Bugünlerde sevdikleriniz ile buluşmak veya kendinize, doğaya daha iyi bakabilmek için sofralarınızda hangi trendleri takip ediyorsunuz? Sürdürülebilir bir mutfak anlayışı mı? Yoksa organik ürünlerden oluşan reçeteler mi? Belki de ünlü diyetisyen Megan Rossi’nin Love Your Gut kitabında bahsettiği gibi haftada en az 30 çeşit meyve ve sebze tüketmeye çalışıyor olabilirsiniz. Farklı türden meyvelere ulaşmanın en lezzetli yollarından biri olan Tazedirekt’in Reçel ve Marmelat seçkisinden aldığımız ilhamla günümüzün beslenme trendlerini, sağlıklı bir kavanoza koyup karşınıza çıkarıyoruz.

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Kristine Tumanyan – unsplash.com

Tazedirekt’ten Reçel ve Marmelatlar

Kritik Soru: “Reçelin İçindeki Şeker”

Günümüzün daha sürdürülebilir ve sağlıklı olma anlayışı üzerine şekillenen beslenme trendlerinde reçellerin yerine geçmeden önce kritik bir sorunun cevabını açığa çıkarmak istiyoruz: “Reçelin içindeki şeker zararlı mı?”. Doktorların ve araştırmacıların ilave şeker kullanımı üzerine getirdikleri uyarıların sonucunda çoğumuz yediğimiz ürünlerin içerisindeki şeker miktarına önem veriyoruz. Fakat söz konusu beslenme olduğunda diyetisyen Keri Gans’ın da dediği gibi yediğimiz üründen aldığımız zevk de önemli. Ayrıca Jessica Cording, Samantha Cassetty ve Vandana Sheth gibi diyetisyenler ve yazarlar, içinde yapay tatlandırıcı bulunmayan, meyvenin kendi şekeri ya da meyve suyu ile tatlandırılan reçellerin düşünüldüğü gibi sindirim sorunları yaratmadığını aksine ihtiyacımız olan fiber, vitamin ve mineral alımı için lezzetli bir tercih olduğunu söylüyor.

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Victoria Naumenko – unsplash.com

Sağlıklı beslenme konusunda bize göre en önemli tavsiye, beslenme uzmanı Lisa Drayer’dan geliyor: Etiket okumayı bilmek. Eğer etiketleri okumakta zorlanıyorsanız bu konuda size hızlıca yardımcı olabiliriz. Tazedirekt’in kataloğunda özenle bir araya gelen reçel ve marmelatlar, şeffaf bir şekilde ürünlerin içindekileri gösteriyor ve şeker kullanımına özen gösteren kişiler için rafine şeker kullanılmayan veya ilave şeker eklenmeyen seçkisi ile dikkat çekiyor. Ayrıca reçelini evde hazırlamayı tercih edenler, Tazedirekt’in mevsim meyvelerine göz atabilir.

Günümüzün Beslenme Trendlerinde Reçel ve Marmelatlar

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Micheile OlivieStrauss – pexels.com

Günümüzde sürekli farklı bir beslenme trendi hakkında konuştuğumuzu fark ettiniz mi? Artık sevdiklerimiz ile bir araya geldiğimiz sofralarda; bir dostumuza vejetaryen, bir aile üyemize glütensiz tarifler hazırlayalım derken bambaşka beslenme trendlerini yansıtan çeşitli ürünleri araştırmamız gerekiyor. Bu noktada ise farklı beslenme şekillerimize hitap eden tek bir ürün, kurtarıcımız oluyor. Mesela Reçeller ve Marmelatlar! Biz de Tazedirekt ile şeffaflık anlayışı üzerinden bir araya gelen, geçmişi antik çağlara uzanan “Reçel ve Marmelatların” günümüzün beslenme trendlerindeki yerini araştırıyoruz! Hadi başlayalım.

Ancestral Eating

Türkçeye “Atalara Dayalı Beslenme” şeklinde çevirebileceğimiz Ancestral Eating’i özellikle Paleo diyet ile tanıyoruz fakat aslında kendisi bu diyet türünden çok daha fazlası. Taş Devri diyeti olarak tanınan Paleo, bundan yaklaşık 10.000 yıl önce yaşayan atalarımızın insan bedeni için en uygun beslenme şekli olduğunu savunuyor. Ancestral Eating ise daha genel bir çerçeve çizerek beslenme alışkanlıklarımızı atalarımız gibi doğal ve işlenmemiş gıdalardan yana kullanmamız gerektiğini söylüyor. Bu noktada Tazedirekt’in kataloğunda yer alan, organik ve şeker ilavesiz Berva’nın Yaban Mersini Reçeli, Erik Marmelatı ve Lutfiye’nin Çilek Reçeli’nden ilham alabilirsiniz.

