Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring ya da orijinal adıyla Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom. Enteresan kafaların filmleriyle tanınan Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un üzerine yazmaya ve okumaya en çok değecek olan filminde anlatılanlar kısaca minimalist bir pencereden insan hayatına bakıldığında akılda kalanların bir izdüşümü aslında. Her gün kendi kendimize üzerine düşünüp, karmaşıklaştırdığımız hayatımızın dışarıdan bakıldığında üç beş tane küçük ayrıntı dışında pek dolu olmadığını fark ettiriyor.

kimkiduk
Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom

Hayatım boyunca hep izlemek istediğim, izlemek için plan yaptığım ve izlemeye fırsat bulamadığım için üzüldüğüm filmler oldu; ancak inanın hayatımın hiçbir döneminde ismi Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom olan bir film izleyeceğimi düşünmemiştim. Şöyle ki Kore sinemasının çok sıkı hayranları olduğu gibi ayrıca benim de önceden dahil olduğum sevmeyenleri de boldur. O sebeple hayatımda izlemeyi daha önce planlamadığım bir filmdi. Ama birkaç söylenmeye değer olmayan ayrıntı sebebiyle yollarımız bu filmle kesişti ve 2015’in Haziranı’nın 5’inde, sabahın 5’inde filmi açtım ve izledim. Hakikaten daha önce böyle bir şey izlememiştim. Benim için film izleme alışkanlığımı değiştirecek bir deneyim oldu. Bu yönüyle ve enteresanlığı ile gerçekten çok etkiledi. O sebeple üzerine bir şeyler yazılması gerektiğini düşündüm.

ki-duk-kim-430362l
Kim Ki-Duk

Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde The Venice Days En İyi Film Ödülü’nü alan, 2004 yılında hem Berlin hem de yine Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Kim Ki-duk bu filminde anlatmak istediklerini bir gölün ortasında bulunan, yüzen bir Budist manastırında yaşayan bir Budist keşiş ve onun yanında eğittiği çocuk bir keşiş üzerinden seyirciyle buluşturuyor. Film, ismindeki mevsimleri ele alıp insan hayatının bölümleri olarak karşımıza çıkıyor:

Spring (İlkbahar)

İlkbaharları düşünün. İlkbaharların ömrünüzde nasıl bir yeri olduğunu. Sonra sadece ilkbahar kavramını düşünün. Neler hakkında konuşurken “bahar havası” gibi benzetmeler yaparsınız. Ne zaman bahar gelir ömrünüze, ne zaman bahar biter, yerini kışa bırakır. Bütün bu düşüncelerinizi bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan ilkbahar kavramı, tam olarak Bay Ki-duk’un filminde kullandığı kavram. Bir çocucuğun hayatının ilk dönemi… Ama bebek hali değil de, bir şeyler öğrenmeye başlayacak zamanlarını anlatıyor. Kendini ve çevresini ilk tanımaya başladığı zaman. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilecek yaşları… Düşün’dürtüyor’.

Summer (Yaz)

Yaz! Deniz, kum, sahil, güneş, yaz aşkları, anlık mutluluklar, güzel duygular, ve hiçbir şeyin yerini tutamayacağı o denizden gelen ferahlatıcı meltem rüzgarları… İşte yaz bölümü de genç keşiş’in hayatında böyle bir yere sahip. Belki de bir erkeğin tattığında çok mutlu olduğu ama yine de sadece anlık bir zevk olan cinsel haz ile genç keşişin tanıştığı zamandır. Ayrıca onun, aşkın da nasıl bir duygu olduğu ile karşılaştığı zamandır. Daha yazı takip eden sonbahara gelinmemiş, her şey yolundadır. Mutludur kısacası.

netflix_SpringSummer
Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom

Fall (Sonbahar)

Yapraklar dökülür, hava soğur, hüzünün, yağmurun blues’un, ayrılığın mevsimidir sonbahar. İnsanın hayatında da çözülmelerin başladığı yıllardır sonbahar yılları. Sonbahar adı üstünde, bir daha sanki hiç gelmeyeceğini baharın, sonbaharın ismine bakıp anlamak mümkün gibi. Artık öyle yaşlardır ki, yapılan yanlışlar çocuktur yapar diye sineye çekilmez. Hepsinin sonucuna tek başına katlanmak zorundasındır. Genç keşiş yetişkin olur ve o sonuçlara çok acı bir şekilde katlanmak zorunda kalır.

Winter (Kış)

Benim yaşadığım yerlerden midir bilmem ama kış her zaman birkaç fırtınalı günün dışında durgun gelir. Sabit bir şekilde genelde güneş doğar ve batana kadar gökyüzünden hep gülümser, göz kırpar ama asla ısıtmaz. Kar kapatır dünya üzerindeki her güzelliği ve kar kapatır yine dünya üzer,ndeki her pisliği. Geçen onca yıllara rağmen zordur artık heyecan aramak. Dışarıda kar yağar, en fazla camdan izlemek gelir elinden. Kendini kendin olmaya adarsın ya, işte o yıllar için de filmde kış diye bir bölüm var.

Spring-Jaime-January-2014
Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom

Buraya kadar açıkladıklarımız, bir keşişin hayatıydı. Kışın bitti mi o hayat, neden sonra tekrar Spring geliyor gibi soruların cevabını filmi izleyip görmenizi tavsiye ederim.