20. yüzyılın başında gittikçe makineleşen bir toplumda yalnızlaşan Gregor Samsa’nın dev bir böceğe dönüşmesi kaçınılmazdı. Peki, bugün? Eğer tam bugün kendi hayatlarımızı anlatan bir öykü okuyor olsaydık büyük ihtimalle kitabın ilk sayfasında böceğe dönüşmezdik fakat bir sabah uyandığımızda kendimizi iklim krizine karşılık farklı malzemeleri ileri dönüştüren bir çardak kuşu veya yengeç olarak bulabilirdik. Her birinin bir öncekinden daha sıcak geçtiği bir yazın ardından iklim endişesine kapıldığımız bugünlerde Tosyalı Holding, daha sürdürülebilir bir dünyanın mümkünlüğünü bize göstermek adına 18. Contemporary İstanbul ile yeni bir iş birliğine imza atıyor.  

18. Contemporary İstanbul, 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında İstanbul’un tarihi dokusunu çağdaş sanat ile bir araya getirmeye devam ediyor. Yirmi iki farklı ülkeden gelen altmış beş çağdaş sanat galerisi, dört inisiyatif ve sanat kurumu Tersane İstanbul’da buluşuyor. Bu sene Contemporary İstanbul’da iklim krizi gerçeğine karşılık getirdiği alternatif sürdürülebilir bakış açıları ile bizi çok heyecanlandıran bir sergi ve bir eser bulunuyor! Yenilikçi çözümler ile çevreye ve doğaya saygıyı esas alan Tosyalı Holding, 18. Contemporary İstanbul’da The Yard başlıklı sergiye ve Varol Topaç imzalı Yaşam eserine destek sağlıyor. Ayrıca sanat ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin perde arkasındaki dinamikliklerini keşfetmek isteyenleri Tosyalı Holding sponsorluğunda 29 Eylül’de düzenlenen Sürdürülebilirliği İnşa Etmek: Kamu(Sal) Sanat İş Birliği Üzerine Diyalog paneli bekliyor! O zaman şimdi, sürdürülebilirlik ve sanat arasındaki ilişkiyi perde önünden keşfedebileceğimiz eserlerin detaylarına geçelim.

“The Yard” by Tosyalı Holding

Contemporary İstanbul’da üçüncü edisyonunu gerçekleştiren The Yard; dış mekân heykel, video ve enstalasyonlardan oluşan bir seçki sunuyor. Tosyalı Holding sponsorluğunda gerçekleşen bu sergiye dahil olan beş uluslararası sanatçının eserleri Marc Oliver Wahler küratörlüğünde bir araya geliyor. Sergi, endüstriyel nesnelerin sanat eserlerine dönüşüm sürecinde çevreyle olan etkileşimini dinamik bir şekilde yansıtmayı amaçlıyor.

Heykeltıraş Varol Topaç’ın “Yaşam” Eseri

Tosyalı Holding’in “Sürdürülebilir Sanat” koleksiyonunda yer alan ve çelik üretim atıklarından ileri dönüşüm tekniği ile yaratılan Varol Topaç’ın bir eseri de Contemporary İstanbul’un on sekizinci edisyonuna dahil oluyor. Heykel sanatına getirdiği farklı yorumlar ile dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Resim Heykel Müzesi Müdür Yardımcısı ve heykeltıraş Varol Topaç, Tosyalı Holding’in geri dönüşüme uygun çelik atıklarından kinetik hareketli bir eser oluşturarak sanat ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı katıyor. Heykeltıraş Topaç, Yaşam isimli eserinde insanı merkeze alarak doğum ve ölüm arasındaki yaşam sürecinde atık malzemelerin bir sanat eserine dönüşmesini konu ediniyor. Eserde kullanılan sert materyaller insanın dayanıklılığını, umudu ve dayanışmayı temsil ederken heykelin ana teması doğal afetlerin insan yaşamına olan etkileri üzerine şekilleniyor. Eserin en heyecanlı kısmı ise sanatçının kinetik tasarımının eseri interaktif bir şekilde deneyimlememiz adına farklı alanlar açması!

Tosyalı Holding ve Contemporary İstanbul Vakfı İş Birlikleri

Eğer bizim gibi gezdiğiniz sergiler ve keşfettiğiniz sanatçılar hakkında bütün detayları uzun uzun araştırmayı seviyorsanız; hemen size bu senenin en heyecanlı iş birliklerinden Tosyalı Holding ve Contemporary İstanbul’un geçmişinden kısaca bahsedelim! Tosyalı Holding ve Contemporary İstanbul’un iş birliği 2021 yılına, Tosyalı Holding’in efsanevi heykeltıraş İlhan Koman’ın sergisine sponsor olmasına uzanıyor. Sürdürebilir bir sanat ve ileri dönüşüm farkındalığının yükselmesine destek olmak isteyen Tosyalı Holding, 2022 yılında uluslararası ve yerel sanatçıları İstanbul’da ağırlayarak “Artists in Residence” projesine imza atmıştı. Sanatçılar, bu proje kapsamında Tosyalı Holding’in Osmaniye’de bulunan fabrikasını ziyaret ederek eserlerinde ileri dönüştürecekleri malzemeleri seçmişlerdi.

Hayata karşı bizi umutlandıracak ve aslında beraber olduğumuzu hatırlatacak Tosyalı Holding desteğindeki diğer sergilerde görüşmek üzere!