Öncelikle bu belgeseli diğerlerinden ayıran en önemli özelliği Tom Shadyac faktörü.

tom shadyac

Tom Shadyac, Holllywood’un en önemi multi milyarder yönetmenlerinden biri. “Ace Ventura, “Liar Liar”, “Çatlak Profesör” hatta “Bruce Almighty” filmleri, hatta benim en sevdiğim filmlerden biri olan Kevin Costner’ın başrolünü oynadığı müthiş etkileyici “Dragonfly” filmi de ona ait. Sanırım hemen hatırınıza gelmiştir bu filmler. İşte o filmlerin yönetmeni kendisi. Ama bu belgesel onun o milyarder ünlü kimliğinden bağımsız bir iş.

Yukarıda bahsettiğim şekilde Hollywood’da yaşayıp milyarder hayatını sürerken çok ciddi bir bisiklet kazası geçiriyor. Bu kaza onu çok uzun bir süre sakat bırakıyor. İyileşme süresi fiziksel ve ruhsal olarak uzun ve sancılı oluyor hatta bir ara intihar etmeyi bile düşünmüş ünlü yönetmen.

Fakat bir şekilde iyileştikten sonra Shadyac, önceki hayatında hakim olan aşırı uçlarda yaşama,paranın yönlendirdiği açgözlü bir toplum bilincinden yepyeni bir yaşam hedefi ile bu süreçte yaşadığı aydınlanmayı ele almaya karar veriyor.

tom shadyac – i am

Hollywood’un o şaşaalı dünyasını geride bırakarak 2010 yılında “I AM” isimli belgeseli kendi imkanları ile çekmeye başlıyor.

21.yüzyılın en önemli bilim, felsefe ve akademi dünyasından düşünürler ve uzmanlarıyla soru cevap şeklinde başlayan belgesel,sizi yaşadığımız dünyanın neden bu durumda olduğunu, dünyada insanların alıp alamadığı durumlar nedir hangi düşünce ve hisler hangi olayların olmasına sebebiyet veriyor ve insanoğlu dünyada hoşlanmadığı olayları düzeltmek için ne yapması gerekli gibi sorular ile yüzleştiriyor. Soru sorduğu önemli insanlardan arasında ünlü dil bilimci filozof Noam Chomsky, Başpiskopos Desmond Tutu gibi nice değerli isimler var.

shadyac-interviewing

Shadyac, derinden baktığında yaşadığı dünyanın yalan olduğunu ve insanoğlunu sadece üç şeyin özgür kıldığını keşfediyor: Biri tüm insanlığın enerji seviyesinde birbirine bağlı olması, ikincisi aidiyet duygusu, bir diğeri ise karşılıksız sevgi ile insanlığa yardım eli uzatmanın önemi, hem de karşılığında hiçbir şey beklemeden.

Filmde sorduğu sorular zor sorular ama yanıtları kolay. Sonuç ise insan davranışları hakkındaki önyargılara meydan okuyan taze, enerjik ve yaşamın kendisini onaylayan bir film.

Halen çok sade bir hayat süren yerel bir üniversitede eğitim vererek gençlere rol modeli olmaya çalışan Tom Shadyac ve etkileyici filmi “I AM” ile paylaşacaklarım şimdilik bu kadar.

Umarım fırsatınız olur, izlerseniz.

Herkese iyi tatiller ve iyi bayramlar!