Hayatımdan hiç çıkmayacak olan sinema-kahve ikilisini bir arada yakalamışken, 1 ay boyunca sürecek olan film günlerine katılmak en büyük keyif! Eğer siz de “Kahve Bahane, Sinema Şahane!” diyorsanız, rotanızı doğruca Pera Müzesi’ne çevirin.

Kahve zamansız bir içecektir bence. İçildiği saate göre farklı anlamlar barındırır içinde: Sabah erken saatlerde işe veya okula giderken dinç olmak için içerken, gün ortasında yorulduğumuzda bir mola olarak görürüz. Akşama doğru sohbetin arasına karışır, gün sonunda uykumuzu bastırmak için ihtiyaç duyduğumuz şey yine kahvedir.

Bugünlerde Pera Müzesi, hayatımızdan eksik etmediğimiz kahvenin öyküsünü bizlerle buluşturuyor “Kahve Bahane, Sinema Şahane!” başlığı altında toplanan 10 film, 14 Ocak- 01 Şubat tarihleri arasında müzede gösterimde olacak.

kahve ve sigara

Fimlere göz gezdirecek olursak, içlerinde kaçırmak istemediğim, ikinci defa yine izleyecek olduğum Coffee and Cigarettes‘i (Kahve ve Sigara) kesinlikle tavsiye ederim. Tom Waits, Iggy Pop, Cate Blanchett, Bill Murray gibi güçlü bir kadroya sahip filmin yönetmenliğini Jim Jarmusch yapıyor. Siyah-beyaz olan yapım kahve, sigara ve insan ilişkisini konu alıyor.

A Film About Coffee (Kahve Hakkında Bir Film), kahvenin yapılma, hazırlanma sürecinde bizi yolculuğa çıkartacak gibi duruyor. Hot Coffee (Sıcak Kahve) ise Mc Donald’s kahve davası üzerine yapılmış belgesel nitelikli bir film. Yönetmeni olan avukat Susan Saladoff da 17 Ocak Cumartesi günü bir söyleşi için müzenin konuğu oldu.

Inside-Llewyn-Davis-15

Inside Llewyn Davis‘i (Sen Şarkılarını Söyle) programda gördüğüm için mutlu oldum. Coen Kardeşler’in yönetmenliğini yaptığı ve folk şarkıcısı Dave Von Ronk’un hayat hikayesinin anlatıldığı film tekrardan izlenmeli.

Bunların dışında gösterilecek diğer filmler ise şöyle: Coffee: Between Reality and Imagination (Kahve: Gerçek ve Hayal Arasında), Straight to Hell (Doğrudan Cehenneme), Smoke (Duman), Blue in the Face (Karanlık Sokaklar), Bir Fincan Türk Kahvesi, Neyse Halim Çıksın Falim.