İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Puglia, çizmeye benzetilen İtalya’nın topuk kısmında yer alıyor. Birbirinden şirin sahil kasabaları ve İtalya’nın en temiz deniziyle dikkatleri çeken Puglia’da zamanın yavaş ama bir o kadar da keyifle aktığını deneyimleme fırsatım oldu bu yaz. Gelin Palazzo Manzoni ve Puglia’nın Pumo efsanesine yakından bakalım.

Palazzo Manzoni:
Palazzo Manzoni | Fotoğraf: Damla Anol Erol

İtalya’nın güneyindeki Amalfi sahil şeridine ve Sicilya’ya kıyasla daha az turistik olan Puglia bölgesinde konaklama için çok fazla alternatif mevcut. Hangi şehirde kalacağınızı belirlemek ise oldukça güç. Uzun araştırmalar sonrasında tam da seçim konusunda umutsuzluğa kapılmışken Bari’de bir ev çıktı karşıma. Ruhu olan mekanlar, evler beni her zaman büyüler. Bu ev de beni adete içine çekti. Biraz araştırma yaptıktan sonra dairenin Palazzo Manzoni adında bir binada bulunduğunu öğrendim.

Bina, yirminci yüzyılın başlarından kalma, beyaz taş ve ahşaptan yapılmış kemerli girişi gibi ana özelliklerini yıllar içinde bozulmadan koruyan iki katlı bir yapı. İki kız kardeş, annelerinin bu binada bulunan üç dairesini çok yakın zamanda renove ederek misafirlerini ağırlamaya başlamışlar. O kadar itinayla dekore etmişler ki hayran kalmamak mümkün değil. Böylece kararımızı verdik. Bari’ye gidiyorduk. Hemen ev sahipleri ile iletişime geçip rezervasyonumuzu yaptırdım. Bu süreçte tatlı kız kardeşler Marianna ve Valentina çok ilgili ve naziktiler. Nihayet heyecanla beklediğimiz Bari günleri yaklaştı.

Palazzo Manzoni:
Palazzo Manzoni | Fotoğraf: Damla Anol Erol

Napoli ve Amalfi sahillerini gezdikten sonra Bari’ye doğru yol alıyoruz. Birkaç saatlik bir yolculuk sonrası Bari’ye varıyoruz. Marianna bizi binanın kapısında bekliyor. Binadan içeri girdiğimizde mis kokulu, kemerli, derinliği olan çok ferah bir giriş bizi karşılıyor. Dairemiz ikinci katta ve asansör yok ama umursamıyorum. Binanın dokusu o kadar güzel ki. Etrafı dikkatlice inceliyorum. Marianna ile sohbet ederek merdivenlerden çıkıyoruz. Merdivenlerin trabzanlarına seramik objeler yerleştirilmiş. Daire kapımızın üzerine bile daire ismini sembolize eden seramik bir obje iliştirilmiş. Daireden içeri girdiğimizde yüksek tavan, bembeyaz duvarlar, yüksek ahşap kapılar büyülüyor. Marianna kibarca evle ilgili tüm bilgileri aktarıyor. Bize minik hediyeler ve sürprizler de hazırlamış.

Onu yolcu ettikten sonra kahvemi yapıp her yeri dikkatle inceliyorum. Çok tatlı bir mutfağı var. Mutfakta kullanılan seramik ara fayansa bayılıyorum. Detaylar o kadar özenli ki! Kemerli bir kirişin içine yerleştirilmiş büyük mavi renkte Grottaglie seramiği bir obje dikkatimi çekiyor. Ne olduğunu çözemiyorum. Bu objeyi birçok yerde gördüğümü anımsıyorum. Hatta bina içindeki merdiven pervazlarında da aynı obje var. İlerleyen günlerde de Puglia’da nereye gidersem gideyim bu objeyle karşılaşıyorum. 

Pumo | Fotoğraf: Damla Anol Erol

Araştırınca öğreniyorum ki Pumo adındaki bu sembolün uğur getirdiğine inanılıyor. Pumo, latince kökenli, meyve anlamına gelen bir kelime. Bu isim, tüm meyvelerin koruyucusu Tanrıça Pomona onuruna verilmiş. Acanthus çiçeğinin tomurcuğunu temsil eden Pumo’nun refahın, doğurganlığın ve yeniden doğuşun sembolü olduğu eski efsanelerde anlatılıyor. Bu sebeple uğurlu Pumo’yu farklı ebatlarda ve renklerde evlerin içine, girişine, balkonlara, iş yerlerine, dükkanlara ve aklınıza gelebilecek her yere koyuyorlar.  

Marianna da bana bir Grottaglie seramiği bir Pumo hediye ediyor. Puglia’da Grottaglie seramikleri oldukça meşhur. Aslında Grottaglie sayısız seramik sanatçısının olduğu küçük bir kasaba. Burada en bilinen seramik atölyesi ise nesilden nesile aktarılmış Nicola Fasano. Birinden güzel seramiklerin içinde kayboluyorsunuz.

Palazzo Manzoni:
Palazzo Manzoni | Fotoğraf: Damla Anol Erol

Odamızın ahşap panjurlarını aralayınca masmavi bir masa ve iki sandalyenin bulunduğu çok şirin bir balkon çıkıyor karşıma. Balkon, Bari’nin en ünlü okul binalarından biri ve tarihi bir saatin bulunduğu Piazza Risorgimento’ ya bakıyor. Eşyalarımızı yerleştirdikten sonra Marianna’nın ikram ettiği ev yapımı mis kokulu limoncello’yu yudumlarken gelen geçeni izliyorum balkonda. İçimden günlerimi bu evde hatta bu balkonda geçirebilirim diye düşünürken içeriden yeni yerler görmek için sabırsızlanan kuzular bana sesleniyorlar… Bu arada benim Pumo’m şuanda çalışma masamın üzerinde duruyor ve harika bir enerji yayıyor etrafa.

Kapak Fotoğrafı: Damla Anol Erol

İlginizi çekebilir: İdil Deniz Selçuk’tan Puglia Gezi Rehberi