Son iki yıldır en sık duyduğumuz kelimeler arasında şüphesiz ‘sürdürülebilirlik’ yer alıyor. Bizler bireysel olarak günlük yaşam alışkanlıklarımızı bu anlayışa göre şekillendirmeye çalışırken üzerlerinde büyük bir sorumluluk olan markalar da aynı adımları kendi sistemleri için atıyorlar. O halde gelin bugün Pandora’nın adımlarından yola çıkarak mücevher gibi bir alanda sürdürülebilir bir anlayış geliştirmek isteyen bir marka neler yapabiliyor birlikte göz atalım.

Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilirlik

Bir markanın sürdürülebilirlik konusundaki adımlarını incelerken hedeflerinin somutlaştırılmış olmasını ve markanın kendine bir ‘due date’ tanımlamış olmasını arıyoruz. Bu iki kriteri de yanıtlayan Pandora, %100 geri dönüştürülmüş metallere yönelerek karbon ayak izi, su kullanımı ve diğer olumsuz çevresel etkileri azaltmayı ve üretim, paketleme, lojistik dahil olmak üzere tedarik zincirinin tüm aşamalarında, mağazalarda ve ofislerde karbon emisyonunu sıfıra düşürmeyi hedefliyor.

Pandora ve Sürdürülebilirlik
Pandora ve Sürdürülebilirlik

Mücevher üretiminde sürdürülebilir metal kullanımı konusunda somut adımlar atan Pandora, bu yılın başında İngiltere’de tamamen laboratuvar ürünü elmaslardan oluşan ilk sıfır karbon niteliğindeki “Pandora Brilliance” koleksiyonunu çıkardı. Bu koleksiyonla birlikte de artık tüm mücevherlerinde laboratuvar üretimi elmasları kullanmaya başladığını duyurdu. Koleksiyonun İngiltere’den sonra önümüzdeki yıllarda dünyaya açılmasıyla birlikte Pandora, elmas piyasasını dönüştürerek çevre tahribatını ve elmas madenlerindeki insani olmayan çalışma koşullarını önlemeyi ve elması herkesin ulaşabileceği bir hale getirmeyi hedefliyor.

Pandora ve Sürdürülebilirlik
Pandora ve Sürdürülebilirlik

Tasarımların bir diğer önemli parçası olan metallere dönersek, üretim merkezlerinde yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçen Pandora, tasarımlarında kullandığı metalleri 2025 yılında tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edecek. Yani marka, üretimin her bir aşamasında ve temel malzemelerin her birinde sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek için çalışmalara şimdiden başlamış ve hatta ilerleme kaydetmiş durumda.

Markanın benimsediği yeni üretim prensiplerinin en etkileyici yönlerinden biri ise çevreye duyarlı olmanın yanı sıra etik çalışma koşullarını ve ürünlerin farklı kitlelerce erişilebilir hale gelmesini de destekliyor olması. Eğer geçtiğimiz yıl üretim tesislerindeki atıkların %90’ından fazlası geri dönüştürülmesini başaran Pandora’nın sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını incelemek ve ilham almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pandora