Daha önce “regl yoksulluğu” kavramını duymuş muydunuz? Kadınların menstrüel ürünlere erişememeleri olarak tanımlanan regl yoksulluğu karşısında, pede erişimi kolaylaştırmak üzere başlatılan en önemli projelerden biri olarak; Konuşmamız Gerek Derneği aracılığıyla regl yoksulluğu çeken kadınlara 1 milyon ped desteğinde bulunan Molped, Getir iş birliği ile “Ped Kardeşliği”ni daha da büyütüyor!

15-21 Mart tarihleri arasında Getir ve GetirBüyük üzerinden yapılan alışverişlerde, Türkiye’nin dört bir yanındaki binlerce kadına ihtiyacı olan ped desteğinin sağlanmasını amaçlayan projeye destek olma imkanı doğuyor. Bunun için “Ped Kardeşliği” kapsamında verilecek her bir Molped siparişinde bir Molped de kullanıcılar adına Molped ve Getir tarafından Konuşmamız Gerek Derneği’ne iletilecek ve bu sayede regl yoksulluğu çeken kadınlara destek olunacak!

Projenin bir parçası olan Konuşmamız Gerek Derneği, 2016 yılından beri regl yoksulluğu ile mücadele ediyor. Projenin yaratım motivasyonuna ilişkin olaraksa: “Saha çalışmalarımız ve Ocak ayında tamamladığımız Türkiye’de Regl Yoksulluğu anket araştırmamızın ön sonuçları, regl yoksulluğunun düşündüğümüzden çok daha önemli bir problem olduğunu gösteriyor. Molped ve Getir gibi iki büyük markanın çalışmalarımıza destek olması ve 1 milyondan fazla hijyenik ped bağışında bulunmaları Türkiye’de regl yoksulluğunu deneyimleyen kişilere erişmemiz için çok önemli bir adım.” diyor.

Dernek “Ped Kardeşliği” projesi kapsamında kendilerine bağışlanan pedleri, Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri ile Regl Yoksulluğu Skorlarına dayanarak seçtikleri şehir ve ilçelerdeki yerel paydaşlara iletecek. Buna ek olarak, bölgelere gönderilen bağışlarla beraber regl ile ilgili bilgilendirici içerikler de ulaştırılacak.

Elbette menstrüel ürünlere ilişkin farkındalık sahibi bu projenin arkasında birçok kadın ve onların öngörüleri var. Hayat Hijyenik Ped Kategorisi Global Pazarlama Direktörü Gülhan Eğilmez proje için: “Kadınların gerçek ihtiyacından yola çıkarak hayata geçirdiğimiz “Ped Kardeşliği” projesi ile iyiliğin halkalarının giderek büyümesini hedefliyoruz.” derken, Getir ve GetirBüyük CEO’su Hatice Evren projenin önemini: “Kadınların her alanda güçlenmesi için her şeyden önce temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine inanıyoruz.” sözleriyle açıklıyor.

O halde elimizden düşmeyen telefonlarımızı, yıllardır mücadele edilen regl yoksulluğuyla mücadele için kullanmanın tam zamanı! Molped’inizi Getir ve GetirBüyük’ten alarak, aldığınız her paketle Molped ile ped kardeşliğini desteklemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Ped Kardeşliği