En az içinde bulunduğumuz bu tuhaf ve çılgın yılın kendisi kadar tuhaf ve çılgın belgesel dizi Tiger King, kısa sürede Netflix’in en çok konuşulan yapımlarından birine dönüştü. Belgeselci Eric Goode, ABD’de evcil hayvan olarak beslenen vahşi hayvanları araştırırken bambaşka bir dünyanın kapısını açıyor. Önce birbirinden tehlikeli ve tuhaf insanlarla tanışıyor, ardından her şeyi bırakıp Joe Exotic’in dünyasını takibe alıyor. Farkında olmadan, hapishanede sonuçlanacak ama asla sonu gelmeyecek bir ezeli rekabetin skor tahtasını tutuyor. Tiger King, şu an Netflix’te izleyebileceğiniz en ilginç şey; muhtemelen uzun bir süre de öyle kalacak.

tiger king
Tiger King

ABD’nin metropoller dışında kalan on binlerce ufak şehir ve kasabasında yaşam, şaşırtıcı derecede saçma, absürt ve akılalmaz olabiliyor. Gelir eşitsizliğinin iki ucundaki bireylerin de uç noktalardaki çılgınlıkları, redneck kültürü, bireysel silahlanma sevdası, bir eğlenceye dönüşmüş ırkçılık ve homofobi, tüketim çılgınlığı ve daha neler neler… New York, Los Angeles, San Francisco, Chicago gibi metropollerde yaşayanların günlük hayatında karşılaşmayı bırakın, düşünmekte bile zorlanacağı eylemler, düşünceler ve inançlar ülkenin büyük bir yüzdesinin gerçeği aslında. Netflix’in ABD’de haftalardır en çok izlenenler listesinden düşmeyen, sosyal medyada haftalardır esprilere konu olan belgesel dizi Tiger King de işte bu çılgın dünyanın çok niş gözüken bir yanına çeviriyor kamerasını – kaplan yetiştiriciliğine. Netflix kataloğunda gezinirken burun kıvırıp iki cümlelik özetini bile okumaya yanaşmayacağınıza emin olduğum bu dizinin, başladığınız anda sizi çok tuhaf bir dünyanın içine çekeceğine ve 24 saat içinde tamamını izleyecek kadar bağımlısı yapacağına garanti veriyorum.

tiger king
Tiger King

Belgesel dizi Tiger King‘in odak noktasında dünyanın görüp görebileceği en eksantrik insanlardan biri olan Joe Exotic var. Joe Exotic, öncelikle Oklahoma’da kaplan ve vahşi kedileri hapseden bir hayvanat bahçesinin sahibi ve bir kaplan koleksiyoncusu – fakat çok daha fazlası… Albümleri, müzik videoları olan bir country şarkıcısı, silahlarına, paraya ve güce aşık bir redneck, videolarını milyonların takip ettiği bir sosyal medya ünlüsü, üç kocalı bir açık eşcinsel, hatta ABD başkanlığı ve Oklahoma valiliğine aday olmuş bir politikacı (!). Dizi Joe Exotic‘in hapishaneden yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydıyla başlıyor ve böylece daha ilk saniyeden, yedi bölümü bir solukta izlemenizi sağlayacak o sorunun tohumları ekiliyor beyninize: Bu adam ne yapmış da içeride? Her bölümünün ardından tahmininiz hakkındaki çıtayı biraz daha yükselteceğinizi de söylemeliyim.

tiger king
Tiger King

Joe Exotic‘in yaşadıklarını bir suç belgeseli olarak izlerken, bir yandan onun en büyük tutkusunu paylaşan farklı insanlarla da tanışıyoruz. Daha ne kadar saçma ve tuhaf şeylerle karşılaşabilirim diye düşündüğünüz her an karşınıza bir aslan ordusuna sahip yeni bir uyuşturucu imparatoru ya da köle gibi çalıştırdığı sarışın kadınlardan bir harem kurmuş yeni bir hayvanat bahçesi sahibi çıkabiliyor. Kollar kopuyor, şişme bebeklere kurşunlar sıkılıyor, Joe Exotic’in fotoğrafları kondomların üzerine basılıyor, maymunlara doğum günü partileri düzenleniyor… Tüm bu karambolün ortasında, bir de Carol Baskin var. Baskin, Big Cat Rescue adlı, vahşi kedi yetiştiriciliği ve satışı yapanlara düşman kesilmiş dünyaca ünlü organizasyonun CEO’su. Tiger King izleyenlerini ters köşeye yatırmayı o kadar seven bir yapım ki, görünürde iyi bir amaca hizmet eden, yardımsever ve hayvansever bu kadının bile ne kadar çılgın olduğunu, ne kadar şaibeli bir geçmişi olduğunu keşfettikçe olaylar daha da ilginçleşiyor, kimin iyi kimin kötü olduğuna dair tüm yargılarınız grileşiyor.

tiger king
Tiger King

Son verilere göre Afrika’da doğal ortamında yaşayan kaplan sayısı 3 bin civarında ve gittikçe azalırken, dünyadaki birçok vahşi kedi türü neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıyayken, bugün ABD’de kafeslere kapatılmış kaplanların sayısı 5 binden fazla. Bu kafesler, Tiger King‘in öznesi olan ve onlara benzeyen zengin, güçlü ve çılgın insanların malikanelerinde, bahçelerinde, parklarında bulunuyor. Dizi bize bir yandan Amerikan yaşamının uçlardaki çılgınlıklarını sürükleyici bir şekilde anlatırken, bir yandan da hatırlatıyor: Aralarındaki rekabet ya da milyonlarca dolar harcanan davalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, tek kaybeden hayvanlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10