Moda trendleri sizce ne işe yarar? Yalnızca sanatçıların ve tasarımcıların o seneki vizyon ve öngörülerini heyecanla izlememize mi? Bizce moda trendlerinin başkaca çok önemli bir görevi var: Yenilenmemize eşlik etmek ve kendimize dair bakış açımızı değiştirmek. Her sabah elimiz dolapta alışık olduğumuz parçalara giderken, kışın ortasında mercan renginde bir palto giymenin ortamı bir anda ısıtabileceğini hatırlatır moda trendleri. Siyah taytımızı çıkarıp, sürekli bakıştığımız ama bir türlü giymediğimiz o fuşya ceketi giydirir bize. Tıpkı yeni sergileri gezdikten sonra biçimlere, dokulara, renklere bakış açımızın değişmesi gibi, moda sanatını takipte kalmak da zihnimizde yepyeni ve cesur çizgiler oluşmasını sağlıyor. Çok sevdiğimiz tasarımcı John Galliano’nun dediği gibi “Keyif alarak giyinmek bir sanattır.”

Citroën C3 ELLE @ Arnavutköy

2023 moda trendleri listemizi hazırlarken iki benzersiz Fransız markasının iş birliği ilham oldu bize. ELLE dergisi ve Citroën. Bu iş birliği, yıllardır çok sevdiğimiz C3 modelini C3 ELLE modeline dönüştürmüş. Bu özel ve limitli versiyona hayran kalmamak mümkün değil. ELLE imzalı özel iç ve dış tasarımı, organizerleri, mat mavisi…

Citroën C3 ELLE

En çok da ELLE dergisinin 1945 yılında yayımlanan ilk sayısına ithafen kullandıkları “Since 1945 & Forever” sloganının zarafetle uygulanması, hayatının her detayında stil sahibi çizgiler arayanları etkileyecek gibi duruyor. Gelin dolaplarımızı Citroën C3’ün baş döndüren tasarımı gibi değiştirecek trendlere birlikte bakalım!

Renk Analizi Alır Mıydınız?

Yeni evimize bir duvar rengi seçerken ne kadar düşündüğümüzü hatırlayalım. Eve gelen ışık, mobilyalarımızın rengi, bize iyi hissettiren tonlar belirleyici olur değil mi? Peki cildinize, stilinize, ruh halinize uygun renkleri bir uzman eşliğinde keşfedebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu sene sosyal medyada bir fenomene dönüşmeden önce çok yaygın bir alışkanlık değildi bu analizi yaptırmak.

Farklı tonlardaki kumaş renklerini yüzün etrafında tutarak, drapaj işlemi ile bazı tonların ışığı yüze nasıl yansıttığını ve diğerlerinin gözler ve çene gibi bölgelerde nasıl gölge oluşturduğunu göstermeyi amaçlayan analiz servisini yalnızca bir kere yaptırmanız yeterli. Cilt alt tonlarımız asla değişmediği için her sene tekrarlamak zorunda değilsiniz. Kişisel renk analizi, belirsizliği ortadan kaldırdığı gibi, bugüne kadar güvende hissettiğimiz için kendimizi tek bir paletle sınırlandırmamızın da önüne geçiyor.

Ülkemizde de renk analistleri muhteşem çalışmalara imza atıyor, bu yıl bitmeden mutlaka deneyin. Yaşasın renkler!

Heykelsi Aksesuarlar

Bu sene bol bol göreceklerimiz arasında heykelsi çantalar ve aksesuarlar var. ‘Giyilebilir sanata’ göz kırpan parçaların her biri neredeyse bir mimarın elinden çıkmış gibi. Katlar, keskin hatlar, monokrom renkler, blok desenler ve mineral malzemeler bu trendin olmazsa olmazları arasında gösteriliyor. Araştırmamıza ilham olan Citroën’in C3 ELLE modelinde de bu aksesuar trendine yer verilmiş.

