Pantone Yılın Rengi geçtiğimiz günlerde seçildi: 2021’de modadan tasarıma, reklamcılıktan yeme-içme sektörüne kadar yaşamın her alanına damgasını vuracak olan renk beraberliği Ultimate Gray grisi ve Illuminating sarısı! Peki Pantone yılın rengi ne demek ve neden günlük yaşantımız için bu kadar önemli, hiç merak ettiniz mi?

Pantone Renk Kataloğu Nedir?

pantone yılın rengi – pantone katalogu

Herhangi bir rengi, dünyanın herhangi bir yerinde tamamen aynı tonda bulmanın çok zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama renk katalogları ve renk kodlama sistemleri bunun için var… Bunlardan biri Pantone Renk Kataloğu. 2058 adet renk içeren ve tüm bu renklerin ofset baskı sisteminde nasıl elde edilebileceğinin formüllerini renklerin kodlarında kullanan bir renk kataloğu bu. 1950’lerde ticari baskı şirketi M&J Levine Advertising tarafından geliştirilen Pantone sistemi, günümüzde özellikle kurumsal kimlik çalışmaları için büyük önem taşıyor. Çünkü kurum kimliği ya da bir logo için seçilen bir renk, böylece her koşulda aynı şekilde tarif edilebiliyor ve uygulanabiliyor. Bugün yalnızca ticari markalar değil, devletler (bayrak renkleri) ve askeri kurumlar (üniforma renkleri) dahi Pantone kodlarını kullanıyor.

“Pantone Yılın Rengi” Nedir, Önemi Nedir?

2000 yılından beri Pantone Color Institute adlı kurum, her yıl için bir “Yılın Rengi” seçiyor. Her yıl farklı bir Avrupa başkentinde toplanan, farklı ülkelerin temsilcilerinden oluşan bir komite, dünya insanlarının psikolojik durumu, tüketim alışkanlıkları, ihtiyaçlar, sektörel eğilimler, güncel trendler gibi birçok faktörü dikkate alarak bir sonraki yılın rengini belirliyorlar. Başta moda, tasarım, iç mimari, makyaj, grafik tasarım ve çiçekçilik olmak üzere birçok yaratıcı sektör, bir sonraki yılın tasarımlarında ve koleksiyonlarında bu rengi öne çıkarmaya gayret ediyor, Pantone Yılın Rengi ilhamlı özel ürünler hazırlıyor. Bu konuda gerçekten sınır yok: Pantone Yılın Rengi açıklandığından itibaren bu renk tonunda cupcake ve makaronlar yiyebiliyor, sosyal medyadaki kurumsal tasarımlarda bu renk tonunu daha çok görmeye başlıyor, spor ayakkabılardan rujlara bu tonun bir anda popülerleştiğine tanık olabiliyoruz.

pantonefashion-color-of-the-year-orquid

Pantone Yılın Rengi 2018: Ultra Violet / Morötesi ve 2018 modasına yansımaları…

2013-Color-of-the-Year-Emerald

Pantone Yılın Rengi 2013: Emerald / Zümrüt ve 2013 tüketim ürünlerine yansımaları…

Kısacası, bir anda her yerde aynı renk tonunu görmeye başlamamız, tamamen tüketim odaklı bir planlamaya dayanıyor. Tabii bu tüketim odaklı planlamadan Pantone markası da nasibini olabildiğince alıyor. Pantone, renk kataloğundaki birçok rengi kendi kurumsal kimliğiyle beraber kupalara, defterlere, kartpostallara ve daha birçok ürüne uyguluyor ve bunları satışa sunuyor. Pantone Yılın Rengi tonlarındaki ürünler her yıl bu serinin arasında yerini alıyor. Bu ürünlerine buradan göz atabilirsiniz.

Pantone Yılın Rengi 2021: Ultimate Gray ve Illuminating

youtube play youtube play

Pantone Yılın Rengi 2021, ilk kez iki renkten birden oluşuyor: Pantone, PANTONE 17-5104 kodlu Ultimate Gray grisi ve PANTONE 13-0647 kodlu Illuminating sarısı renklerinin bir arada güç ve umudu temsil eden bir beraberlik oluşturduğunu söylüyor ve farklı unsurların birbirini desteklemek için bir araya gelişini vurguluyor.

Dileriz ki bu renk beraberliği, 2021’de hepimize mutluluk ve sağlık getirir!

İlginizi çekebilir: Pınar Kargı’dan “6 Renk, 6 Şehir: Görmek İsteyeceğiniz, Tek Renkli 6 Şehir