tumblr_inline_n68j1oR99w1szro0r

M.Ö. 7. Yüzyılda kurulmuş olan Phaselis antik kenti Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı’nda yer alıyor. O dönemde yapılan hamamlar, su yolları, agora, tiyatro gibi dönemin medeniyetinin izlerini taşıyan yapılar günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Maalesef kentin milli park haline dönüştürülmesi son birkaç yıl içerisinde akıl edilmiş. Neyseki bazı yapılar, özellikle agora ve tiyatro hala ayakta.

tumblr_inline_n68j3dT5NH1szro0r

Phaselis’in bir özelliği de iki ayrı alanda denize kıyısı olması. Ve tabii ki bu kıyılardan denize girebilmenin ayrıcalığı… Koylardan biri doğal havuz oluşturmuş. Yani tıpkı Ölüdeniz’de olduğu gibi bir koy yapısı var. Sizi tek rahatsız edebilecek nokta deniz zemininin taşlık olması. Onun dışında doğa, su ve manzara harika. Bir de doğal bir göleti, içinde yaşayan harika kaz ve ördekleri var.

 tumblr_inline_n68j2buF1g1szro0r

Park içerisinde yalnızca bir işletme var, onda da yalnızca tost, hamburger gibi atıştırmalıklar yapılıyor. Dilerseniz yanınızda da yiyecek bir şeyler götürebilirsiniz.

 tumblr_inline_n68j6pYj7q1szro0r

Milli parka giriş ücreti kişi başı 10 TL. Müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti Adres: Antalya Finike Karayolu 58. Km., Tekirova/Antalya

Akdeniz kıyılarında dolaşmaya devam etmek için  Deniz Yılmaz’ın “Güneye Giderken: Fethiye ve Olimpos” yazısını okuyabilirsiniz!