Prag’ın büyüsüne kapılıp giderken bir de tepeden şehre dokunmak isteyenler için vazgeçilmez yerler arasındadır Petrin Hill. Doğayla iç içe, seyahatin en güzel dinlendirici noktalarından biri.

Konum

Petrin Hill: Prag'a Tepeden Bakın
Petrin Hill: Prag’a Tepeden Bakın

Petrin Hill, Prag’ın tamamını ayaklarınızın altına alıp doyasıya izleyebileceğiniz en muhteşem yer! Kaldığım günler içerisinde bir günümü tamamiyle Prag Kalesi’ne ayırmıştım. Kaleyi gezerken uzakta, tepelerin birindeki yapı çok dikkatimi çekmişti. Gezilecek listemde de yoktu üstelik. Aynı akşam, hostele gidince ufak bir araştırma yaptıktan sonra, sabah Petrin Hill’deydim.

Petrin Hill Prag
Petrin Hill: Prag’a Tepeden Bakın

Öncelikle gidilecek yol hakkında bilgi vereyim. Prag Kalesi’ni geçtikten sonra, yönlendirmelerle Petrin Hill’e ulaşabileceğim güzergaha gelmiş oldum. Tamamiyle ormanlık bir tepenin üzerinde kurulduğu için, yukarı doğru kıvrılan yolları kullandım. Sonradan füniküler olduğunu gördüm. Ama yürüyüş yapmayı çok sevdiğimden, benim için büyük bir keyifti. Ve her gidecek olana yürümesini öneririm. Doğayla iç içe kalıp, kendinizi dinleyebileceğiniz bir yol. Yaklaşık 35-40 dk.sonra tepeye ulaşmıştım. İtiraf edeyim, yorulmuştum ama buna değeceğini biliyordum. Piknik alanı tarzında geniş bir düzlüğe varmıştım. Cafe tarzında minik birkaç yer vardı. Gelen insanların çoğu yanında yiyeceğini de getirmişti. Ben de bir şeyler yedikten sonra, heyecanla Petrin Kulesi’ne gittim. Eiffel Kulesi’nin küçüğü olarak nitelendiriliyor bu kule. Merdivenleri yavaşça çıkarken bir yandan da aşağıdaki manzaraya bakıyordum. Ve işte en tepedeydim! İnanılmaz güzellikte bir panorama karşımdaydı. Gezdiğim tüm yerler şimdi gözlerimin önündeydi. Prag Kalesi, Charles Köprüsü…

Petrin Hill Prag
Petrin Hill: Prag’a Tepeden Bakın

Ben girmedim fakat tepede Ayna Labirenti de bulunuyor. Aşağı indikten sonra birkaç hediyelik eşya alıp yukarıdayken gördüğüm, arka tarafta kalan bahçeye gittim. Bakımlı olduğu kadar her tarafı rengarenk çiçekler süslüyordu. Akşama doğru tepeden inerken Old Town Square’in yolunu tuttum. Sokak müzisyenlerini dinleyerek keyifli bir Prag gününü arkamda bırakmıştım.

Bir şehri gezdikten sonra, ona bir de tepeden bakın. Büyük bir keyif verecek bu size.