TradFest Temple Bar, İrlanda kimliğini müzik aracılığıyla, coşkuyla kutlayan bir festival olarak her ocak ayında Dublin’in kültürel mahallesi Temple Bar’ın tarihi ve atmosferik ortamında gerçekleşiyor ve Dublin’in en iyi canlı müzik mekanlarının bazılarını geleneksel İrlanda müziğinin oldukça yaratıcı yorumlarıyla dolduruyor.

TradFest Temple Bar
TradFest Temple Bar

Gelenekselleşmiş bir sanat biçime ilişkin algıları değiştirmek, hatta belki yeniden tanımlamak zor olsa gerek. Fakat Dublin’in, adını semtteki ünlü pub’dan alan Temple Bar mahallesi, İrlanda kültürü ve tarihiyle iç içe geçmiş, geleneksel İrlanda müziğine yeni bir boyut kazandırmayı birkaç yıl önce başarmış. TradFest Temple Bar, geleneksel İrlanda müziklerine olan saygıyı The Irish Spirit‘in de doğasında olan yenilikçilikle birleştiren ve yarattığı yeni vizyonla daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçlayan bir festival olmuş. “Bazen yeni ve farklı sesleri, hatta başka yerlerden gelen sesleri partiye davet ederek ‘geleneksel’ kabul edilen şeyin parametrelerini zorlayabiliriz.” diyor TradFest Temple Bar ve 2005’ten beri partiye davet ediyor. Bu niş, butik festival, o zamandan beri büyüyor, gelişiyor.

tradfest temple bar - national folk orchestra
National Folk Orchestra, Kilmainham Gaol

Folk, new age ve Kelt müziğinin sentezi bir müzik yapan Clannad‘ın 2011’deki ikonik performansı, The Kilfenora Céilí Band‘in The Clarence Hotel’in tepesindeki performansı, The Dubliners‘ın 2012’de Christchurch Katedrali’nde ellinci yıl dönümlerini kutlaması, Barney McKenna‘nın üzücü ölümünden sadece üç ay önceki unutulmaz performansı… Shirley Collins ve Judy Collins‘in aynı sahnede buluşması, The Undertones‘un gelenekseli punkla harmanlayışı… Afro Celt Soundsystem, Lankum ve Loah gibi modern sanatçı ve grupların ters köşe sahneleri… Tüm bu unutulmaz anlara ek olarak, festival yıllar içinde Steeleye Span, Maria McKee, Billy Bragg, Fairport Convention, Donovan, The Levellers, Martin & Eliza Carthy, Kate Rusby, Eddi Reader, Big Country ve Martha Wainwright gibi dünyaca ünlü yıldızları İrlandalı yıldızlar Paul Brady, Altan, The Fureys, Martin Hayes, Francis Black, Stockton’s Wing, Dervish ve Sharon Shannon gibi isimlerle aynı line-up’ta bir araya getirmiş. Öte yandan festivalin eser siparişleri, İrlanda tarihindeki, 1916 Paskalya Ayaklanması, I. Dünya Savaşı ve Clontarf Savaşı gibi önemli anları ölümsüzleştirmiş.

tradfest temple bar - moxie
Moxie

Festival sadece konserlerden ibaret de değil; TradFest Temple Bar‘ı özel yapan şeylerden biri de sürekliliği ve topluluk yaratma becerisi. Etkinlik Temple Bar’da mekanların dışına taşmayı, geçit törenleri, zanaat fuarları, açık hava konserleri, çocuk etkinlikleri ve sanat sergileriyle büyüyor – tabii ki asıl ruhunu, The Irish Spirit’ini koruyarak. Bu yıl 25-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen festivalin konukları arasında Moxie, Iarla O’Lionárd, Seanfhocail, Freamacha, Féile Kíla gibi isimler yer aldı. Dublin’in kalbinin attığı önemli yerlerden olan, şehrin kültür merkezi Temple Bar, önümüzdeki kış da TradFest Temple Bar ile sizi bekleyecek. Seyahat planlarınızı şimdiden yapmaya başlayın!