Özel tasarım anahtarlığında tercih edilen stil, kullanılan mat renkler, iç tekstilde kullanılan ve sınırlı sayıda üretilen kumaşlar…

Sahi, her gün kullandığımız aksesuarlarımızda aradığımız detayları, her gün kullanacağımız arabamızda niye aramayalım ki?

Pastel Pastel Pastel!

Pastel bitmedi bitemez! Geçtiğimiz sezonlarda zirveye ulaşan neon akımı, bayıldığımız pastellerin sonunu mu getirdi derken yine buluştuk onunla. Lila, soluk sarı ve bebek mavisi. Bu üç rengi (renk analistiniz sorun etmediği sürece) dolabınıza eklerken hiç çekinmeyin, çünkü bu sene ve önümüzdeki sene kendilerine yatırım yaptığımız için sevineceğiz. Pastellerin en güzel tarafı ise ‘chunky’ takılara, parlak mücevherlere ve iddialı ayakkabılara mükemmel uyum sağlaması. Özellikle tek renk ceket pantolon takılmları bu trende şimdiden ayak uydurmaya başladı bile. Hoş geldiniz pudra pembeleri, bejler, defne yeşilleri… Biz de ne zamandır sizi bekliyorduk.

“Denimception”

Britney ve Justin’in yeri doldurulamaz çift enerjisiyle 2001 yılında American Music Awards gecesi baştan aşağı denim bir görüntüyle kırmızı halıda yürüdüğü o anı kaçımız unutabildik?

Siz de bizim gibi 2000’ler ruhunu yeniden yaşamaya hazır birer MTV insanıysanız haberler güzel. Çünkü ‘denim-on-denim’ trendi yeniden bizimle! 2000’ler ortasında bir kere daha atak yapan trend, hak ettiği yeri tam olarak bulamamıştı. Bu sefer çok daha farklı olacak çünkü öncü moda evleri sneakerlarını bile tamamen denim kumaştan tasarlamaya başlamış durumda. (Dikkat spoiler içerir) Netflix’te yeni sezonu başlayan Next in Fashion serisinin birincisi Nigel’ın tasarımlarına bir bakın, neredeyse hepsi denim! Üstelik bu sefer hiç kural yok. Denim kumaşlarınız farklı renklerde, dokularda olabilir. Patchwork bile olabilir. Bucket şapkalardan, çantalara kadar her parçayı denim görmeye var mısınız?

Maksimalist Çizgiler

Büyük, daha büyük, daha da büyük! Maxi etekler, kabanlar, upuzun çizmeler ama durun favorimizi sona sakladık… Dev şişme montlar! Önümüzdeki kış hiç üşümeyeceğimizi şimdiden garanti altına alan tasarımcılara teşekkür ederiz. Gigi Hadid’in Met Gala’da giydiği kırmızı Versace kostümü gözünüzün önüne getirin lütfen, dev kırmızı şişme pelerin & kabanını da hatırladınız mı? İşte o görünümün biraz daha günlük versiyonuyla karlarda yürürken kendimizi hayal etmekte hiç zorlanmıyoruz. Ayrıca mevsimden bağımsız, eğer hala bir maxi eteğiniz yoksa kişisel koleksiyonunuza eklemenin tam zamanı!

Citroën C3 ELLE @ Aşiyan

5 yeni trendin en önemli ortak özelliği cesur, farklı ve bakış açımızı değiştirecek güçte olmaları. Bizce her sabah dolabımızın önünde nasıl bir tercihte bulunursak, günümüz o tercihe benzer geçiyor. Bu seçimleri hayatımızın her alanında, en çok da gün boyu kullandığımız ve bize eşlik eden aracımızda da sürdürebiliriz!

Citroën C3 ELLE
Citroën C3 ELLE

Sınırlı sayıda üretilen Citroën C3 ELLE ile daha yakından tanışmak için tıklayın.