Evde geçirdiğimiz bu günler, sosyal yaşamın ve etkinliklerin, sanatla buluştuğumuz zamanların kıymetini daha iyi anlamamızı sağlamaya devam ediyor. Geçmişe dönüp baktıkça, katıldığımız konser ve festivallerin, gezdiğimiz müze ve sergilerin anıları bir bir zihnimizde canlanıyor. İstanbul’daki ve Türkiye’deki sergilerin kalitesi açısından önemli bir kırılma noktası diyebileceğimiz, 2005-2006 sezonunda Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret ettiğimiz Picasso İstanbul’da sergisi de bunlardan biri. Sergiyi siz de hayranlıkla hatırlıyor veya halen zamanında ziyaret edememiş olmanın pişmanlığını yaşıyorsanız, size harika bir haberimiz var: Picasso’nun tüm dönemlerini kapsayan bu serginin digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi versiyonuna SSM websitesinden ulaşabilirsiniz.

picasso istanbul'da

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle geçici bir süreyle ziyarete kapalı olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş sergilerinden zengin içerik seçkilerini dijital kanallarında paylaşıma açmaya başladı. Ve bu kapsamda paylaşılan ilk sergi,  24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006 tarihlerinde Sakıp Sabancı Ailesi’nin ve Sabancı Holding’in destekleri ile  gerçekleştirilen Picasso İstanbul’da. Türkiye’deki sanat sergilerinde önemli bir kırılma noktası olarak kabul edilen ve açık kaldığı süre içinde her yaş grubundan rekor sayıda sanatsevere ulaşan Picasso İstanbul’da sergisi, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla yeniden paylaşıma açıldı. Zenginleştirilmiş bir içerikle yayına alınan çevrimiçi sergi; sanatçının torunu Bernard-Ruiz Picasso, Maria-Volga de Minteguiga-Guezala ile Marilyn McCully’nin küratörü olduğu Picasso İstanbulda paralelinde, eserlerin dönemlerine göre ayrıldığı kronolojik bir kurguyla hazırlanmış. Sergi döneminde Paris ve Barselona’daki Picasso müzelerinden, Musée d’art moderne Lille Métropole’den, FABA’dan (Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından ödünç alınmış 135 eser, sanatçının her dönemini temsil edecek bir seçkiyle, sergi kataloğundan metinler eşliğinde çevrimiçine taşınmış.

picasso istanbul'da

SSM websitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalından erişilebilecek sergide, Picasso’nun dönemlerine göre ayrılmış eserleri ve onlara dair bilgilendirici metinlerin yanı sıra, Picasso İstanbul’da sergi kataloğundan sanatçının hayatı ile çağına dair ayrıntılı bir kronoloji ve Abidin Dino’nun onunla geçirdiği günlerden sonra kaleme aldığı Picasso ile Vallauris’te İki Gün yazısı da yer alıyor. Ayrıca çevrimiçi sergide yer alan eserleri, Ferit Edgü’nün Picasso İstanbul’da için yazdığı ve sanatçının eserlerinin arkasındaki hikâyeleri ve sanat tarihsel analizlerini içeren sesli rehberle Müşfik Kenter’in sesinden dinleyebiliyorsunuz.   

Sergi süresince gerçekleştirilen ve Picasso’yla ilgili, dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı konferans serisi de çevrimiçinde sunuluyor. Picasso’ya dair zengin birer kaynak niteliği taşıyan konuşmalar, sanatçının hem çağdaşları hem de ilerleyen dönemlerin sanatı üzerindeki yoğun etkisine ışık tutuyor. Picasso’nun öncüllerinin ve edebiyat gibi farklı alanlardan ilham kaynaklarının da ele alındığı programda aynı zamanda sanatçının yolunun sahne sanatları ve şiir gibi disiplinlerle kesiştiği örnekler de işleniyor. Kübizmin Türkiye sanatına etkisi, Picasso’nun yaşamında ve sanatında siyaset, Paris deneyimleri gibi konuların da yer aldığı program SSM websitesinden izlenebiliyor.

picasso istanbul'da

Çevrimiçi sergiyle bağlantılı olarak SSM’nin sosyal medya hesapları üzerinden bir de çocuk atölyesi düzenleniyor. Sanatçının bir kaynak olarak Afrika maskelerine ilgisinin temel alındığı “Kes Yapıştır – Çılgın Maskeler” adlı atölyede katılımcılar, evlerindeki malzemelerle kendi maskelerini tasarlayıp yapabilecek. Ayrıca Picasso İstanbul’da için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben, Picasso da çevrimiçi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesinden indirilebilen kitap aynı zamanda sesli versiyonuyla da erişime açık.

Picasso İstanbul’da sergisinin hazırlık sürecinden videoların da yer aldığı, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi sergiye, SSM web sayfası, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı üzerinden erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.