Geçtiğimiz hafta sonu, ani bir kararla Ayvalık yollarında buldum kendimi. Dersimi çalışıp gittiğim için birçok yer keşfettim, bol bol keyif yapabildim. Ama onlar başka yazının konusu oldu bile, bu yazının konusu farklı. Cavlıhane 1885 Ayvalık’ta bir gece konakladığımız ve başlı başına saatlerce anlatılabilecek denli özel ve değerli…

Konum

CavlıHane 1885 Ayvalık
CavlıHane 1885, Ayvalık: Her Köşesinde Bir Hikaye Barındıran Otel

Özel diyorum çünkü CavlıHane 1885 içinde çokça hikaye barındırıyor, buranın her köşesinden anılar ve yaşanmışlıklar fışkırıyor. Bunu, bu taş evin tatlı mı tatlı sahiplerinden dinlemek ve onlarla vakit geçirmekse apayrı bir keyif. Otelin sahibi olan Mehmet Cavlı’nın annesine ait bu konakta öyle güzel bir enerji var ki! Otele giriş yaptığınız andan itibaren geçen yıl hayatını kaybetmiş ve senelerce bu evde yaşamış olan ”hanım anne” ile kendisinin çok sevgili ve birbirine bağlı ailesinin güzel anılarını hissedeceksiniz. Burası sıradan bir otelden çok daha fazlası bu yüzden. Ama tabi ki tek sebep de bu değil: sabah mekanın sahibesinin elinden çıkan ev yapımı enfes reçeller, pişiler ve börekler eşliğinde kahvaltı, turunçgillerin kokusu, sobanın yanıbaşında sohbet-kahve keyfi, odaların isimleri, dantellerle bezeli örtüler, o huzur dolu bahçe… Burada her şey bir harika!

Cavlihane 1885 Ayvalik
CavlıHane 1885, Ayvalık: Her Köşesinde Bir Hikaye Barındıran Otel

CavlıHane 1885 Otel ve Tarihi

Üç aydır butik otel olarak hizmet veren bu konağın tarihi ise çok eskilere dayanıyor. Mübadele yıllarında Rumlar tarafından inşa ediliyor CavlıHane Butik Otel, aile de bu mübadele döneminin hemen sonrasında yerleşiyor konağa. Yaklaşık 90 yıl bu evde yaşanıyor her şey. O yüzden diyorum: her yanda çocuk kahkahaları, ağlaşmalar, sohbetler, anılar var. Binbir çeşit renkle dolu bu konak.

Konağın kapısını ilk aralayanlar: Mehmet Cavlı’nın babası Hüseyin Bey ve annesi Havva Hanım. Midilli ve Kavala’dan gelen iki mübadilinin, tüm zorlukları o büyük kapının dışında bırakarak yaşadıkları aşk ile birlikte koskoca bir aile kuruluyor. O ailenin yaşanmışlıkları bir yana, mübadele öncesinde de burada bir yaşam alanı bulunduğuna dair verileri, burada bulunan o döneme ait bazı eşyalardan anlamak mümkün. Anlayacağınız, burada yalnızca bir otel değil, koskocaman bir tarih saklı.

Cavlihane 1885
CavlıHane 1885, Ayvalık: Her Köşesinde Bir Hikaye Barındıran Otel

Evin sahibi Mehmet Cavlı, tüm renkleri ve hikayeleri biriktirdiği alanı yeniden düzenlemek isteyerek, orijinal dokuyu asla bozmadan restore ettiriyor burayı. Ayvalık’ın kendine özgü mimarisine uygun şekilde kemerli kapılara, yüksek tavanlara, geniş bir bahçeye sahip bu konak. Tüm bu özellikleriyle konak bana kalırsa eskisinden daha da güzel ve yaşanılır kılınmış.

CavlıHane 1885 Ayvalık
CavlıHane 1885, Ayvalık: Her Köşesinde Bir Hikaye Barındıran Otel

Ayvalık’a yolunuz düşerse o geniş kemerli ve mavi kapıdan girin, avluda duraklayıp konaktaki tarihi hissedin. İçerideki sobanın yanına yerleşin ve kahvaltıyı enfes kokular eşliğinde bekleyin. Karşınızdaki sedir ve uzun masaya gelecek taptaze reçeller, enfes pişi ve börekleri bir bir mideye indirirken yüzünüzün güleceğine eminim 🙂 CavlıHane 1885 Ayvalık

CavlıHane 1885 Ayvalık Adres: Hayrettinpaşa Mahallesi, 13 Nisan Cd. 18. Sk. No:24, 10400 Ayvalık/Balıkesir

http://cavlihane.com/

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan “Şubat’ta Ayvalık Başkadır”

İlginizi çekebilir: Neslihan Sancak’tan “Şehir Yorgunlarına Çok İyi Gelecek: Ayvalık ve Cunda Adası”