Başrollerinde Merritt Wever ve Dohmhall Gleeson’ın olduğu dizi, içinde bulunduğumuz Nisan ayının 2020 yılında HBO tarafından gösterilmeye başladı. Dizinin yaratıcısı ve yazarı Vicky Jones daha önce Fleabag dizisinde Phoebe Waller-Bridge ile birlikte çalışmışlardı. Bu beraberlik bu dizide de sürmeye devam ediyor. Phoebe Waller-Bridge yürütücü yapımcı rolünü üstleniyor. Ve burada da ortaya çıkan işin “Fleabag” kadar iyi olmasını umuyorum.

Run | HBO

Dizinin ilk bölümünde Ruby (Merritt Wever) ve Billy’nin (Dohmhall Gleeson) birbiriyle yeniden karşılaşma hikayesine tanık oluyoruz. Bu iki karakter üniversitede yaşadıkları “tutkulu” bir ilişkiden sonra yeniden bir araya gelmek adına bir kod oluşturuyor. Bu kodu kullanan her kim olursa diğeri de buna uymak zorunda oluyor. Dizinin ismi de buradan geliyor; RUN.

run-2-paragraf
Run | HBO

Ruby bu mesajla tam da hepimizin hayatımızda yaşadığımız sıkıcı ve monoton bir anda karşılaşıyor. Yoga yapmak için alışveriş merkezinden mat almaya geliyor ve eşi onu arayıp “hoparlör” kargosunu teslim alması için eve uğrayıp uğrayamayacağını soruyor. Her ne kadar bunlar sahip olduğumuz – belki – “dertsiz sıkıcılıklar” da olsa tutkulu bir şey hepimizi heyecanlandırır ve nereye varacağını düşünmeden onun peşinden gideriz, gitmek isteriz. Ruby de tam olarak öyle yapıyor. İlk uçakla New York’a gidiyor ve ardından Chicago trenine atlıyor.

run-3-paragraf
Run | HBO

Trende Billy ile karşılaştıklarında Ruby kafasındaki soru işaretleri gidermek adına, onun neden bu mesajı attığını sorgulamaya başlıyor. Diğer taraftan Billy de onu sorgulamaya çabalayınca tren yolculuğu işin içinden çıkılmaz bir hale evriliyor. Bir anlaşma fikriyle bundan sıyrılmak isteyerek başka konulara yöneliyorlar. Üniversitedeki zamanları ve başarılı iş kariyerlerine…

Trende birkaç fırtınalı olaydan sonra görevli onlar için baş başa kalacakları kompartımandaki odayı hazırlıyor. Sonraki bölümlerde ikilinin daha da yakınlaşacakları anlara şahit olacağız. Ve de geçmişleri hakkında bilgi edineceğiz.

run-4-paragraf
Run | HBO

Run, ilk bölüm itibariyle dizi bize pek fazla sır vermiyor. Yalnızca, birlikte neler yapacakları adına tahmin yürütmeye çalışıyoruz. Ancak burada Billy’nin ilk mesajı yazan olması sebebiyle daha çok onunla alakalı bir maceraya atılacağımızı bize hissettiriyor. 

youtube play youtube play

Merritt Wever (Ruby) Emmy ödüllü oyuncuyu son olarak Unbelievable dizisinde ve Marriage Story filminde izledik. Domnhall Gleeson ise Brooklyn, The Revenant ve Mother gibi başarılı filmlerde rol aldı.

Karantina altında geçirdiğimiz bu bulutlu günlerde bu iki insanın “kaçış” hikayelerini izlemenin bizler için keyifli olacağını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Netflix Dizi Önerileri