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Humphrey Muleba – unsplash.com

Bütüncül Beslenme

Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısına doğru beslenmenin ve yaşam tarzının bireyin genel sağlığına etkilerinin fark edilmesi ile başlayan Bütüncül Beslenme, Doğu tıbbı ve geleneksel şifa uygulamalarından etkileniyor. Kişinin beslenmesi kadar duygularına ve ihtiyaçlarına da önem vermesini öğütleyen Bütüncül Beslenme, özellikle Andrew Weil’in çalışmaları ile popülerleşiyor. Yemek tarihçisi Mary-Anne Boermans, “Çocukluk nostaljisini reçel ve ekmek kadar iyi yakalayan başka bir yemek yoktur.” diyor. Özellikle duyguları da merkeze alan bütüncül beslenme anlayışında çocukluğunuzdan beri sofranızı renklendiren reçellere göz atmak isterseniz Türkiye topraklarının geleneksel tariflerini ve yerel malzemelerini kullanarak Tazedirekt’te yer alan reçel ve marmelat seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bizim önerilerimiz ise Akdeniz bölgesinde sınırlı miktarda yetişen, ismi hoş kokulu narenciye anlamına gelen meyveden elde edilen Anadolu Lezzetleri’nin Hatay Kebbet Reçeli, Neofarm’dan Antakya’nın özel reçetesi ile tamamen doğal ve katkısız hazırlanan Geleneksel Gül Reçeli, Soma Kadın Atölyesi’nden geleneksel kahvaltıların baş köşesinde yer alan Ayva Reçeli ve Mevsimlikten’in haziran ayı boyunca yalnızca kendini 10 ile 15 gün kadar gösteren, nadir bulunan bir tür olan Osmanlı çileğinden hazırlanmış Osmanlı Çileği Reçeli’ne göz atabilirsiniz.

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Pixabay – pexels.com

Sürdürülebilir Mutfak

Şimdi sırada günümüzün en önemli trendlerinden biri var. İklim değişikliği ile hayatımıza giren sürdürülebilirlik kavramı; günümüzde şirketlerin ve hükümetlerin uyguladığı politikalarda, kıyafetlerimizde ve tabii ki mutfağımızda karşımıza çıkıyor. Sürdürülebilir bir mutfak anlayışı karbon ayak izimizi düşürebilmek için etik ve farkındalık odaklı attığımız adımları içeriyor. Bu noktada ise meyvelerin saklanabilirliğini arttırabilmek için hazırlanan reçellerden daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz. Tazedirekt’in Reçel ve Marmelat seçkisinin tamamı sürdürülebilirlik prensiplerine uygun bir şekilde oluşturuluyor. Bizim önerilerimiz arasında ise Bubashcka’dan kızılcık üretimi için en uygun toprak ve iklime sahip yerlerden birisi olan Bartın’daki Küre Dağları’nın yamaçlarından özenle toplanan yerel ürünler ile hazırlanan Organik Kızılcık Marmelatı, Kocamaar Çiftliği Datça’dan eski bir Anadolu reçetesine dayanan tarifi üretim tekniğine bağlı olarak daha uzun ömürlü bir lezzete dönüştüren Şeker İlavesiz Baba İncir Marmelatı yer alıyor.

Reçel ve Marmelat | Fotoğraf: Elena Reya – unsplash.com

Bitkisel Beslenme

20. yüzyılın ortalarına doğru sağlık bilincinin artması ile başlayan bitkisel beslenme; zamanla daha sürdürülebilir bir beslenme şeklini temsil ettiği için popülerleşmeye başlıyor. Bitki ağırlıklı beslenme şekli; sağlık ve çevresel sebepler ile tercih edilirken insan olmayan hayvanların yaşam hakkını savunabilmek için vegan hayat tarzı ön plana çıkıyor. Tazedirekt’in Reçel ve Marmelat seçkisi ise özellikle bitkisel beslenmeyi tercih eden kişilerin ihtiyaçları olan vitaminlere, minerallere lezzetli bir şekilde ulaşabilmesi adına önem taşıyor. Bizim önerilerimiz arasında; Berva’dan antioksidan değeri yüksek, ilhamını Kuzey Amerika’dan alan fakat yerel ürünler ile hazırlanan Organik Aronya Reçeli ve Etrog’dan orman meyvesi aroması ile ön plana çıkan Vortan Garmır Turunçgil Tatlısı yer alıyor.

Farklı beslenme şekillerini ve günümüzün trendlerini bir kavanozda bulabilmemiz mümkün, yalnızca nereye bakmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Tazedirekt’in Reçel ve Marmelat seçkisi; etik ve sürdürülebilir değerler ile bir araya geliyor. Siz de sofralarınızı renklendirmek ve geçmişi binlerce yıl geriye uzanan bir geleneğin parçası olabilmek için Tazedirekt’e bakabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Elena Reya – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Tazedirekt’ten Mevsimsel Beslenme