Salt’ın yeni sergisi açıldı! Sahnede 90’lar, 1990’lar Türkiye’sinin kültürel ortamını ve sanat üretimlerini, sahne ve performans kavramları etrafında ele alan bir sergi. Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ziyaret edebileceğiniz, geniş bir arşiv sergisi niteliğindeki Sahnede 90’lar sergisine paralel olarak, söz konusu dönemde gerçekleştirilmiş performanslara ilişkin kapsamlı bir arşiv çalışması içeren performansarsivi.org web sitesini ziyaret etmeyi ve atölye, film gösterimi ve performans gibi etkinliklerden oluşan kamu programlarını takip etmeyi unutmayın!

Sahnede 90’lar, Salt Galata | Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

90’ları nasıl hatırlıyorsunuz? Bugünlerde nostaljiden beslenen konsept partilere dönüşmeye başlamış, Türkçe popun zirve yaptığı müzikleriyle mi, tüplü televizyonlardan izlenen sayısız çizgi filmle mi yoksa, yaşınız biraz daha büyükse hareketli ve sınır tanımaz gece hayatıyla mı? 90’lar birçoğumuz için özlemle hatırlanan, renkli ve hareketli bir dönem. Öte yandan yaşımız ilerledikçe farkına vardığımız, karanlık siyasi iklimi, araştırdıkça bizleri bu dönemin bir diğer yüzüyle tanıştırıyor. Özellikle Türkiye’de hızlı toplumsal değişimlerin yaşandığı bu yıllar, siyasi ve ekonomik açıdan çalkantılı ve istikrarsız geçen bir dönem. Sanat ise bugün olduğu gibi, 90’larda da tüm bunlardan aynı anda beslenmiş, 90’ların renkli ve hareketli ruhunu dönemin toplumsal, ekonomik ve siyasi gerçeklerini göz ardı etmeden birleştirmiş üretimlerle dolu.

Sahnede 90’lar, Salt Beyoğlu | Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın yeni sergisi Sahnede 90’lar, sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiriyor. Performansın toplum, ekonomi, sokak ve siyasetle ilişkisini irdeleyen sergi, sanatçı ve tasarımcıların oluşturduğu bireysel ve kolektif girişimleri ele alırken, kültür tarihinden de bir potpuri sunmuş oluyor. Sergi, çeşitli kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanıyor ve canlı performanslardan video kliplere uzanan bir çeşitlilikte çarpıcı üretimleri de içeriyor.

Sahnede 90’lar, Salt Beyoğlu | Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

90’lar denince akla gelen, bu dönemde parklarda, eğlence mekanlarında, tarihi alanlarda ve terk edilmiş yapılarda görünürlüğü artan performans sanatı örnekleri, popüler kültürle arasındaki beklenmedik bağlantılarıyla “sahne” kavramının ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğine işaret ediyor aslında. Salt Beyoğlu’ndaki sergi alanlarında, aralarında Aydın Teker, CANAN, Esra Ersen, Halil Altındere, Hüseyin Katırcıoğlu, Köken Ergun, Moni Salim Özgilik, Özlem Günyol & Mustafa Kunt ve Taner Ceylan’ın da bulunduğu sanatçıların işleri, sanat ve sokak ilişkisine dair açılımlar barındıran çalışmalar ve Seretonin sergisi, Genç Etkinlik sergileri ve Assos Gösteri Sanatları Festivali gibi kolektif oluşumların disiplinlerarası üretimlerinden geriye kalan fotoğraf, afiş, yazışma gibi arşivsel malzemeleri bir arada sunuluyor. Salt Galata’da ise Burak Delier ve Mehmet Sander’in işlerinden bir seçki yer alıyor. Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında devam eden sergi ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Sahnede 90’lar, Salt Beyoğlu | Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

Sergi paralelinde, söz konusu dönemde gerçekleştirilmiş performanslara ilişkin kapsamlı bir arşiv çalışması içeren performansarsivi.org web sitesini ziyaret etmeyi ve atölye, film gösterimi ve performans gibi etkinliklerden oluşan kamu programlarını takip etmeyi unutmayın!

Bir zaman makinesine atlayıp çocukluğunuza, gençliğinize dönmek ve 90’lara bakış açınızı genişletmek için Sahnede 90’lar sergisini Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında 12 Şubat’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org

Kapak Görseli: Sahnede 90’lar, Salt Beyoğlu | Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)