alan, Mehmet Günsür, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç ve Serenay Sarıkaya’nın rol aldığı dizi OuhuTV’de izlenebiliyor.

Game of Thrones (2011 – …) 

diziler – game of thrones

Fantastik evrenlerle alakası olmayanları bile müptelası eden Game of Thrones’u halen izlemeyen kaldı mı? Kaldığını biliyoruz ki bu listede yer veriyoruz. George R. R. Martin’in geniş hayal gücüyle yarattığı fantastik dünyada geçen Game of Thrones, bolca kan dökülen savaş sahneleri kadar psikolojik savaşları ve entrikalarıyla da izleyicisini bağımlısı haline getiriyor. Dizinin 7. sezonu geçtiğimiz hafta HBO’da (Türkiye’de ise Digiturk’te) yayınlanan bölümle başladı.

Stranger Things (2016 – …)

diziler – stranger things

Biraz 80’ler nostaljisi, biraz Spielberg-vari bilimkurgu, zevkle dinlenen bir soundtrack, şirinlikten ölecek başrol oyuncuları ve bolca gizem… Kaybolan arkadaşlarının akıbetini araştıran 3 çocuk ve tesadüfen buldukları aynı yaşlardaki gizemli bir kızın maceralarını anlatan Stranger Things’in ikinci sezonu 27 Ekim’de Netflix’te yayınlanacak.

Breaking Bad (2008 – 2013)

diziler – slider

Beş sezonu boyunca bir lise kimya öğretmeninin New Mexico’nun uyuşturucu imparatoruna evrilmesini anlatan ve IMDb’in gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde 5 numarada yer alan televizyon efsanesi Breaking Bad, izlemek için halen geç kalmadıklarınızdan. Bryan Cranston’ın Walter White rolünde devleştiği, aynı zamanda Anna Gunn ve Aaron Paul’ün rol aldığı dizideki bir karakterden uyarlanan spin-off dizi Better Call Saul da 2015’te yayın hayatına başladı.

The Crown (2016 – …)

diziler – the crown

Henüz ilk sezonuyla En İyi Drama Dizisi dahil 2 Altın Küre kazanan ve yine En İyi Drama Dizisi dahil 13 dalda Primetime Emmy adayı olan The Crown, 20. yüzyıla yön veren politik figürlerden Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamını konu alıyor. Dizinin arkasında önemli biyografik yapımların senaristi ve yapımcısı Peter Morgan, başrolde genç oyuncu Claire Foy var. Henüz kesinleşmemekle birlikte The Crown’un ikinci sezonu Kasım 2017’de Netflix’te olacak.

The Crown’u merak ettiyseniz ve diziyle ilgili daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Canan Sayitoğlu’un theMagger’daki “The Crown: Kraliyet, Ebediyet ve İnsan Olmak Üzerine Bir Güzelleme” başlıklı bu yazısını mutlaka okuyun. 

House of Cards (2013 – …)

diziler – house of cards

Geçtiğimiz yıl ABD başkanlık seçimlerini yakından takip ettiyseniz ve olanlara inanmakta ya da olanları anlamakta güçlük çekiyorsanız bir de bu diziyi izleyin. Kevin Spacey ve Robin Wright’ın oyunculuğun sınırlarını aştığı, David Fincher’ın yapımcıları arasında bulunduğu House of Cards, türlü entrika ve kötülükle kongre üyeliğinden ABD politikasının en üst mevkine kadar yükselen Francis Underwood’un hikâyesini anlatıyor. Dizinin beşinci sezonu birkaç hafta önce Netflix’te yayınlandı.

Black Mirror (2011 – …)

diziler – black mirror

2011’de bir BBC dizisi olarak ortaya çıkan ve 3’er bölümlük iki sezonda modern ve dijital çağın yarattığı 6 ayrı distopik durumu ve hikâyeyi anlatan Black Mirror, 2 saatlik bir Christmas özel bölümünü bölüm listesine eklemiş, ardından inzivaya çekilmişti. Geçtiğimiz yıl Netflix’in aldığı ve 6 bölüm daha eklediği bu kara destan, yakın gelecekte karşılaşacağımız ürpertici durumların habercisi gibi.

Fargo (2014 – …)

diziler – fargo

Eğer Coen Kardeşler’in sıkı bir takipçisi ve filmlerindeki ince mizaha, insanlığın aptallıklarının tümö çıplaklığıyla ortaya çıkışına, tüm o absürdlüklere ve estetik şiddete hayransanız bu diziye bayılacaksınız. Adını ve konseptini yönetmen ikilisinin 1996 yapımı filminden alan Fargo, bugüne kadar yayınlanan 3 ayrı sezonunda 3 güçlü oyuncu kadrosuyla 3 sürükleyici hikâye anlattı. Minnesota eyaletinin tarihindeki akılalmaz üç ayrı suç hikâyesinin ilk sezonunda Billy Bob Thornton ve Martin Freeman, ikinci sezonunda Kirsten Dunst ve Patrick Wilson, üçüncüsünde ise Ewan McGregor ve Carrie Coon parlıyordu. Dizinin dördüncü bir sezonla geri dönüp dönmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Fargo’yu merak ettiyseniz Umur Çağın Taş’ın dizinin ilk sezonunun ardından yazdığı “Coen Kardeşler’in Başyapıtı TV’de Diriliyor: Fargo” başlıklı yazıyı da mutlaka okuyun.