Siz de bizim gibi her sabah hayatın sonsuz detayından aldığınız ilhamlar ile yeni bir hayal kurarak mı uyanıyorsunuz? Uzun zamandır planladığımız araba yolculukları, aklımızda her rengini denediğimiz kıyafetler veya o en sevdiğimiz romanın nadir bulunan birinci el baskısı… Her ne kadar güneşin ilk ışıklarını yeni hayaller ile karşılıyor olsak da gün boyunca karşılaştığımız iklim krizine dair haberler cesaretimizi kırabiliyor. Biz, tam da böyle zamanlarda yüzümüzü en az bizim kadar hayalperest fakat bütün detayları bizden önce düşünen markalara çevirmeyi tercih ediyoruz. Son yirmi üç senedir Türkiye’de döngüsel ekonominin temellerini atan ve genişlettiği ikinci el pazarı ile hayallerimize ulaşmanın sürdürülebilir yolunu ortaya koyan sahibinden.com’u radarımıza alıyoruz!

Her gün karşımıza çıkan haberler bizi iklim krizine dair endişelendiriyor olsa da aktivist Greta Thunberg, iklim krizinin çoktan çözüldüğünü ve yapmamız gereken tek şeyin uyanıp değişimi başlatmak olduğunu söylüyor. Biz de iklim krizine dair değişimin bir parçası olabilmek adına ilhamımızı Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olan sahibinden.com’dan alıyoruz. Teknoloji endüstrisini karbon-nötr hale getirmeyi hedefleyen LFCA’nın (İklim Hareketi için Liderler) üyesi olan sahibinden.com, kurum içi ve dışı çalışmalarında çevreye pozitif bir etki bırakmanın öncüsü oluyor. Kullanıcıları ile şeffaf bir iletişim kurmayı öncelik haline getiren sahibinden.com, 2021 senesinden beri İsveç Çevre Araştırmaları Enstitüsü-IVL ile “İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı Raporunu” hazırlıyor. Teknolojik yatırımları ve geliştirdikleri iş modeli ile ikinci el ürünlerin tekrar kullanılmasına aracılık eden sahibinden.com’u yakın merceğe alıyor, çözümün nasıl parçası olabileceğimizi araştırıyoruz!

youtube play youtube play

İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı Raporu Nelerin Altını Çiziyor?

IVL kıdemli araştırmacısı Tomas Rydberg, ikinci el ürün kullanımının sera gazını azaltırken döngüsel ve sürdürülebilir bir yaşam tarzının benimsenmesine katkıda bulunduğunu paylaşıyor. sahibinden.com’un ikinci el pazarında göstermiş olduğu büyümeden heyecan duyduğunu paylaşan Rydberg, bu büyümenin iklim, çevre ve doğaya sağladığı pozitif etkilerin altını çiziyor. İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı Raporu’nda IVL, sahibinden.com’da alım ve satımı gerçekleştirilen yirmi dört ana başlık altında toplanan iki yüz altı alt kategoriyi değerlendiriyor. Raporun üzerinde çalıştığı kategoriler anne ve bebek ürünlerinden elektrikli ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede ilerliyor. Hazırlanan raporda ikinci el ürün satışlarının toplam çevresel faydası yakından inceleniyor. Rapor; yeni bir ürünün üretiminden kaçmanın sağladığı iklim etkisini, atık yönetiminden kaçınma ve taşımacılıkla ilgili etkilerin toplanmasıyla hesaplanıyor.

Raporda çıkan sonuçlar 2022 yılı içerisinde sahibinden.com üzerinden gerçekleştirilen ikinci el ürün alım ve satımının yaklaşık 10,6 milyon trilyon değerinde CO2 eş değeri bir tasarruf sağladığını ortaya koyuyor. Daha net bir örnek çizmemiz gerekirse sahibinden.com’un 2022 senesinde ikinci el ürün alım ve satımı ile tasarruf ettiği CO2 miktarı hibrit bir araçla dünyanın çevresinde otoyollar ve şehir yolları kullanılmak suretiyle 2.4 milyon tur atmak veya on yıl boyunca yetiştirilen 117.3 milyon ağaç fidesinin tuttuğu karbona eş düşüyor. sahibinden.com’un 2022 senesinde kullanılmasını önlediği plastik miktarına bakarsak eğer karşımıza 172.000 ton sayısı çıkıyor. Bu sayı ise doğada yok olması bin yıl sürdüğü için su, toprak ve hava kirliliğine sebep olan en önemli çevresel atıklardan biri kabul edilen plastik malzemeden üretilen yaklaşık 2.5 milyar cerrahi eldivenden tasarruf sağlandığı anlamına geliyor. Günümüzde en çok karbon üreten üç sektörden biri inşaatın en önemli malzemesi çeliğin ise doğada yok olması yaklaşık elli ile yüz yıl arası sürüyor. sahibinden.com’un 2022 senesi için hazırladığı raporda 205 tane Çamlıca Kulesi yapımında kullanılan çelik miktarına eş değer 617.000 çelikten tasarruf edildiği görülüyor. Son olarak ise eritmek için büyük miktarda güç gereken alüminyum tasarrufu sahibinden.com’da 116.000 tona ulaşıyor. Bu da 3.6 milyar akıllı saat yapımında kullanılan alüminyum miktarına denk düşüyor.

sahibinden.com’da Sürdürülebilirlik

İkinci el pazarındaki genişlemesi ile tüketim modelini döngüsel ekonomi üzerine kuran sahibinden.com, dünyanın kaynaklarını hızlıca kullanmamıza sebep olan “al-kullan-at” alışkanlıklarımızı kırıyor. Bir ürünün ikinci defa satılması ile dünyanın kullanım ömrünü uzatmak için bir adım atan sahibinden.com, iklim krizinin en önemli sebeplerinden biri olan üretim ve tüketimin yüksek talebini kırmayı başarıyor. sahibinden.com’un yürüttüğü diğer sürdürülebilir çalışmalar arasında karbon salımını azaltmak için hibrit bir araç filosu oluşturmak, Yeşil Ofis Sertifikası almaya hak kazanan ilk teknoloji şirketi olmak ve bu sürdürülebilir çalışmaları şirketin geleceğine yönelik bir politika haline getirmek amacıyla düzenlenen eğitimler bulunuyor.

Biz de sahibinden.com gibi hayallerimizi gerçekleştirmenin sürdürülebilir bir yolu olduğuna inanıyoruz! Bugün siz de sadece eşyaların değil, hayallerinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz dünyanın kullanım ömrünü uzatmak için bir adım atmak isterseniz sahibinden.com’un ikinci el alım ve satımının bir parçası olabilirsiniz!