Şafşavan (Chefchaouen) ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunan küçük bir şehir. Mavi renginin hakim olduğu şehir, adeta masalsı bir dünyanın başkenti gibi. Şehrin güzelliği sizi mavi bir rüyanın içindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Daracık sokaklarını defalarca gezmek isteyeceğiniz bu şehre gün batımında manzara izleme noktasından bakmak, tüm gezinizi unutamayacağınız bir hale getirecek kadar nefes kesici!

Konum

IMG_8206
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Şafşavan, Fas’ın kuzeyinde Rif dağlarının eteğinde yer alan bir şehir. Ünlü ve görülmeye değer olmasını sağlayan özelliği ise şehrin hemen hemen tek bir renge sahip olması: Mavi. Evler, duvarlar, kapılar ve pencereler mavinin çeşitli tonlarını yansıtacak şekilde düzenlenmiş. Küçük bir şehir olması sebebiyle geceleme dahil bir tam gün, şehri gezmenizi ve gezinizden tat almanızı rahatlıkla sağlayabilir. Şehri yeterince gezmek, sokaklarda en güzel fotoğraf karelerinin peşinde koşmak istiyorsanız, bir buçuk günlük bir zaman da ayırabilirsiniz.

IMG_8334v2
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Türkiye’den Fas’a; Kazablanka ve Marakeş olmak üzere direkt uçuşlar var. Fas seyahatini beş günden az planlamak çok mantıklı bir seçenek olmayabilir. Bununla birlikte, Şafşavan’ı da gezi rotanıza dahil edecek bir plan yapmak için iyi bir rota çıkarmanız gerekiyor. Çünkü toplu ulaşımla seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Fes ya da Rabat’tan yaklaşık 4-5 saatlik bir otobüs yolcuğu ile şehre ulaşmanız mümkün, ancak her saat başı otobüs olmadığını hatırlatmakta fayda var. Fas’ın genelinde yer alan demiryolu seçeneği maalesef Şafşavan için mümkün değil. Dolayısıyla, gidiş dönüş saatleri kısıtına tabi olunduğunda, Şafşavan Fas seyahatinizin bir durağı olarak düşünebileceğiniz, ancak planlarınızı iyi yapmanız gereken bir şehir.

IMG_8226
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Şafşavan’ın neden mavi şehir olduğu en merak edilen konulardan biri. Tahmin edebileceğiniz üzere bunun net bir cevabı yok ve birden fazla rivayet mevcut. Bu rivayetlerden ilki, yerel halkın mavi rengin kötülüklerden uzak tuttuğuna olan inancı ve bu sebeple yıllardır evlerin bu şekilde boyanması. Bunun yanı sıra, bir rivayet de şehre yerleşen Yahudilerin evlerini kutsallığını sembolü olan mavi renge boyaması sonucunda yerel halkın da bunu benimsediği yönünde. Sonuçta mavi rengin çok eskiden beri gelen bir alışkanlık/gelenek olduğunu söyleyebiliriz.

IMG_8250
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Şehirde gezilecek yer aslında şehrin kendisi. Medina bölgesi de denilen bu bölge maviye boyalı duvarların, evlerin ve bakmaya doyulamayacak kadar güzel kapı ve pencerelerin arasından geçen dar sokakların, yokuş ve merdivenlerin birbirine bağlandığı bir yaya alanı olarak düşünülebilir. Zaten bu sokakları gezerken birçok defa duraksayacak, etrafı inceleyecek ve güzel fotoğraf kareleri yakalamak isteyeceksiniz. Şafşavan’a gelen hemen her turistin fotoğrafladığı birkaç yer var, zaten gezerken bunları kaçırmanız pek mümkün değil. Merak edenler Instagram’da ya da sosyal medyada şehrin ismi ile arama yapabilir ve benzer yerlerin fotoğraflarını görebilirsiniz. Tabii unutmamak gerekiyor ki bu yerlerde fotoğraf çekmek için, özellikle de yoğun zamanda gittiyseniz sıra beklemeniz gerekiyor. Tavsiyem, eğer beklemekten sıkıldıysanız gündüz yaptığınız gezide bu yerleri belirleyebilir ve gecelediğinizin sabahında erkenden buralara gidip sakince güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Şehrin eteğinde bulunan tepenin karşısında Şafşavan’ı izleyeceğiniz bir manzara noktası var. Özellikle gün batımında herkesin buraya akın ettiğini söylemem gerek. Bu tepede İspanyol Camii denilen ve günümüzde aktif olarak kullanılmayan bir yapı var. Gün batımına yakın bir zamanda şehirden caminin bulunduğu tepeye yarım saatte ulaşabilir ve muhteşem bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.

IMG_8364
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Şehrin içinde yer alan Kasbah adı verilen küçük kale ve Grand Mosque da görebileceğiniz diğer yerler. Bunların dışında Ras El Maa denilen minik bir şelalenin bulunduğu, su kenarında serin bir dinlenme alanı var. Şehri gezmeyi bitirdikten sonra burada soluklanabilir, enerji depoladıktan sonra manzara noktasına tırmanabilirsiniz.

IMG_8296
Şafşavan: Fas’ın Masmavi Rüyası

Konaklama olarak şehrin Medina bölgesindeki yerlerde kalabilirsiniz. Alışılagelmiş otel konseptinde bir yer bulmanız pek mümkün değil, bunun yerine Fas’a özgü avlulu Riad denilen evlerde ya da hostellerde kalabilirsiniz. Medina bölgesine araç giremediği için, ana caddeye uzak ve yokuşlu bir bölgede bir konaklama yeri seçtiyseniz tüm yolu elinizde bavulunuzla gitmeniz gerektiğiniz hatırlatayım.

Şafşavan’da sokaklarda gezerken keskin bir ot kokusu alabilirsiniz, şaşırmayın. Fas’ta kullanımı legal olmasa da Şafşavan kentinde kullanımı yaygın, dolayısıyla yanınıza size satmak isteyen kişiler yaklaşabilir, dikkatli olmakta fayda var.

İyi bir Fas mutfağı deneyimi içinse birkaç alternatif mevcut, geleneksel Fas restoranı olan Beldi Bab Ssour’u tavsiye ederim. İyi tatiller!

İlginizi çekebilir: Kadir Sayım’dan Kuzey Fas