“Zaman tek gerçek ölçü birimidir.” Lucy filminden hatırladığımız bu replik aslında yaş, cinsiyet, stil gibi özelliklerin hiçbiri fark etmeksizin, herkes tarafından en çok kullanılan aksesuarın neden saatler olduğunu kanıtlıyor. Geçmişten geleceğe uzanırken bize eşlik eden saatler söz konusu olduğunda da her daim üzerimizde taşıdığımız bu aksesuarın tasarımının, geleneğe gizemli bir şekilde bağlı kalırken gelecekten ilham almasını arıyoruz. İşte DNA’sında tasarım olan saatlerin yaratıcısı Rado da her yıl gerçekleştirdiği heyecan verici iş birlikleri ile bize tam olarak bunu sunuyor. O halde gelin sizi öncelikle Rado Captain Cook x Marina Hoermanseder’in eğlenceli ve kıvrımlı dünyası ile tanıştıralım.

Rado Captain Cook x Marina Hoermanseder

Marina Hoermanseder

Rado’nun Fransız-Avusturyalı özgün tasarımcı Marina Hoermanseder ile gerçekleştirdiği iş birliği ilhamını; güç, cesaret ve özgünlük gibi zamanın başlangıcından beri kadınsı evrenin ayırt edici özelliklerden alıyor. Eğer Marina Hoermanseder kulağa neden bu kadar tanıdık geliyor diye düşünüyorsanız hemen hafızanızı tazeleyelim, çünkü haklısınız. Neşeli ve nefes kesen tasarımların sahibi Hoermanseder, aynı zamanda Katy Perry, Lady Gaga, Kylie Jenner, Paris Hilton ve Nicki Minaj gibi Hollywood’un renkli isimlerinin de favorisi. Onun bu isimleri dahi büyüleyebilmesinin altında, cüretkâr yaratıcılığı ve hem zarif, hem de güçlü tasarımlar ortaya koyması yatıyor.

Rado Captain Cook x Marina Hoermanseder

Durum böyleyken Captain Cook modelinin yepyeni bir versiyonu için Rado ile bir araya geldiğinde ortaya karakter, özgünlük ve cesareti vurgulayan bir tasarım çıktığını tahmin edebilirsiniz. Rado Captain Cook x Marina Hoermanseder, etkileyici pembe deri kayışı ve ticari markasının simgesi olan tokası gibi Marina’nın imza unsurlarına sahip olmanın yanı sıra ibreleri, indeksleri ve kasadaki pembe altın rengi detayları gibi zarif dokunuşlarıyla, markanın kendi uzun vadeli saatçiliğini sergilemesi için harika bir fırsat yaratıyor. Tüm bunları yaparken de üç farklı kayış seçeneği ve bunları modunuza göre kolayca değiştirmenize imkan tanıyan EasyClip sistemi gibi fonksiyonel çözümler sunmayı ihmal etmiyor.

Rado Dünyası’na Yakın Bir Bakış

Eğer Rado dünyası ile bu zamana dek tanışmadıysanız kemerlerinizi bağlayın! Çünkü saat sektöründe farklı materyallerin kullanımında öncü olan ve “Master of Materials” mottosuyla yola çıkan Rado, tasarım konusundaki tutkusunu da her sene farklı tasarımcılarla yaptığı iş birlikleriyle kanıtlıyor.

Gerçekten Akıllı ve Kesinlikle Dijital Değil: Rado True Square x Undigital

Rado True Square x Undigital

Rado’nun öne çıkan iş birlikleri arasından ilk söz edeceğimiz Japon tasarım ikilisi YOY’un vizyonundan doğan True Square Undigital. Tasarım, 1980’lerde fütürist tasarımların somut iki örneği olan dijital ekran görünümünü ve kare Rado seramik saati bir araya getiriyor. Ama her şey ilk bakışta göründüğü gibi değil… Çünkü bu saat gerçekten akıllı ve kesinlikle dijital değil! Undigital, dijital saatin klasik yüzü olan yedi segmentli ekranın kendine özgü şekilleriyle oynuyor ve bunları ibreler ile analog saat göstergesine aktarıyor. Çağdaş tasarımı, yenilikçi üretim teknolojilerini ve ileri teknoloji materyalleri bir araya getiren Undigital, yalnızca kendi başına bir sanat eseri değil; aynı zamanda sürdürülebilirlik açısından da bir rol model.

Zamanı Sunarken Zamana Dayanıklı: Rado True Square x Formafantasma

Rado True Square x Formafantasma

Fotoğraflarda ve müzelerde gördüğümüz tarihi cep saatleri ilginizi çeker mi? Yanıtınız evetse bu fikrin modern ve yaratıcı bir yorumu olan Rado True Square Formafantasma ile mutlaka tanışmalısınız.

Studio Formafantasma’nın kurucuları, Amsterdam, Hollanda merkezli İtalyan tasarımcı ikilisi Andrea Trimarchi ve Simone Farresin’in zanaat, endüstri, nesne ve kullanıcı arasında bir köprü kuran vizyonundan doğan tasarım, tanışabileceğiniz en dayanıklı ve hafif saatler arasında yer alıyor. Böylece “zamanı gösterirken zamana karşı dayanacak” bir işlevsellik sunuyor.

Yakın Geleceğe Renkli Bir Bakış: Rado True Square x Tej Chauhan

Rado True Square x Tej Chauhan

Daha önce “duygusal endüstriyel tasarım” kavramını duymuş muydunuz? Ödüllü, İngiliz endüstriyel tasarımcı Tej Chauhan, tasarımlarında şekil, renk ve materyalleri stratejik olarak kullanıyor. Chauhan’ın yakın gelecek hakkındaki kişisel yorumunu aktarmak adına ideal ortak olarak değerlendirdiği Rado ile iş birliğinde de cesur renkler ve pop kültürünün harika fütüristik vizyonunu görüyoruz.  

Eğer DNA’sında tasarım olan Rado’nun bu tutkusunu paylaşıyorsanız bu dünyayla tanışmak için buraya tıklayabilir, keşfe güç, cesaret ve özgünlükten ilham alan Rado Captain Cook x Marina Hoermanseder’i inceleyerek başlayabilirsiniz.