“Dağ” filmi ile tanıdığımız Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği “Panzehir,” 9 Mayıs Cuma günü vizyona giriyor!

panzehir 3
Panzehir

İstanbul’un en güçlü mafya babası Kara Cemal tarafından büyütülen Kadir Korkut, ailenin tetikçisidir. Kendisine  verilen son işi reddeder ve ayrılmak istediğini söyler. Cem ise, Kadir Korkut’u yakalamak için gizli göreve gönderilmiş bir polistir. Aynı gece, ikisi de Kara Cemal tarafından zehirlenir. Panzehiri almak için ise, Kadir’e verilen son işi tamamlamaları gerekmektedir ve bunun için  6 saatleri vardır. “Panzehir”, Kadir ve Cem’in 6 saatini ve bu 6 saatteki hareketlerini yönlendiren olayları anlatan bir aksiyon filmi.

Kadir karakterini, dünyanın en iyi wing tsun ustalarından biri olan Emin Boztepe , Cem karakterini ise, daha önce “Toprağın Çocukları” ve “Dağ” filmlerinde rol almış oyuncu ve müzisyen Tolga Akdoğan oynuyor. Kara Cemal rolünü Cüneyt Arkın, gençliğini ise oğlu Murat Arkın canlandırıyor. Dünyaca ünlü model ve oyuncular Edoardo Costa, Florence Eugene ve Christina Gottschalk da filmdeki değişik atmosferi yaratmayı sağlamışlar.

panzehir 2
Panzehir

Mekan çekimleri o kadar başarılı ki, kendinizi hemen o mekana hakim hissediyorsunuz. Muhtemelen İstanbul’un gördüğünüz  en iyi kuşbakışı çekimlerinden biriyle de bu filmde karşılaşacaksınız.

Emin Boztepe’nin dövüş sahneleri, çekimleri Sherlock Holmes‘daki wing tsun sahneleri temizliğinde olduğundan, kimin kime vurduğunu anlamadığınız filmler gibi değil, tadını çıkararak izleyebildiğiniz sahneler halini almış.

panzehir 1
Panzehir

Benim için en iyi olan bölümü sona sakladım; film müzikleri! Soundtrack‘ler, Vivaldi-Four Seasons’tan, Teoman-Güzel Bir Gün’e kadar , klasik müzik, pop, rock, türkülerden oluşan kusursuz bir yelpazeden oluşuyor. Filmin orijinal müzikleri ise Clint Bajakian ve Jeremy Garren tarafından yapılmış.

Filmde, ana karakterin şiirsel anlatımı, western unsurları ve bazı yan karakterlerin absürd oluşu, filme bir çizgi roman havası ve Kill Bill tadı katmış. Bu yüzden “Panzehir”i klasik bir Amerikan aksiyon filmi beklentisiyle izlememelisiniz. Karakterlerdeki ve konuşmalardaki abartıların bilinçli bir şekilde yapıldığını anladığınızda, filme farklı bir yönden yaklaşıyorsunuz.

panzehir – afis
Panzehir

“Panzehir”, sinemanın sanat olduğu gerçeği ile bir aksiyon filminin harmanlandığı, Türk sinemasında alışık olmadığımız, sıkılmadan izleyebileceğiniz, iyi bir film. Alper Çağlar da birkaç yıl içinde yurt dışını sarsacak bir yönetmen olacak gibi gözüküyor.

Filmi gidip görmeli, Cem karakterine bol bol gülmeli, havaya girip wing tsun‘a başlamaya heveslenmeli, soundtrack‘lerin moduna girmelisiniz. Evet, bir de arabalı sahneyi gördüğünüzde, aklınıza o arabanın bile klişelerden uzak, “kırmızı” olmadığı gelmeli…