Sizlere çok güzel bir haberim var. Tadı, kültürü ve adabıyla İstanbul’un önemli bir dönemine tanıklık eden, Mısır Çarşısı’nın tarihi lokantası Pandeli, orijinal ruhu bozulmadan yenilendi. Şimdi hikaye kaldığı yerden devam ediyor, bana da deneyimimi sizlerle paylaşmak kalıyor…

Mısır Çarşısı’nda Tarihi Pandeli

Pandeli (01)

Pandeli Tarihi

“Güzel gül, sevdiği toprakta bitermiş” demiş Pandeli Çobanoğlu bundan bir asır önce. Sadece bu topraklara ait lezzetleri pişirmek üzere, 1926 yılında Niğdeli Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulmuş Pandeli Lokantası.  O dönemin ve ondan sonraki dönemlerin bir İstanbul esnaf lokantası olarak kalmış hep Pandeli.

Pandeli (03)

Bay Pandeli, asırlık tarihinde; Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Celal Bayar, Adnan Menderes, Kraliçe II Elizabeth, İspanya Kralı Juan Carlos, Kraliçe Sofia, Audrey Hepburn, Robert De Niro ve daha nice sanatçıları, kralları, kraliçeleri ağırlamış lokantasında.

Mutluyum; çünkü Mısır Çarşısı’nın tarihi atmosferinde baharat kokularına karışan lezzetleri tatmanın sırası şimdi de bizlerde. Yeni Pandeli; orijinal dekorasyonu, hafızalarda yer eden mavi beyaz çinileri ve menüsü ile asırlık mirasına saygı duymuş. Şehre renk katan restoran, tıpkı o eski güzel günlerinde olduğu gibi titiz bir çalışmanın ürünü olduğu çok belli.

Pandeli_

Tarihi dokunun aynen korunduğu bu lezzet mabedi; uzun ve dik merdivenleri, tavandan sarkan kristal avizeleri, beyaz örtülü masaları, sandalyeleri, küçük kafesli camları, beyaz kıyafetli garsonları, mutfağı ve menüsü ile eski günlerini modern zamanlarda yaşıyor diyebiliriz. Tüm bu tarihi detayları ile restoran, ‘İstanbul’un asıl ruhu bozulmadan günümüze ulaşsaydı bir İstanbul lokantası nasıl olurdu?’ sorusunun karşılığını veriyor bizlere.

Pandeli’de Yemekler Pandeli  Restoran Menü

Peki kültürünün de, mutfağının da çok katmanlı İstanbul’un sonsuz tarihini taşıdığı Pandeli’nin menüsünde neler var? Bay Pandeli’nin günümüze kadar bozulmadan gelen özel tarifi Kağıtta Levrek, tadıyla unutulmaz Patlıcanlı Dönerli Börek, Hünkar Beğendi, Kuzu İncik ve Vişneli Tirit gibi klasikleşmiş tatlar mevcut menüde. Burada ayrıca Türk mutfağının geleneksel lezzetleri de yeniden yorumlanmış. Hepsini denedim, hepsi birbirinden lezizdi. Restoranın mutfağı ise mekanın 20 yıllık şefine emanet. Çok güzel değil mi?

Pandeli (05)

Pandeli’nin ruhuna her an teslim oluyorsunuz. Bir fotoğraf karesinde, çinilerde, masaya gelen Kağıtta Levrekte veya zarif İstanbul’u yaşatan tarihi avizenin detaylarında. Burası, bir cephesi ile tarihi çarşının buram buram baharat kokusunu içine çekerken, diğer cephesi ile de İstanbul’un muhteşem manzarasıyla kucaklaşıyor. Aklımıza, “yemek yemek karın doyurmak mıdır?” sorusu geliyor bir süre sonra. Sorumuzun cevabı bu tarihi mekanda anlamlanıyor. Burada hem mideniz hem de ruhunuz doyuyor. Hem de doya doya…

Mekan, haftanın her günü, 11:30–19:00 saatleri arasında açık. İstanbul’da yeni açılan mekanları takipte olanlara ve şehrin asıl ruhuna sahip çıkmak, onu devam ettirmek isteyenlere duyrulur!

Pandali Adres: Mısır Çarşısı, Balık Pazarı Kapısı, No: 1 / Eminönü

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: “Her İstanbullunun Uğraması Gereken 10 Restoran”