Getirilen seyahat kısıtlamalarından dolayı geçici olarak olarak kapatılmış olsa da Swedish Design Museum‘un yeni sergisinden sizlere bahsetmek istiyorum. Alışılmışın dışında bir sergi olan Swedish Design Museum To Go, tasarım ile ilgilenen insanları düşünerek sergi ve çantayı sentezlemiş, ortaya İsveç’i keşfetmek isteyenler için ideal bir rehber çıkmış. 

Swedish Design Museum To Go
Swedish Design Museum To Go | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

İsveç Tasarım Müzesi, ziyaretçilerine bir hafta ödünç alınabilecek çantalarla İsveç’i keşfetme fırsatı sunuyor. Çantaların içinde, yerel küratörlerin ziyaretçilere seyahat sırasında edinecekleri deneyimlerden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için özenle seçtiği tasarım ürünler bulunuyor. 

Çantada sunulan tasarım sergisi ülkenin farklı bölgelerine göre farklı versiyonlarda ortaya konulmuş. Banyo fırçasından boş mataraya, ahşap oyma kitinden güneş gözlüğüne kadar birçok ürüne yer verilmiş. Stockholm (Doğu Bölgesi)’de Källtorpssjön Gölü’nde yüzmeniz için havlu bile düşünülmüş! Gelin bu dört bölgeye (Kuzey-Güney-Doğu-Batı) daha detaylı bakalım.

Swedish Design Museum To Go

Doğu İsveç Sergisi

Doğu İsveç Sergisi
Doğu İsveç Sergisi |Fotoğraf: swedishdesignmuseum

Stockholm, İsveç’in başkenti ve en büyük şehri. Birbirinden güzel kanallarıyla, renkli binaları ve eşsiz doğasıyla turistlerin her zaman tercih ettiği bir lokasyon olmuş. Doğu sergisinin küratörleri Helin Honung ve Dimen Abdulla, Stockholm’deki deneyimlerimizin tadını çıkarabilmek için bizlere çeşitli önerilerde de bulunmuşlar; ziyaret edilecek alanları ve yapılacak aktiviteleri bir kağıda yazarak sunmuşlar. 

Doğu İsveç Sergisi
Doğu İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

“Iris Hantverk banyo fırçası ve Delta yıkama torbası ile ferahlatıcı bir banyo yapın. Daha sonra Noy Road tasarımı havluya sarılın ve saunaya girin. Boş şişeyi suyla doldurmayı da unutmayın.” Addon C3’ün arka planda en sevdiğiniz şarkıları çalmasına izin verirken Libra Notebook’a bir şeyler yazmanız dahi düşünülmüş!

Kuzey İsveç Sergisi

Kuzey İsveç Sergisi
Kuzey İsveç Sergisi |Fotoğraf: swedishdesignmuseum

Kuzey’de ziyaretçileri Umea şehri bekliyor. Umea, İsveç’in en yaratıcı şehirlerinden birisi sayılıyor ve en ilginç müzeleri de içinde barındırıyor. Bu serginin küratörü Linnea Therese Dimitriou, seçimlerini İsveç’in kuzeyinin müthiş doğasının tadını çıkarabilecek şekilde özenle yaratmış. Şehirde bir günün nasıl geçebileceğinizi düşünmüş ve güne başlarken yapmanız gerekenleri, gitmeniz gereken kafeleri ve restoranları ziyaretçiler için yazmış. 

Kuzey İsveç Sergisi
Kuzey İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

“Woolpower oturma pedine istediğiniz yere oturun ve kahvenin tadını çıkarın. Gözlerinizi güzelce korumak için E&E güneş gözlüklerini takın.”

Batı İsveç Sergisi

xswedish-design-museum-to-go-west-photo-johan-width-2500
Batı İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

İsveç’i fika kültürüyle tanıyoruz. Göteborg ise İsveç’in batısında yer alan en büyük ikinci şehir ve kültürel aktivitelerinde merkezi sayılıyor, bunlarla birlikte fika kültürünün de yaygın olduğu şehir diyebiliriz. Taze kavrulmuş kahvelerle enfes tarçınlı çöreklerin tadını çıkarmak için tercih edilen çok sayıda kafelere de ev sahipliği yapıyor. Göteborg’u keşfederken deneyimlenebilecek her şeyin en iyi şekilde yapılabilmesini sağlayan serginin küratörü ise Frida Ramstedt. Ziyaretçileri için hiçbir detayı atlamayarak çok güzel önerilerde bulunmuş. 

Batı İsveç Sergisi
Batı İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

“Kahvenizi Anna Elzer Oscarson’ın Dancing Dune kupasında isteyin ve kahvenizi yudumlarken Daniel Thorell’in Skogen Hafızası oyunu yardımıyla İsveç hayvanları hakkında bilgi edinin.”

Güney İsveç Sergisi

Güney İsveç Sergisi
Güney İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

Ve son olarak, Güney İsveç’te keşfedilmeyi bekleyen şehir ise Malmö. Karakteristik bir mimariye sahip, ilham verici tasarım müzelerine de ev sahipliği yapan bu şehir düz arazisi sayesinde bisiklet sürmeye de çok elverişli. Bu sebeple seçilen nesneler de bunlar düşünülerek seçilmiş, küratörlerse Johan ve Nina Kauppi. 

Güney İsveç Sergisi
Güney İsveç Sergisi | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

“Hövding bisiklet kaskı ile havalı ve güvenli bir şekilde bisiklet sürün.”

“Manzaralar hakkındaki broşürleri okurken Kauppi & Kauppi’nin Ohm lambasını kullanın. Peki orada, neden Emma Persson tarafından Kurbağa / Ateş’i kameranın önüne yerleştirmiyorsunuz ve fotoğraflarınızı daha kişisel hale getirmiyorsunuz?”

Swedish Design Museum To Go
Swedish Design Museum To Go | Fotoğraf: swedishdesignmuseum

Eklemek istediğim küçük bir bilgi daha var: Bahsettiğim bu çantalar kendi lokasyonlarından alınsa da ülkenin herhngi bir yerine taşınabiliyormuş. Bu konuda herhangi bir kısıtlama getirilmemiş. Sırt çantaları da seyahat organizasyonu olan Visit Sweden’ın internet sitesi üzerinden ayırtılabiliyor.

Covid-19 sebebiyle geçici olarak kapatılan bu serginin daha uzun süre devam etmesini diliyorum. Ben araştırırken ve sizlere aktarırken çok eğlendim! 

Kapak fotoğrafı: swedishdesignmuseum

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Online Müzeler