HBO yapımı bir BeIn Connect dizisi Succession… Neden bu kadar geç keşfettiğimi sorguladığım, etkisinden hala çıkamadığım, bitirdikten sonra da müziklerinden kopamadığım bir dizi oldu. Dram türünün başarılı örneklerinden Succession’ı sizlere önermek ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için de karakterleri doğrultusunda incelemeye karar verdim.

Succession | Fotoğraf: (hbo.com

Succession

Succession Gerçek Bir Hikâyeye Mi Dayanıyor?

Succession, HBO yapımı bir BeIn Connect dizisi. 2018 yılında ilk sezonu yayınlanan ve ikinci sezonuyla 2019 yılında buluştuğumuz Succession, üçüncü sezon onayı alan bir dizi. İzlerken itici ve sevimsiz gelen karakterlerin alt yapısını keşfetmeye başladıkça altta yatan entrikalara şahit oluyorsunuz. 2 Altın Küre, Emmy ve Bafta ödülüne sahip, çok başarılı bir dram örneği olan Succession, bir saate yakın 10’ar bölümden oluşuyor.

Merakınızı daima diri tutan ve bir sonraki bölümü izlemekten kaçamadığınız bu dizinin, açıkça kabul edilmese de gerçek bir hikayeden yani Murdoch Ailesi’nden esinlenilerek senaryolaştırıldığına inanılıyor.

Murdoch Ailesi

Dizide Logan Roy olarak karşımıza çıkan karakterin Keith Rupert Murdoch’tan esinlenildiğine inanılıyor. Avusturyalı Keith Rupert Murdoch, New York merkezli News Corporation şirketinin medya yöneticisi ve hissedarı. 2011 yılında şirket bünyesinde yer alan News of the World gazetesinin “telekulak skandalına” karışması sebebiyle, kendisine soruşturma açılıyor ve 2012 yılında yöneticilik görevinden istifa ediyor.

Roy Ailesi

Murdoch ailesinin Succession’a yansıması ise birbirlerinden nefret eden, güç ve taht oyunlarına, türlü rezaletlere yol açan hırslarıyla kardeş olduklarına bile inanamadığımız Roy Ailesi. Hepsi birbirinden acımasız ve zalim, aile bağları oldukça zayıf olan, herkesin birbirini alt etmeye çalıştığı bu aile -kendilerine tahammül edecek başka kimse olmadığından olsa gerek- her şeyin sonunda yine birbirine kalıyor.

Succession Dizisinin Karakterleri

Logan Roy

Sevgisiz, narsist, çocuklarına güven ve değer vermeyen, hiçbir zaman onları takdir etmeyen bilakis aşağılayan bir baba Logan Roy… Amerika’nın dünyaca ünlü dev medya holdingi Waystar Royco’nun sahibi Logan Roy’un sağlık sorunları ile başlayan dizi, şirketin başına kimin geçeceği tartışmaları ve oyunlarıyla devam ediyor.

Daima güçlü olan Logan Roy’un sağlık sorunları sebebiyle güçsüzleşmeye başlaması, egosu ve kimseye güvenemediğinden dolayı da yöneticilikten vazgeçmemesi üzerine taht oyunlarına dönüşerek ilerliyor. Çocuklarının hiçbirine güveni yok. Hatta kızı Shiv, babasının yüzme bilmediğini anlatırken “Suya bile güveni yok” diyerek açıkça ifade ediyor. Fakat diziyi izledikçe ona biraz hak vermeye başlıyorsunuz. Bu otoriter ve narsist babanın en az kendisi kadar psikolojik rahatsızlıklara sahip, hırslı ve garip çocukları diziye ilginç bir yorum katıyor.

Baba rolü, 77. Altın Küre Ödülleri’nde Logan Roy’u canlandıran Brian Cox’a drama dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmiş. Hissiz gözleri, sert ifadeleri, itici gelmek yerine insanı titreten küfürbaz diliyle bu ödülü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.

Kendall Roy

Jeremy Strong’un canlandırdığı Kendall Roy, Logan’ın ilk evliliğinden ilk çocuğu ve belki de bu zalim karakterler arasında merhametini ve insanlığını belli bir düzeyde koruyabilmiş tek kişi. Fakat bu özellikleriyle daima güçsüz ve kolay lokma olarak görülüyor. Babasının takdirine ve sevgisine çok ihtiyaç duyan, aslında içinde onaylanmamış küçük bir çocuk taşıyan ve babasından gördüğü hakaretlerle yüreğimizi sızlatan bir karakter. Şirketle en çok o ilgileniyor ve bu sebeple başa geçme hakkını kendisinde görüyor.

Siobhan “Shiv” Roy

Sarah Snook’un canlandırdığı Siobhan “Shiv” Roy, Logan’ın ikinci evliliğinden olan ikinci çocuğu. Şirketle çok alakadar değil, siyasetçilere danışmanlık yapan biri. Hırslı ve güçlü karakterinin alt yapısında inanılmaz sağlıksız ve sapkın bir karakterle karşılaşıyorsunuz. Eşini sürekli manipüle eden ve kimliği sayesinde onun üzerinde hakimiyet kuran baskın bir karakter.

Roman Roy

Kieran Culkin’in hayat verdiği Roman Roy ise en sinir bozucu ve nefret edeceğinizden emin olduğum karakter diyebilirim. O da Logan’ın ikinci evliliğinden doğan çocuğu. Umursamazlığı, sapkınlığı, değişken karakteri ve gelgitli ruh haliyle gerçek hayatla asla karşılaşmak istemeyeceğiniz bir karakter.

Connor Roy

Logan’ın ilk evliliğinden olan tek çocuğu Connor Roy karakterini ise Alan Rock canlandırıyor. Connor’ın şirketle pek alakası yok, daha çok kendi hayal dünyası ve çiftliğiyle ilgilenen bu karakter dizide de pek ön planda değil.

2. sezonda medya sektörünün çirkinliği ve oynanan oyunların yansıtılmasının yanısıra, 2. sezonda #metoo hareketine de göz kırpılıyor. Bu olayı kapatmak için bir kurban seçiliyor ve 2. sezona damgasını vuran ve final bölümünü ayakta alkışlayacağınız o sahne gerçekleşiyor.

Oyunculukların göz doldurduğu ve IMBD’de 8.5 puana sahip bu dramanın beni en çok etkileyen taraflarından biri ise şüphesiz, dizi müzikleri. Nicholas Britell imzasına sahip bu müzikler, belki de giriş kısmını atlamadığım tek dizi müziği olabilir. Sırf müzikleri için bile, bu dizi izlenir derim!

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: (hbo.com

İlginizi Çekebilir: Akasha Coral’dan Succession’ın Müzikleri