gaye su akyol 3

Bulunduğumuz mekanda biraz denizden uzak ama önümde de koca koca dağların manzarasını alarak, kuytu sessiz bir yer buldum. Konsantre olup çalışmaya başladıktan yarım saat ya da bir saat sonra bir görevli geldi ve müzik yapmaya başladı. Slow ve jazz çaldığı için o sıkıcı raporu yapmak biraz keyif vermişti ki kendimi en “şu son çaldığınız şarkıyı tekrar çalar mısınız” derken buldum. Gaye Su Akyol’un şarkısını tekrar dinlemek istemişim farkında olmadan.

Onun o güzel sesi sayesinde o sıkıcı raporu daha erken bitirebildim. Normalde kulağa güzel gelen her sesi, müziği seviyorum ama işte o en çok sevdiklerim hep böyle beni durup dururken yakalayabilenler oluyor. Müzikle beraber çalışabilirim, konsantre olabilirim diyorsanız siz de benim gibi bir gün deneyin derim. Müthiş!

gaye su akyol 1

Onu size tanıtmak için araştırdığımda gördüm ki buzdağının görünmeyen kısmı misali lebiderya ve sanatla iç içe bir sanatçı kendisi. Yirmi dokuz yaşında, gencecik, ilk solo albümü olan “Develerle Yaşıyorum” olan Gaye Su Akyol, ünlü ressam Muzaffer Akyol’un kızı. Baba-kız olarak bu sene 29 Nisan-14 Haziran tarihlerinde “Düalizm: Ruh ve Madde” isimli ortak bir resim sergisi bile gerçekleştirdiler.

Küçük yaşlardan beri hep müzisyen olacağını bilen insanlardan kendisi. Ortaokuldan beri müziğin içinde. Deep Purple, Nirvana, Jethro Tull, Aziza Mustafa Zadeh etkisi ile büyümüş . Etnik müzik ile pop müziğin karışımı bu kadar mı asil olur! Hele o şarkı sözlerine dikkatinizi verdiğinizde özellikle “Develerle Yaşıyorum” için yüzünüzde kocaman bir gülümseme olmaması imkansız. Onun için neden rakı içerken eşlik edecek en genç ve en iyi ses dediklerini anladım ve katılıyorum.

gaye su akyol 2

Albümün soundu, aranjmanları ve vokaller çok kaliteli. Batı ve Doğu sentezi çok iyi harmanlanmış. Albümün Büyük Ev Ablukada’nın kurduğu Olmadı Kaçarız Plakçılık’tan çıktığını duymak da hoşuma gitti. Müthiş soundlu müzik ve müziğin gücünden öte çok farklı hikayelerin kurgulanmamış şarkı sözleri. Hiç yabancı gelmedi.

Benim iki üç tane nerede konser verse takip ettiğim özel sanatçılarım vardır. Birsen Tezer, Yasemin Mori, Bora Uzer, Büyük Ev Ablukada gibi. Gaye Su Akyol da artık bu listede. Kendinize bir iyilik yapın ve bu müthiş sesi takibe alın.

Resmi sitesinden ve Facebook sayfasından kendisini ve konserlerini takip edebilirsiniz.

Canlı performans dinlemeyi seviyorsanız, kaliteli işler bizim ülkemizde de olur diyorsanız, özellikle hafta arası iş çıkışı yapılacak en iyi şeylerden biri canlı canlı Gaye Su Akyol’u dinlemek derim.

gayesu