Geçtiğimiz hafta sonu, ani bir kararla Ayvalık yollarında buldum kendimi. Dersimi çalışıp gitmiştim; o yüzden birçok yer keşfettim, bol bol keyfini çıkardım. Ama onlar başka yazının konusu oldu bile. Bu yazının konusu farklı. Ayvalık’ta bir gece konakladığımız Cavlıhane 1885, başlı başına saatlerce anlatılabilecek denli özel ve değerli.

Özel diyorum çünkü CavlıHane 1885, içinde çokça hikaye barındırıyor. Her köşesinden anılar ve yaşanmışlıklar fışkırıyor. Bunu, bu taş evin tatlı mı tatlı sahiplerinden dinlemek, onlarla vakit geçirmekse apayrı bir keyif. Otelin sahibi olan Mehmet Cavlı’nın annesine ait bu konakta öyle güzel bir enerji var ki… Otele giriş yaptığınız andan itibaren geçen yıl hayatını kaybeden ve senelerce bu evde yaşayan ”hanım anne”nin, çok sevgili ve birbirine derin bir bağ ile kenetlenmiş ailesinin etkisi, eşyaları, anıları hissediliyor. Burası, sıradan bir otelden çok daha fazlası bu yüzden. Tabi ki tek sebep bu değil; sabah mekanın sahibesinin elinden çıkan, ev yapımı enfes reçeller, pişiler, börekler eşliğinde kahvaltı, turunçgillerin kokusu, sobanın yanıbaşında sohbet-kahve keyfi, odalara verilen isimler, dantellerle bezeli örtüler, o huzur dolu bahçe… Her şey bi’harika!

3 aydır otel olan bu konağın tarihi ise çok çok eskilere dayanıyor. Mübadele yıllarında Rumlar tarafından inşa ediliyor CavlıHane, aile de bu mübadele döneminin hemen sonrasında yerleşiyor konağa. Yaklaşık 90 yıl bu evde yaşanıyor her şey. O yüzden diyorum; her yanda bir çocuk kahkahası, ağlaşmalar, sohbetler, anılar binbir çeşit renk var…

Bu renk ve anıların sahipleri, konağın kapısını ilk aralayanlar, Mehmet Cavlı’nın babası Hüseyin Bey ve annesi Havva Hanım. Midilli ve Kavala’dan gelen iki mübadilinin, tüm zorlukları o büyük kapının dışında bırakarak yaşadıkları aşk ile birlikte, koskoca bir aile kuruluyor. O ailenin yaşanmışlıkları bir yana, mübadele öncesinde de burada bir yaşam alanı bulunduğuna dair verileri, burada bulunan o döneme ait bazı eşyalardan anlamak mümkün. Anlayacağınız, burada yalnızca bir otel değil, koskocaman bir tarih saklı.

Evin sahibi Mehmet Cavlı, tüm renkleri ve hikayeleri biriktirdiği alanı yeniden düzenlemek isteyerek, orijinal dokuyu asla bozmaksızın restore ettiriyor burayı. Ayvalık’a özgü mimariye uygun şekilde, kemerli kapılar, yüksek tavanlar, geniş bir bahçe… Belki eskisinden daha da güzel ve yaşanılır kılıyor ve hepimizin hissedebileceği bir alana dönüşüyor.

Ayvalık’a yolunuz düştüğünde o geniş kemerli mavi kapıdan girin, avluda duraklayıp konaktaki tarihi hissedin. İçerideki sobanın yanına yerleşin ve kahvaltıyı enfes kokular eşliğinde bekleyin. Karşınızdaki sedir ve uzun masaya bir bir gelecek taptaze reçeller, enfes pişi ve börekleri bir bir mideye indirirken yüzünüzün güleceğine eminim :) CavlıHane 1885 Ayvalık

Naz’ın Şubat’ta Ayvalık Başkadır yazısı için sizi buraya alalım…

CavlıHane 1885 Ayvalık Adres: Hayrettinpaşa Mahallesi, 13 Nisan Cd. 18. Sk. No:24, 10400 Ayvalık/Balıkesir

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?