Günümüzde bir açılıp bir kapanan mekanların hızına yetişmek zor. Haliyle, uzun yıllar boyunca vizyonunu ve çizgisini korumayı başaran mekanların da değeri bir başka oluyor. İşte tam olarak böyle bir restorandan söz edeceğiz bugün sizlere; 28 yıldır Levent’in sakin sokağı Palmiye Sokak’ta, iki katlı bahçe içerisindeki villasında hizmet veren Şans Restaurant.

Şans Restaurant
Şans Restaurant

Şans Restaurant, 1992 yılından bu yana müdavimlerini Akdeniz ve Türk mutfağının mevsimsel lezzetleriyle buluşturan; felsefesinden lezzetlerine gerçekten özel bir restoran. Kapıdan içeri adımınızı ilk attığınız andan itibaren, şehrin gürültüsünden uzaklaştığınızı hissediyorsunuz. İçerideki sakin ve huzurlu ambiyans, şık dekorasyon ve çalışanların ilgisi sizi günlük koşuşturmalarınızdan alıyor, çok uzaklara götürüyor.

Şef Melda Farimaz
Şef Melda Farimaz

Öncelikle, Türk mutfağını tüm dünyaya tanıtma hayaliyle çıktığı kariyer yolunda emin adımlarla ilerleyen ve ellerinden çıkan olağanüstü tabaklar bir yana, gastronomiye olan bakış açısıyla da bizi fazlasıyla etkileyen şef Melda Farimaz’dan söz etmek istiyoruz. Kendisi, odağına Slow Food Hareketi’ni alan bir yaklaşımla, yarattığı yemeklerin her şeyden önce insanın ruhunu besliyor olmasına özen gösteriyor. İlk amacını kişiye kendini iyi hissettirmek olarak tanımlayan Melda şefin bugüne gelene kadarki yolculuğu da çok ilham verici. San Francisco’daki Le Cordon Bleu’de aldığı eğitim ile eş zamanlı olarak; başta Daniel Boulard olmak üzere, birçok ünlü şefle çalışan Melda şef, aynı zamanda şarap eğitimi de alarak dünyanın ünlü şaraphanelerinde staj imkanı bulmuş.

Restoranın zengin menüsüne yakından bakarsak, tüm lezzetlerin yaratımında, mevsimsel ürün kullanılmasına özellikle dikkat edildiğini söyleyebiliriz. Ekmekleri kendileri yapıyorlar, özellikle yulaflı ve adaçaylı ekmekleri bir harika. Balık çorbasıysa adeta restoranın imza lezzeti, kurulduğu günden bu yana menüdeki yerini koruyor.

Şimdi de, bizim Şans Restaurant’taki lezzet deneyimimize gelelim: başlangıcı Kestane Çorbası’yla yaptık. Normalde içinde krema olmasına alıştığımız çorbada, bu kez kremanın yer almadığını öğrendik. Buna rağmen kremamsı dokuyu hissedebiliyorduk ve çorba tersine, çok daha lezzetliydi.

Burrata ve Kabak Çiçeği Dolması
Burrata ve Kabak Çiçeği Dolması

Lezzet deneyimimize Burrata ve Kabak Çiçeği Dolması’yla devam ettik. Her ikisi de damak tadımıza fazlasıyla hitap ediyordu; taze, ferah ve oldukça hafif oluşlarıyla favorilerimiz arasına başlangıçtan itibaren girdiler diyebiliriz. Bu noktada sunumların şıklığının ve çağdaşlığının da ayrıca altını çizmek istiyoruz, masamıza konan her tabağa ayrı bir özen gösterildiği çok belliydi.

Deniz Levreği
Deniz Levreği

Ana yemeklerden ilk tattığımız lezzet; börülce, kereviz püresi ve kapari zeytin sos ile servis edilen Deniz Levreği oldu. Balığın tazeliği bir yana; ağızda dağılan yumuşacık dokusuna bayıldık. Ardından yine tam mevsimi diyebileceğimiz, Kılıç Balığı’nı tattık. Mısır püresiyle közlenmiş ve defne yaprağında marine edilmiş Kılıç Balığı gerçekten çok lezzetliydi. Yanında servis edilen kuru börülce ve zeytinyağlı kuru domatesle olan uyumunu da ayrıca çok başarılı bulduk.

Kuzu Sırtı
Kuzu Sırtı

Ana yemek olarak son deneyimlediğimiz lezzet, İstridye Mantarlı Siyez Bulguru eşliğinde servis edilen Kuzu Sırtı oldu. Etin pişme derecesi de, lezzeti ve kıvamı da tam damak tadımıza göreydi diyebiliriz.

Çarkıfelek ve Organik Manda Yoğurtlu Flan
Çarkıfelek ve Organik Manda Yoğurtlu Flan

Şans Restaurant’taki lezzet deneyiminizi taçlandırabileceğiniz tatlı seçeneklerine gelelim şimdi de. Biz menüden iki farklı tatlı seçeneğini tatma fırsatı bulduk. Bunlardan biri olan Çarkıfelek ve Organik Manda Yoğurtlu Flan, orman meyvelerini sevenler için eşi benzeri bulunmaz bir seçenek. Hem çok hafif hem de tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayan bir tatlı.

İncir Tatlısı
İncir Tatlısı

İkinci olarak İncir Tatlısı’nı denedik, tek kelimeyle olağanüstüydü. Tatlının ortasında yer alan kazandibinin lezzeti tarifsizdi, birlikte servis edildiği Antep Fıstıklı Dondurma’yla aralarındaki muhteşem uyumdan söz etmiyoruz bile. Küçük bir bilgi; henüz tam olarak yaz aylarına girmediğimiz için tatlının yapımında kuru incir kullanıyorlarmış, yaz aylarına geçtiğimizdeyse tarifi incir meyvesiyle yeniden yorumlamayı planlıyorlar.

Unutmadan, Şans Restaurant’ın yukarı katında belli aralıklarla şarap tadımları yapıldığını da söyleyelim. Çünkü restoran şarap konusunda oldukça iddialı. Geçtiğimiz yıl Wine Spectator tarafından dünyanın en iyi şarap menülerinden birine sahip olmasından dolayı ödüllendirilmiş. Mekanın şarap koleksiyonunu mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Sakin ve sessiz atmosferinden yola çıkarak, bizce Şans Restaurant’ı özellikle iş yemekleri ve keyifli aile buluşmaları için tercih edebilirsiniz. Restoran; önünde yer alan, yeşillikli açık alanıyla yaz aylarında da bizim vazgeçilmezlerimizden biri olacak gibi duruyor.

Instagram: @sansrestaurant

İlginizi çekebilir: Fahri Demir’den The Steeve İstanbul