Yaptıkları müziği ne olarak adlandırırsanız adlandırın, onlar kendilerini belirli bir kesime ait görmüyorlar. En az 5-6 müzik türünün etkilerini yansıttıkları müziklerinde, çift CD’lik ”Stadium Arcadium’’ RHCP koleksiyonunda olması şart bir albüm. 

Red-Hot-Chili-Peppers-vs-Foo-Fighters1
Red Hot Chili Peppers

RHCP’nin birçok büyük gruptan farklı özelliklerinden biri; ilk albümleriyle patlama yapan gruplardan ayrılması. Henüz ilk veya ikinci albümlerinden büyük hayran kitlesine ulaşan gruplardan ziyade RHCP, ”Californication”a kadar açıkçası olabilecek en büyük patlamayı yapmamıştı. Ama ”Californication” da döneminin önemli şarkılarından biridir. Birçok kişinin RHCP’yi sevmesini ve kendilerine hayran olmasını sağlamıştır bu şarkı. Şayet benim de, birçokları gibi RHCP ismini desturla ağzıma almama sebep olan şarkıdır ‘’Californication’’.

maxresdefault
Red Hot Chili Peppers

‘’Stadium Arcadium’’un diğer albümlerden farkını bir benzetmeyle ifade etmek ne derece doğru olur bilmiyorum ama; 10 şarkıdan oluşan bir albümü hikaye kitabına benzetmiş olursak, ‘’Stadium Arcadium’’u da kalın bir roman olarak görebiliriz. Bu cildi parlak, kalın kaplı roman çift CD’den oluşuyor. İlk CD’de 14 şarkı, 2.CD’de de 14 şarkı yer almakta. 28 şarkılık bu albümü oturup 1 ay boyunca aralıksız her gün, başka işler yapmadan dinlerseniz belki tam anlamıyla o zaman keşfedebilirsiniz. Ama şarkıların isimlerini, sözlerini, sıralarını ezberleme konusunda bir şey diyemem. ‘’Stadium Arcadium’’dan sınava girseniz eğer ve yukarıdaki sorulara cevaplar veremezseniz çalışmamaktan değil, dersin ağırlığından şikayet edersiniz. Haklı olarak tabi… Karşınızda tek CD’lik 10 veya 10 küsur şarkıdan oluşan bir albüm durmuyor. Alışmışız 10-12 şarkıdan oluşan algımızı zorlamayan güzelim albümlere..

RHCP hayranlarının kaçırmaması gereken bir albüm olduğunu hepimiz biliyoruz, eminim çoğunluk şimdiden harçlığını biriktirip albümü edinmiştir. Şarkıların listesini aşağıda veriyorum, iyice belleyiniz…

RHCP_Stadium
Red Hot Chili Peppers-Stadium Arcadium

Disk 1:

1. Dani California

2. Snow (Hey Oh)

3. Charlie

4. Stadium Arcadium

5. Hump De Bump

6. She’s Only 18

7. Slow Cheetah

8. Torture Me

9. Strip My Mind

10. Especially In Michigan

11. Warlocks

12. C’mon Girl

13. Wet Sand

14. Hey

Disc 2:

1. Desecration Smile

2. Tell Me Baby

3. Hard to Concentrate

4. 21st Century

5. She Looks To Me

6. Readymade

7. If

8. Make You Feel Better

9. Animal Bar

10. So Much I

11. Storm In A Teacup

12. We Believe

13. Turn It Again

14. Death of a Martian