Yaratıcılığı, cesareti ve özgünlüğü ifade eden projeleri çok seviyoruz. Tam da bu nitelikleri yaşattığını düşündüğümüz bir proje var bu kez radarımızda: özgür ve sıra dışı İrlanda ruhunun müzik tutkusuyla birleştiği, Snapmuse prodüktörlüğünde çıkan “The Irish Spirit” albümü ve bu proje özelinde bir araya gelen On Fade grubu. Gelin, başlayalım.

On Fade
On Fade

On Fade grubu, “The Irish Spirit” albümü projesi için bir araya gelen beş yetenekli isimden oluşuyor: Erkan, Fatih, Lara, Derya ve Onur. Birbirinden farklı geçmişlere sahip bu beş isim, tek bir odak etrafında toplanıyor: İrlanda’nın özgür ve maceracı ruhunu müzik tutkusuyla birleştirmek ve #TheIrishSpirit’i tüm nitelikleri yansıtarak müzikseverlerle buluşturmak. Kısa zaman önce, On Fade grubu üyeleriyle bolca ilhamla dolduğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik, röportajımızı buradan okuyabilirsiniz.

Biraz da albümden bahsedelim. Albüm, her biri #TheIrishSpirit’in bitmeyen sıra dışı enerjisini farklı şekillerde yansıtan 6 parçadan oluşuyor: The Irish Spirit, Reload The Gun, In My Bones, The Ghost, 1780, Never Let You Go. Her parça kendine özgü hikayesi ile diğer parçalardan ayrılsa da, albümün tarzı için country ve etnik yabanlı downtempo / deep house diyebiliriz. Aslında bakarsanız, albüm tam bir sentez niteliğinde ve bu özelliğiyle de İrlanda müzik kültürünün bir yansıması. Neden derseniz, bu sentezleşmiş yapı albümün yaratım süreci boyunca hem müzisyenler, hem de prodüktörler için müthiş bir alan sağlamış. Herhangi bir şekilde sınırlanmadan İrlanda ruhunu içlerinden geldiği gibi, tamamen özgün ve özgür bir şekilde yansıtmaya odaklanabilmişler.

https://www.instagram.com/p/B7-i-qWArhn/

Farklı müzik türlerinin bir araya gelmesi veya daha önce birbirinden fakrlı solo kariyerlere sahip On Fade grubu üyelerinin bir araya geldiğinde yarattığı dinamik de yine “The Irish Spirit” albümü projesinin yaratımında rol oynayan sentezlerden biri.

Dinlediğiniz her parçada bağımsız ve cesur İrlanda ruhunun müziğe nasıl yansıdığını hissedeceksiniz. Hadi keşfedin!